Ce caiac - canoe sa imi cumpar? Si de unde? Chiar si din alte tari.

in primul rind felicitari pentru achizitie.
In al doilea rind mi se pare neverosimil ca inca nu esti pe apa :).
Da-i un PM lui bogdanbuciu, du barcazul in herastrau si sigur te ajuta el cu sfaturile necesare

Dau - sa fac rost de veste si incep sa dau din coada :).

eram sigur ca am invitat stavride la Herastrau, dar se pare ca am dat close inainte de trimite raspunsul.
textul suna asa, desi nu imi mentin declaratia si la intalnirea cu omul:

Ei lasa Bogdane ca iti aduc eu aminte :). Legea aia a lu' Arhimede mai este valabila sau au abrogat-o astia? :p

In alta ordine de idei ma interesa(u):
1. VESTE de unde sa imi cumpar si eu (2 bucati - una ptr 130 kg si una pentru 65 kg)? Am inteles de la Florio ca trebuie ceva scurt, cu anchior si cat mai subtiri ca sa nu in incurce la padelat.
2. ,,Scaunele,, adaptoare pentru caiac - ceva cu spatar mai inalt - de unde pot cumpara?
3. Ceva pantaloni de neopren pentru a nu sta cu fundul in apa.
4. Un binoclu sa ma uit la gusa pelicanilor de la departare.

Ma interesau locuri unde calitate isi da mana cu pretul :) pentru a forma un cuplu de vis.
 
Ultima editare:
Nu as putea sa stau pe bucata aia ca o limba :) dintre cele doua scaune? Sa montez acolo un spatar si sa incerc. Acu' mi-ai intrat in suflet indoiala ... ,,ca cum,, o sa fie. Sper sa nu fiu nevoit sa slabesc 50 kg. Sau pun un bidon cu 40 kg de apa in varful lui :) Daca as avea veste ... dar nu ma pricep ce anume sa aleg ... as fi pe apa la ora asta. Iesiri - in Bucuresti - se intampla in cursul zilei (pe seara dupa ora 18?).
ba cred ca se poate, insa nu cred ca vei sta comod. Exista niste prinderi in zona aia, care iti permit sa montezi scaunul pe acea bucata "ca o limba". Dar portiunea aia este destul de inalta, ceea ce inseamna ca vei ridica destul de mult centrul de greutate si probabil ca vei avea ceva emotii cu stabilitatea laterala. La mine, caiacul statea pe apa perfect orizontal, cand nevasta-mea facea plaja pe "locul" ala mic si rotund de la prora. Deci daca sotia ta sta pe locul din fata iar copilul sta cu fata la voi pe acel mic loc de la prora, s-ar putea sa se echilibreze. Dar astea sunt presupuneri, cel mai bine mergeti voi la Bragadiru in week-end si faceti niste incercari in apropierea malului.
Cu privire la scaunul cu spatar inalt si vestele de salvare, nu prea se impaca cele doua. In general vesta de salvare va sta pe tine deasupra spatarului scaunului. Daca iti iei scaun cu spatar inalt, iti va impinge in sus vesta de salvare si nu te vei simti prea confortabil. Dar si in aceasta privinta, cred ca cel mai bine este sa ceri sfatul celor de la hibiscussport (sau de la magazinul de unde iti vei achizitiona accesoriile astea). Dar vezi ca vanzatorul sa stie despre ce vorbeste, sa fie practicant al sportului astuia, ca altfel te abureste cu presupuneri care se vor dovedi paguboase cand te pui in caiac. Cei de la Hibiscus sunt practicanti, de asta te sfatuiesc sa te consulti cu ei ca stiu exact ce sa iti recomande.
 
Sunt si veste scurte - sper sa se inteleaga bine cu scaunele acelea. Tu ce caiac ai? Tot sit on top?
 
Eu am o vesta Viva primita de la Catalin, pentru care ii multumesc inca o data :), e o vesta speciala pentru padelat, si toti care au purtat-o au zis ca e excelenta.
 
Am cumparat de la Catalin - barciinbagaje - (om deosebit de amabil si bine informat/intentionat) 4 veste. 2 bucati veste inot BESTA ptr mine si sotie si doua (una de salvare si una de inot) pentru copil. Sper sa ajung cat mai repede pe ape. Iris? :)
 

Salut stavridule :), si scuze pentru intarzierea raspunsului, cred ca nu am fost atent de nu ti-am raspuns prompt. Da, asta este vesta, eu nu am folosit-o prea mult, ca nu prea padelez, insa soata o foloseste in permanenta, cand se da cu canoea.
Imi pare rau ca nu am apucat sa dau si eu o parere despre alegerea pe care as fi facut-o (canoe familiala), insa prefer sa vin cu chestii concrete cand ma bag intr-o discutie. Pe scurt, alegerea mea ar fi fost o canoe, eventual puntata, cu stabilitate cat mai buna (fund plat), stabilitate directionala, guvernare cu carma, cu bord liber suficient pentru a face fata usor valurilor, dar nu exagerat pentru a face barca vantoasa. Obligatoriu sa poata fi transportata pe un portbagaj exterior, eventual oglinda pupa pentru un outboard minimal, iar materialul corpului sa fie cat mai rezistent, preferabil fibra de sticla, care are un foarte bun raport pret-calitate.
Momentan am o asemenea canoe, urmeaza s-o imbunatatesc pentru confort in brigada familiala extinsa, am sa pun poze in curand.
 
Multumesc pentru raspuns si directionare Vali. Am fost astazi la Catalin (barciinbagaje) si am cumparat vestele in urma recomandarii tale. Cat despre canoe - o sa stau la panda sa vad ce iti iese tie si cine stie... pe viitor poate upgradez sit on top modelul meu. Oricum sunt novice intr-ale barcilor dar promit sa invat repede.
Pentru transport - portbagaj (cum erau cele vechi - grilaj) de unde pot sa cumpar si eu?
 
Salut, in sfarsit rasuflu si eu mai usurat dupa o perioada incarcata, deja imi fac planuri de mers cu canoea pe lacuri de munte, cum vrei sa faci si tu :). Eu folosesc ca portbagaj exterior 2 bare transversale standard, de care leg canoea cu chingi cu catarama blocabila. Cauta si tu pentru masina ta incet si batraneste pana dai de o oferta buna de portbagaj exterior, care sa-ti permita transportul in siguranta al caiacului ;).
 
Salut, in sfarsit rasuflu si eu mai usurat dupa o perioada incarcata, deja imi fac planuri de mers cu canoea pe lacuri de munte, cum vrei sa faci si tu :). Eu folosesc ca portbagaj exterior 2 bare transversale standard, de care leg canoea cu chingi cu catarama blocabila. Cauta si tu pentru masina ta incet si batraneste pana dai de o oferta buna de portbagaj exterior, care sa-ti permita transportul in siguranta al caiacului ;).

Am si eu doua bari dintr'alea cumparate din targ Vitan - au costat 70 lei. Le-am dublat cu niste scanduri :p pentru ca se incovoiau. Legate tot cu chingi cu catarama blocabila. Pai haidem la munte! :)
 
Prima iesire pe Herastrau

Cu caiacul incarcat astfel: 135 kg pe spate si 60 pe fata, am iesit pe Herastrau. Caiacul, dupa cum se poate vedea si in poza sta bine pe apa (avem temeri ca o sa stau in apa pana la brau cand ma urc in el). Stabil, rapid, silentios :D - o alegere buna. Nevasta multumita. Aceeasi reactie ca si la concert AC DC. AC DC eu???? NUUUU! Dupa concert - CE FAIN A FOST! Mai vreau! Asadar, urmatorul pas, convinsul sotiei si rudelor de gradul unu' ca nu e pericol (daca esti responsabil) cu copilul de 2 ani pe caiac. Multumesc tuturor pentru sprijin - incurajari + sfaturi. Acum urmeaza tunningul lui. O parama, un borcan, un scaun, o ceva.

O intrebare:
Cum se numeste ,,Pompa de scos apa din caiac,, si de unde pot cumpara si eu una?

Multumiri.
 

Atașamente

  • Detaliu caiac apa (7).jpg
    Detaliu caiac apa (7).jpg
    29.8 KB · Vizualizări: 69
  • Caiac Herastrau 15 iulie.jpg
    Caiac Herastrau 15 iulie.jpg
    62.4 KB · Vizualizări: 75
Pai dopurile alea existente la mijlocul caiacului, nu sunt bune de scos apa? E adevarat ca atunci cand caiacul e incarcat, nu poti sa le desfaci ca sa evacuezi apa, insa daca va dati jos din caiac, pe acolo se evacueaza apa chiar si cu caiacul asezat pe apa.
Eu pentru scos apa folosesc o laveta auto, din aia care se gaseste in toate raioanele auto de la hypermarket-uri, intr-un tub de plastic galben. Au o capacitate foarte mare de absorbtie si din cateva manevre ai scos apa din caiac.
In ce priveste convinsul consoartei, si eu am trecut prin aceleasi faze, initial nici nu a vrut sa auda de caiac, am avut chiar stari tensionate (adica am dat douazeci si ceva de milioane pe un caiac dublu, dar ea nu se va urca niciodata in asa ceva etc etc). Am lasat sa se astearna linistea peste aceste discutii, apoi am convins-o sa incerce si daca nu ii place, niciodata nu o mai bat la cap cu caiacul... Nu a fost nevoie pentru ca i-a placut foarte mult si mai vrea. De atunci am fost impreuna cu caiacele peste tot prin zona noastra, pe rauri si lacuri, apoi in Croatia, Muntenegru, Dunare, Delta etc.
In ceea ce priveste siguranta copilului, poti cauta pozele lui Costin Iatan de la prima lui participare la TID, cand a participat impreuna cu fiul sau de 7 ani, cu care a facut pe Dunare (intr-un caiac Bic Tobaggo) cateva sute de km in cateva saptamani, pana la Marea Neagra. Ii arati cateva poze sugestive sotiei si gata, ai convins-o ca Bic Tobaggo e prietenos cu copiii :)
 
Din pacate, pe apa, ce se strange la fundul :) meu (apa) NU ajunge la dopurile acelea. DAR ti-ai iesit un porumbel din gura: LAVETELE acelea superabsorbante! Eu am un prosop pentru inot cu putere f. mare de absorbtie. Iti multumesc pentru pont. Daca esti batran ti se potriveste vorba: Cine nu are batrani, nu prinde niciunul. :)

Cat despre convins nevastuica ... o sa ii prezint pozele lui Costin (Iacos) si sper sa o relaxez un pic. Ideea este ca la 2 ani nu prea are astampar. Sa vedem si sa ne vedeti :).
 
Citesc posturile din cand in cand si raspund cam tot asa de rar :) Despre canoe zic: DA. Ar fi fost poate cea mai buna solutie dar datele problemei nu o includeau. Plus ca la canoe iti trebuie mult mai multa maiestrie in pagaie ca sa o conduci pe unde vrei. DA si la propunerea de a avea pupa taiata si pe oglinda rezultata sa poti pune un motoras. Pierzi putin din hidrodinamica si din directie dar castigi versatilitate.
Pentru un copil de 2 ani trebuie neaparat vesta mica, iar vesta, obligatoriu trebuie sa se prinda si printre picioare, ca sa nu i se ridice peste fatza cand sta vertical in apa. De obicei copiii si nevestele se sperie de apa daca atunci cand se suie in caiac sunt uscate, asta chiar daca stiu sa innoate. Solutia este sa faci o baie impreuna cu familia inainte de a te sui in caiac, asta ca sa-si ia de o grija cum ca se pot uda si ca vor avea senzatii neplacute. Alta schema este sa le dai incredere in caiac, ca este nescufundabil, ca si plin de apa tot pluteste, ca este un obiect pentru distractie nu pentru ingrijorari si de pe el se pot face sarituri in cap si bomba, ca si intors cu fundul in sus te poti da pe el ca pe tobogan etc.
Pentru scos apa din caiac sau canoe sau barca, cel mai bun este un burete; de ce, pentru ca poti sa-l storci cu o singura mana (pe prosop si pe carpa nu), pentru ca poate ramane ca un accesoriu permanent in ambarcatiune fiindca nu mucegaieste daca l-ai uitat ud, pentru ca absoarbe la fel de multa apa ca un prosop, pentru ca pluteste, pentru ca este ieftin si pentru ca poti curata caiacul cu el ceea ce cu o scafa nu poti
 

Back
Sus