Cu trimaranul in Delta ?

Am gasit trimaranul acesta de inchiriat: http://www.happycharter.de/charter-yacht-5886.html
Are cineva vreo experienta cu el ? Are cineva vreo experienta de sailing in Delta ? E ceva vant, sau e tot obscurat de padure ?
Ma gandesc ca 3-4 zile de mers cu trimaranul, cu lansare la Mahmudia de ex, si intoarcere la Constanta nu ar fi rau deloc (trimaranul e pe un trailer, asa ca imi inchipui ca e posibil).
Numai bine
 
Am gasit trimaranul acesta de inchiriat: http://www.happycharter.de/charter-yacht-5886.html
Are cineva vreo experienta cu el ? Are cineva vreo experienta de sailing in Delta ? E ceva vant, sau e tot obscurat de padure ?
Ma gandesc ca 3-4 zile de mers cu trimaranul, cu lansare la Mahmudia de ex, si intoarcere la Constanta nu ar fi rau deloc (trimaranul e pe un trailer, asa ca imi inchipui ca e posibil).
Numai bine

Imi place nespus concluzia lor, imbatabila de altfel: So cabins and bunks are an unnecessary encumbrance. Amin. Ador reclama de genul asta pushy!
Vant in Delta pe canale nu prea este din cauza copacilor de pe margine care opresc orice adiere. Doar pe lacurile mari poti simti vantul. La iesirea pe mare alta e povestea, mergi bine cu asta daca nu sant valuri. In Delta in principal mergi cu motorelul din dotare.
Am vazut asa ceva bantuind prin Croatia amenajat cu doua corturi mici in laterale. Mai bine ia un catamaran, poti pune un cort mai mare si-l duci pe portbagaj. Sau mai bine spune-mi mie cand vrei sa vii si poate te dai cu trimaran cu encumbrance cu tot.

Era sa uit: chestia asta costa 18.000 (optshpe mii) de euro??? De banii astia imi iau un Prout.
 
Ultima editare:
Iata ce spune E. Panighiant in "Ghidul Deltei Dunarii" (1982):
Delta Dunării prezintă, de asemenea, particularităţi importante şi sub aspectul acţiunii vîntului. Frecvenţa şi intensitatea deplasării maselor de aer cresc de la Tulcea spre Sulina. Zile liniştite, fără vînt, sînt puţine, în special Sulina (numai 8%). Anotimpul cel mai vîntos este primăvara, mai ales în luna martie, iar cel mai calm — vara, în august.
Zonele de stufării prezintă şi ele particularităţi climatice. Aici se constată o reducere a vitezei vîntului şi adeseori la aproximativ 50 de m depărtare de la margine se poate spune că domneşte acalmia, chiar în timpul unor vînturi mai intense. Faptul este cunoscut de pescari şi navigatori, care îşi caută adăpost, în timpul unor furtuni, în stufării.

Mai sunt si alte consideratii interesante despre climatul DD.

Parca am vazut undeva ca este dealer in RO pentru tirmaranele astea ??
 
Skipper, datele sunt in perioada dintre 25 Mai si 28 Iunie, atunci voi fi in Romania. Se poate aranja o iesire in Delta/Marea Neagra ?
Multam fain
 
Skipper, datele sunt in perioada dintre 25 Mai si 28 Iunie, atunci voi fi in Romania. Se poate aranja o iesire in Delta/Marea Neagra ?
Multam fain

Cu placere, ar trebui sa termin renovarea si s-o dau la apa pana atunci. Mai vorbim, tinem legatura pe PM.
 
Am gasit trimaranul acesta de inchiriat: http://www.happycharter.de/charter-yacht-5886.html
Are cineva vreo experienta cu el ? Are cineva vreo experienta de sailing in Delta ? E ceva vant, sau e tot obscurat de padure ?
Ma gandesc ca 3-4 zile de mers cu trimaranul, cu lansare la Mahmudia de ex, si intoarcere la Constanta nu ar fi rau deloc (trimaranul e pe un trailer, asa ca imi inchipui ca e posibil).
Numai bine
Trimaranul apartine lui Jorge de Andrade, si il poti contacta la nr de tel:
+40 730 61 80 63
Il poti inchiria de la el, este un portughez simpatic, care s-a stabilit la noi.
 
Multam fain pt info, o sa-l sun in weekendu care vine !
Am trimis trei emailuri la compania germana care intermediaza charterul, si n-am primit nici un reply, rusine ! :)
Numai bine
 
N-a fost sa fie :)

Din pacate cand am luat legatura cu compania de charter, am aflat ca de fapt pretul afisat pe website e gresit, si de fapt pretul real este de 50-70 Euro / zi / persoana, care tripleaza costul, si face ca chartering in Ro sa coste mai mult decat dublu fata de chartering in Baltica, si asta pt o barca cu mult mai putine dotari.
Acestea fiind zise, atunci pe alta data, cand preturile sunt mai aliniate cu piata internationala :)
 
Din pacate cand am luat legatura cu compania de charter, am aflat ca de fapt pretul afisat pe website e gresit, si de fapt pretul real este de 50-70 Euro / zi / persoana, care tripleaza costul, si face ca chartering in Ro sa coste mai mult decat dublu fata de chartering in Baltica, si asta pt o barca cu mult mai putine dotari.

Asta trebuia postat la topicul de glume! Nesarate!
Oare are clienti sau e doar o tentativa?






_________________________________
Multumesc celor care au votat si astazi!
 
Parerea mea este ca barcuta s-ar descurca si cu vintul din Delta, reactioneaza si la cea mai mica suflare. Motorul ramine o necesitate, iar acomodarile sint cel putin spartane - intr-adevar se potrivesc foarte bine 2 corturi pe cele 2 trambuline, dar modelul cel mai adecvat nu e inca disponibil in Romania.
Pretul de charter mi se pare exagerat, dar probabil si eu as stabili la fel pretul daca ar fi vorba de barca mea si as vrea s-o inchiriez doar celor cu adevarat hotariti. :)
 
a fi hotarit .... sau a nu fi .... (probabil ce si-a spus Magellan cind era la "strimtoare")

- de ce sa inchiriezi in functie de numarul de persoane? cine-ti garanteaza ca nu vine "un singur client" si la colt imbarca "x" pasageri? e barca lui (dupa tranzactie) si face ce doreste cu ea (pe perioada platita). inclusiv naufragiu ...
- daca ceri un pret exorbitant (sau mare in comparatie cu piata) inseamna ca nu doresti s-o inchiriezi de fapt.
- sau sint nemtii "tepari" si cauta "fraieri" pe internet ca sa-i imbogateasca pe portughezi ....
- sau e portughezul "jmecher" si cauta fraieri din germania ca sa se imbogateasca el ....

multe variante .... piata si viitorul vor decide ....

.... sau e doar o gluma ....
 
In definitiv cred ca s-a facut un pas foarte important prin aparitia acestui forum. Informatia circula mult mai rapid si nu mai merge cu 'tepe' - asa se maturizeaza piata si or sa inteleaga toti ca doar cei seriosi pot rezista.
 
:titanic:
After few google translation here are our comments in order to clarify our position:

From last year study of the market there was not much offering in the Romanian market for chartering, they were very few organisations, if not one, as we were aware off, and the price would be 200 Euro per person per day on a 36 Bavaria or similar with a compulsory skipper. Some other organisations that organised trip to/from other countries charged at least 1500 euro a week per person. As per this year, who knows ?

As with any intermediaire there is always an overhead cost. Thus the price does take in consideration their commission fees.

In line with the Romanian charter offer we are very competitive and we could provide anyone with a very good offer (weekends are generally more expensive than week days) because sailing in the Delta is one of the most pleasurable experiences, based on our own experience. If anyone is interested we could provide the report of our adventure or if you have some old yacht magazin laying around, they published our story.

Again it is anyone choice to sail in the baltic or in the beautiful Delta. Also we could all question the fact why the Romanian tourism agencies are not capable to develop and attract more tourists? The fact is Romania is(was) over priced and tourists tend to go else where....like in the baltic :D


Regards
The team @ CoolGlide
 

Back
Sus