Ce parere aveti de barcuta asta?..

..hm..e de gandit si treaba asta cu lungirea barcii ,dar cred ca pt Dunare imi va trebui alta barca ..cum ati zis voi ceva gen Taimen 350..
Nu vreau sa grabesc lucrurile cu facutul barcii,scule am ceva care sa ma ajute pt facut barca ,imi trebuie un plan de barca pt Dunare... trebuie sa ies si bine la costuri..
 
Cristi ,ai folosit placaj de la Holver?..si rasina de la Polydis?..da-mi mai multe informatii cum se numeste rasina care ai folosito(denumirea de catalog)asta ca sa o pot identifica si am observat ca astia de la Holver nu au pretul afisat la placajul de mesteacan (cred ca ai folosit cel cu specificatia placaj mesteacan BB/CP?!)..dar ce fibra de sticla ai folosit pe exterior?...multumesc anticipat pt raspunsuri!! :confused:
 
Ultima editare:
Placajul a fost de la Welde Romania. Mi l-au trimis prin curier. Trimite-le mail si cere lista de preturi. Rasina a fost de la Europlastic - Epoxy Top Amorsa se numeste. Astea au fost variantele cele mai ieftine gasite de mine si care mi-au trimis si prin curierat. Fibra de sticla a fost tesatura de 350gr/mp de la Polydis.
 
Cristi ai folosit sa inteleg ,placajul antiderapant de mesteacan ,care parte ai folosito pe exteriorul barci ?..cumva cea care este antiderapanta?..iar tesatura este cumva aceasta:Tesatura EWR 300g / 127 cm?!
Tesatura care ai folosito pe exteriorul barci ,ai folosito si la fitile?
 
Ultima editare:
Placajul este de mesteacan cu incleiere de exterior. Din cate stiu pe cel antiderapant nu face priza rasina epoxy. Tesatura cred ca se numeste woven rowing si din cate imi amintesc era de 350gr/mp. Din aceeasi tesatura am facut si benzile pentru pus la imbinari.
 
Salutare tuturor!..Cristi incerc sa-ti calc pe urme la materiale,e mai bine asa, sa le pot identifica mai repede,placajul este de mesteacan cu inleiere de exterior BFU 100 si l-ai luat fara film fenolic?! da?..ma gandesc ca trebuie sa fie pe suprafata natur fara alte pelicule de orice fel,pt o aderenta a rasinii...ii rog pe toti care sunt in masura sa raspunda in aceasta discutie sa imi dea cateva sfaturi in procedeul de constructie a unei barci pt pescuit pe Dunare ,in conditii de transport pe portbagajul masinii...va multumesc!
 
Ultima editare:
..care sunt greselile incepatorilor ?..adresez aceasta intrebare celor care sunt meseriasi in constructia de barci,incerc sa vad care este gradul de dificultate in a realiza o barca si pasii care trebuiesc facuti si ce nu trebuiesc facuti.
Va multumesc anticipat!
 
Ai aici pe forum cativa ce si-au construit din: placaj, PVC, lemn etc. cateva barci iar pasii sunt explicati cu lux de amanunte. Nu ai cum sa gresesti.
 
dvgd5g.jpg

Am atasat un printscreen cu oferat celor de la Welde ca sa vezi ce placaj am folosit eu. Este cel de 6,5mm cu calitate BB/CP. Sincer, daca iti permite buzunarul, iti recomand okoume care am inteles ca e mult mai usor. Din cauza placajului barca mea a iesit un pic cam greuta, dar e si o pare buna: e mai rezistenta. Greselile - vezi ca era un topic cu asa ceva. Oricum, degeaba il citesti. Greselile care-ti sunt destinate tie le vei face cu siguranta. Intotdeauna cea mai buna cale de a invata ceva e sa experimentezi si implicit sa gresesti. Oricum, metoda de constructie e permisiva, asa ca daca nu ai doua maini stangi nu ai de ce sa-ti faci probleme.
 
..si tot caut o barca care sa-mi satisfaca placerea de a merge cu ea pe Dunare si Olt, ce pareri mai aveti ca nu sunt decis de in privinta barcii "CARTOP"...daca are pescajul mic imi e sa nu iau "prea "multa apa la valurile de pe Dunare :D...ce parere aveti de un model de Jonboat?
Voi utiliza barca mai mult pe Dunare,ma gandesc ca are si mai multa stabilitate la apa involburata...:confused:
Cei care pot sa-mi spuna o parere despre aceasta barca ...daca merge sa faca fata la pescuit pe Dunare...http://koti.kapsi.fi/hvartial/wpunt/wpunt.htm#top...ce parere aveti e buna pt Dunare?
 
Ultima editare:
Salut tuturor!...ma uit la Bateau,la modelul JON BOAT 16..cred ca e o barca superba pt pescuit. Nu prea ma pricem la limba engleza,dar incerc sa inteleg ceva din conditiile de achizitie a planurilor barcii,daca cineva se indura sa imi zica, cum procedez sa le cumpar. De fapt incerc sa vad care-i procedura ...cum sa fac, ca nu stiu ,cum vor fi livrate si in cat timp??
Va multumesc anticipat celor care ma lamuresc in chestiunea aceasta!!!
 

Back
Sus