Cum alegem o barca de charter?

Smokey

Mic barcaholic
Haideti sa povestim un pic despre chartere: voi pe unde cautati barcile, la ce dotari va uitati cand le alegeti, dupa ce criterii, etc.

Mai intai alegeti barca si apoi echipajul, sau invers? Mai intai destinatia apoi barca, sau daca e o oferta buna mergeti unde e barca...
 
Eu as alege cea mai mare barca pe care o pot manevra in siguranta in orice conditii si pe care mi-o pot permite financiar. Acuma, sa nu se inteleaga ca daca strang 15 oameni iau ceva de 60 de picioare, ca nu-s in stare - nici sa strang atatia oameni, nici sa manevrez asa ceva. Pentru mine limita e undeva pe la 40-45 de picioare, dar la conditii egale as alege barca mai mare.

Intai echipajul, ca pina nu stii citi oameni sint n-ai cum sa alegi barca. Destinatia depinde in mare masura si de echipaj - daca mergi "cu baietii" poti alege o zona mai vantoasa, daca e cu neveste/copii/incepatori as alege o zona mai usoara, cum ar fi Ionica sau Golful Saronic. M-as duce dupa oferta buna doar daca echipajul e dispus la un pic de rau de mare...

Pentru mine, asta inseamna o Bavaria 37 in Corfu, cu maxim 5 oameni la bord, inceputul lui septembrie.
 
Ultima editare:
Oul sau gaina ?

Noi mai intii ne alegem saptamina (undeva in prima jumatate a lunii iunie) si barca, ceva de 42->45 feets maxim 2-3 ani vechime si apoi ne completam echipajul. E drept ca aproape de fiecare data am avut emotii pentru ultima persoana dar niciodata in cinci ani n-am plecat cu un om in minus. Acum ca am descoperit acest forum, sper sa nu mai am emotii. Ideea e ca pina gasesti echipaj, dispar barcile la pret rezonabil....Mai mult de 8 persoane la bord e dificil: inghesuiala, greu de supravegheat, mai greu de organizat, etc.
 
La multi ani!

Ati putea dezvolta acest subiect, aratand ;
- care sunt site-urile unde putem gasi cele mai bune oferte;
- ce inseamna o foarte buna oferta.

In felul acesta, multi dintre cei ca mine ar fi scutiti de inconveniente in inchirierea primei barci!

Merci!
 
Pentru ce zona te intereseaza?

Pentru Grecia am avut surpriza placuta sa primesc prin sailingissues.com oferte foarte interesante, din care am selectat ce mi se parea mie avantajos.
 
Salut.
Pentru Grecia noi am folosit un broker: Globe Merchant- Web Site Hosting and Promotion . Am fost cam la jumatatea lunii iunie, plecand din Lavrion spre Ciclade. Am inchiriat o Bavaria 39 pe care am platit aproximativ 1600 de euro + skipper (nu aveam carnet inca). Partea frumoasa a fost ca, atunci cand am ajuns la punctul de plecare, barca pe care o inchiriasem era stricata, asa ca am primit in schimb o Bavaria 46 :D

Barca a fost super OK, skipperul suedez a fost si el in regula.

Va recomand sa folositi un broker - firma care detinea iahturile avea preturile cu aproximativ 50% mai mari daca te duceai direct la ei.
 
Anul asta sper sa-mi iau clasa, pana acum am doar C si D. Asa ca inca nu stiu exact ce zona ma intereseaza....sunt la faza de cules informatii...:)
 

Back
Sus