constructia primei barci

de cata rasina e nevoie la linx?

In planuri nu scrie, dar pana acum am luat 45 de kile inclusiv intaritorul, si nu s-a consumat nici jumate pana acum. Daca va fi nevoie, vom mai lua, insa sper sa fie suficient. Si pune si tu intrebarea la topicul respectiv :).
 
Hai ca iese cashtoaca barca :), dar daca nu-i puneti si vela, n-aveti ambitie :D. Spor la lucru si sa o vedem cat mai repede la apa.
 
si daca vreti sa-i puneyi vela e foarte simplu ,dimensiunile barcazului vostru corespund cu cel al skiffului pe care-l construiesc eu si care se gasecc gratuit de la radoslaw wersko!vorbim aici daca va intereseaza si va dau detalii ,eu deja am facut pasul in constructia asta!:)
urmaresc cu interes evolutia !:noroc:
 
Placajul l-am cumparat de la Brick Constanta - http://www.five-brick.ro/contact.htm

Cei care importa placajul se numesc Holver(http://www.holver.ro/) Din pacate nu lucreaza decat cu persoane juridice, asa ca ne-au indrumat spre cei de la Brick. Daca ai o firma pe care sa faci comanda la Holver, probabil ca o sa scoti un pret ceva mai bun decat in partea cealalta. ;)

Spor!

Am cumparat ceva PAL de la holver , mi-au mancat ficatii pana am obtinut preturi si factura proforma, de m-au vazut cu guma in par . Ce e bun e ca si-au luat niste scule de debitat si daca sunt ceva debitari mai ciudate exista posibilitatea sa le executati la ei . Una e taietura de pendular intr-o mana de plastilina si alta e taietura pe coordonate .Debitarea a 8 placi de PAL a costat 50 RON , taxeaza cu 150 RON ora .
Ce mai e bun e ca fac si livrarea pe diverse rute pe unde au distributie si te lipesc de aia mari din mobila la transport .
In ceea ce priveste discounturile am primit 20% la PAL si 35% la lemn masiv , dar asta la deschiderea de cont .
 
Ultima editare:
:ahoy:
Constructia avanseaza incet, incet, la foc domol...:cool:

Ce s-a mai intamplat zilele astea: am intarit un pic transversale care pareau destul de fragile si am lipit fundul barcii...

Cat despre vela...suna interesant. :sail: Numai ca nu prea inteleg cum am putea sa prindem acum un catarg. Ma gandesc ca trebuie ancorat destul de bine de fundul barcii...:confused:
@impaiatu & alti barcaholici damboviteni: hai sa iesim saptamana care vine la o bere :noroc: Poate ne lasam convinsi sa transformam o barca plictisitoare intr-un velier naravas :skip:

Era sa uit...am documentat si ultimele 2 zile aici http://picasaweb.google.com/primabarca/Ziua5# si aici http://picasaweb.google.com/primabarca/Ziua6#

Numa' bine,
Adi
 
:ahoy: ... Cat despre vela...suna interesant. :sail: Numai ca nu prea inteleg cum am putea sa prindem acum un catarg. Ma gandesc ca trebuie ancorat destul de bine de fundul barcii...:confused: ....

Salut Adi si felicitari. Inainte de catarg trebuie sa te gindesti la un derivor, ceea ce nu am observat in pozele postate de tine. Spor la treaba.
 
Santierul naval de la Buturugeni returns :D

Am mai prestat 2 zile de lucru la barca (fara nume deocamdata). Am lipit traverse de lemn pe marginea barcii (nu stiu cum le zice in limbajul barcagiilor :confused:) si am imbracat fundul barcii in 2 straturi de fibra de sticla.
Straturile de fibra de sticla le-am lipit pe ambele in acelasi timp. Am folosit 2 tipuri de fibra: una cu textura lanoasa si alta cu textura de panza. Le-am suprapus si am aplicat epoxy din abundenta :D
Sper sa nu fie problema ca ne-am grabit si am pus 2 straturi intr-o singura aplicare.

Detalii aici:
http://picasaweb.google.com/primabarca/Ziua7#
http://picasaweb.google.com/primabarca/Ziua8#

Cat despre vela...mult mai probabil la proiectul viitor, care va trebui sa fie capabil sa se dea pe mare. :sail: Dar pana sa va bat la intrebari gen "ce proiect ar trebui sa aleg didi-mini sau vagabond", mai este o barca de terminat.

Numa' bine,
Adi
 
.......................zise Tepes Voda dupa cum urmeaza ;
-barca trebuie sa fie fina ,sa se foloseasca din belshug rashina ,shmirghelul sa fie si el fin , barca pe ape sa-lunece lin!:noroc:


iese tare frumoasa ,man ,felicitari si poate ne dam cu ele la vara prin Vama!:D
 
Dupa cum a completat si Impaiatul, constructia barcii voastre pare a fi numai poezie si voie buna :banana:

Tineti-o tot asa :skip:
 
Dupa cum a completat si Impaiatul, constructia barcii voastre pare a fi numai poezie si voie buna :banana:

Tineti-o tot asa :skip:
eu nu am facut decat sa completez versurile lu' Andries deja parafrazate de Adi!:noroc:
baietii astia formeaza o echipa adevarata si i-i invidiez putin , in sensul admirativ !:noroc:
mult noroc , fratilor barcagii!:noroc:
 

Holver mai vinde si alta materiale decat Okoume , si prin PAL mi-am facut intrarea la ei , care sunt cam greu de abordat .
In alta ordine de idei , era vorba de facut o posta cu planurile lui VG 23 , m-am uitat si eu peste necesarul de materiale , nu cred ca pretul planurilor ar fi o problema , decat daca sunt cumparate si nu se duce pana la capat .
 
Dupa cum a completat si Impaiatul, constructia barcii voastre pare a fi numai poezie si voie buna :banana:

Tineti-o tot asa :skip:

Multumim de urari! :noroc:

Daca nu ar fi fun si voie buna la constructia barcazului, atuci clar ca nu si-ar mai avea rostul santierul. Ar fi fost mai lejer sa cumparam una.
Dar asa....avem 2 x fun :banana:
 
eu nu am facut decat sa completez versurile lu' Andries deja parafrazate de Adi!:noroc:
baietii astia formeaza o echipa adevarata si i-i invidiez putin , in sensul admirativ !:noroc:
mult noroc , fratilor barcagii!:noroc:

:noroc:
ar trebui sa facem o iesire la o bere...poate reusim sa facem un obicei din iesitul la bere al barcaholicilor saptamanal sau macar lunar.. :noroc:
 
Cel mai simplu ar fi sa alegem o locatie si stabilita o frecventa si o zi a saptamanii. E foarte usor ca cei interesati sa-si anunte prezenta pe forum.
Propun joia la ora 19.:noroc:
 
:noroc:
ar trebui sa facem o iesire la o bere...poate reusim sa facem un obicei din iesitul la bere al barcaholicilor saptamanal sau macar lunar.. :noroc:
da da daaa...bine zis ,motoristii au adunarea lor si se strang in Herastrau, noi ar trebui sa ne adunam pe circuitul de cart ?!?!:D
propuneti un cuibar pt. piratii din zona Bucuresti-Ilfov etzetera ,etzetera!:noroc:
 

Back
Sus