Constructie Wabnaki

am inceput constructia , dar m-am lovit de o problema : sipcile nu se aliniaza intre penultimele sabloane si etrava cu ultimul sablon(ca si cum sablonul 1 si 9 ar fi prea mic ) ...ramane spatiu cam de 2 cm intre sipca si ultimul sablon(poza nr 3) .Daca lipesc sipca de ultimul sablon ia o forma ciudata sau asa trebuie sa fie(poza nr 4) ? atasez 2 poze cu sipca libera si forma frumoasa si una cu sipca prinsa de ultimul sablon si cu forma ciudata. Mentionez ca am tinut cont de toate distantele intre sabloane ca si in carte
 

Atașamente

  • wabnaki1.jpg
    wabnaki1.jpg
    26.9 KB · Vizualizări: 65
  • wabnaki2.jpg
    wabnaki2.jpg
    24.5 KB · Vizualizări: 75
  • wabnaki7.jpg
    wabnaki7.jpg
    40.1 KB · Vizualizări: 72
  • wabnaki6.jpg
    wabnaki6.jpg
    44.2 KB · Vizualizări: 70
Daca distanta intre sabloane e corecta, verifica si distanta dintre ultimul sablon si muchia provei. Poate e prea mare ?
 
Carte, necarte, dacă vrei o formă frumoasă, curgătoare, renunță la șablonul pe care nu-l ating șipcile. Nu e nici o catastrofă. Se întâmplă în astfel de construcții și fie modifici distanța dintre șabloane ca să-l faci „să lucreze” (șablonul), fie renunți la el ca și cum nu ar fi.
 
Eu as scurta lungimea formei de prova/pupa, astfel incat sipcile sa urmeze si ultimul sablon. Asta pentru ca zonele respective imi par destul de complicate si cred ca o sa ai nevoie de sustinerea ultimei forme de coasta. Parerea mea... poate ar trebui sa ceri un sfat de la cei care au construit tipul asta de canoe.
 
Nu cred ca merita dezbateri stufoase. Plimba bagheta peste sabloane si daca-si pastreaza peste tot linia curgatoare, fluida, poti ignora ultimul sablon.
 
Nu m-ai înțeles: când spuneam „peste tot” mă refeream să plimbi bagheta pe întregul contur al șablonului (sablonul 2, cel pe care se sprijina bagheta), de la copastie la copastie (sau de la copastie la chila, că pe cealalta parte e simetric)
 
Am inceput de ceva vreme constructia canoei .Ca si lemn am ales abachi pt greutatea cu mult mai redusa decat a bradului , faptul ca este fara nici un nod e un avantaj si are o elasticitate iesita din comun , poti rasuci un strip la 180 de grade fara sa se rupa :) ,iar pentru contrast am folosit cateva sipci de iroko.Atasez niste poze cu lucrarea
 

Atașamente

  • 20160527_234006.jpg
    20160527_234006.jpg
    34.5 KB · Vizualizări: 60
  • 20160527_234055.jpg
    20160527_234055.jpg
    31.4 KB · Vizualizări: 65
  • 20160527_234155.jpg
    20160527_234155.jpg
    34.1 KB · Vizualizări: 59
  • 20160527_234227.jpg
    20160527_234227.jpg
    26.7 KB · Vizualizări: 55
  • 20160527_234252.jpg
    20160527_234252.jpg
    30.9 KB · Vizualizări: 56
Ultima editare:
acum am o serie de intrebari pentru voi :

1 as vrea sa folosesc rasina epoxy de aici https://btools.ro/shop/Rasini/rasini-epoxidice/Rasina-Epoxidica-EP_202 , a lucrat cineva cu ea ? buna ?

2 cam ce cantitate am nevoie pentru canoea de 5 m lungime?

3 canoea mea are la mijloc 1.32 metri dar tesatura de fibra de sticla nu am gasit mai lata de 1 m la noi in tara , are ceva daca suprapun pe fundul barcii 2 bucati astfel incat sa iasa strat dublu de fibra?

4 pot suprapune straturile deodata sau intind pe o parte a canoei si dupaia pe cealalta astfel incat sa se suprapuna formand stratul dublu pe fund?

5 fibra asta as vrea sa o folosesc https://btools.ro/shop/Fibre-Industriale/fibra-de-sticla/Fibra-Sticla/KIT-Fibra-Sticla-Twill-160Gr e ok pt canoe ?
 
acum am o serie de intrebari pentru voi :

1 as vrea sa folosesc rasina epoxy de aici https://btools.ro/shop/Rasini/rasini-epoxidice/Rasina-Epoxidica-EP_202 , a lucrat cineva cu ea ? buna ?

2 cam ce cantitate am nevoie pentru canoea de 5 m lungime?

3 canoea mea are la mijloc 1.32 metri dar tesatura de fibra de sticla nu am gasit mai lata de 1 m la noi in tara , are ceva daca suprapun pe fundul barcii 2 bucati astfel incat sa iasa strat dublu de fibra?

4 pot suprapune straturile deodata sau intind pe o parte a canoei si dupaia pe cealalta astfel incat sa se suprapuna formand stratul dublu pe fund?

5 fibra asta as vrea sa o folosesc https://btools.ro/shop/Fibre-Industriale/fibra-de-sticla/Fibra-Sticla/KIT-Fibra-Sticla-Twill-160Gr e ok pt canoe ?

Salut, foarte frumoasa canoea te, spor la treaba si cat mai curand pe apa.

Referitor la intrebarile tale:
1. nu am lucrat cu rasina asta, pe mine m-ar deranja tenta de galbui(chihlimbar)care imi ramane dupa intarire,
2. la canoea mea am folosit 3 kit-uri de la Polydis,
3. si eu am suprapus tesatura pe mijloc,
4. in mod ideal ar trebui sa pui tesatura pe jumatate si dupa impregnarea cu rasina sa pui si a doua jumatate cu ajutorul cuiva, eu am incercat singur si nu m-am descurcat, am stricat tesatura.
5. tesatura este in regula, eu as folosi de 80g/mp, oricum pe fund se dubleaza si nu ingreunezi prea mult canoea.

Ti-as recomanda ca dupa ce o slefuiesti sa ii dai o mana de rasina pt a impregna lemnul, daca crezi ca mai trebuie ii mai dai una, atunci cand pui tesatura si ii dai cu rasina, rasina sa ramana in tesatura nu sa o suga lemnul.

Asa as face eu, nu esti obligat sa faci la fel.
 
eu ma gandeam sa folosesc de 160 g pe mp ...300 g nu e prea mult ? nu e prea groasa? ma devine transparenta dupa aplicarea epoxy-ului pt a se vedea lemnul frumos dedesubt? sau devine un alb laptos? sau nu conteaza greutatea fibrei ? nu m-ar deranja greutatea in plus deoarece canoea va iesi foarte usoara
 
Salut, foarte frumoasa canoea te, spor la treaba si cat mai curand pe apa.

Referitor la intrebarile tale:
1. nu am lucrat cu rasina asta, pe mine m-ar deranja tenta de galbui(chihlimbar)care imi ramane dupa intarire,
2. la canoea mea am folosit 3 kit-uri de la Polydis,
3. si eu am suprapus tesatura pe mijloc,
4. in mod ideal ar trebui sa pui tesatura pe jumatate si dupa impregnarea cu rasina sa pui si a doua jumatate cu ajutorul cuiva, eu am incercat singur si nu m-am descurcat, am stricat tesatura.
5. tesatura este in regula, eu as folosi de 80g/mp, oricum pe fund se dubleaza si nu ingreunezi prea mult canoea.

Ti-as recomanda ca dupa ce o slefuiesti sa ii dai o mana de rasina pt a impregna lemnul, daca crezi ca mai trebuie ii mai dai una, atunci cand pui tesatura si ii dai cu rasina, rasina sa ramana in tesatura nu sa o suga lemnul.

Asa as face eu, nu esti obligat sa faci la fel.

pai asa m-am gandit sa fac.. dupa slefuire ii dau o mana de epoxy cu faina de lemn pt a acoperi micile defecte , dupa care ii dau o mana doua de epoxy peste tot ca abachi e poros si trebuie imbibat bine .. canoea goala fara rasina si fibra are 14 kg :D deci nu m-ar deranja nici daca as pune fibra de 300 g/mp numai ca nu stiu daca se va mai vedea frumos lemnul sub fibra daca este asa densa
 
la Rompolimer fibra de 300 e cam 15 lei kg, fibra de 160 e cam 80 lei kg. au aceeasi latime. lemnul se vede natur si cu doua randuri de fibra de 300, rasina epoxy e aproape transparenta cu o usoara tenta de galbui
 

Back
Sus