cum se alege padella pentru caiac gomflabil?

@boreas: Ca reprezentanta a neamului feminin utilizatoare de Advanced Frame Expedition pot sa-ti spun ca mi-am luat cea mai mare padela pe care am gasit-o.
Cu cat mai lunga cu atat mai bine la ala gonflabil. Daca e si de aia lunga si ingusta e si mai bine ca nu te freci sau te lovesti de margine.
A mea are lungime variabila. Are si unghi variabil. Initial am luat-o pentru ca sunt una din fiintele care nu poate sa foloseasca o padela intoarsa la un unghi, dar dupa aia am apreciat lungimea variabila. Este un TNP, modelul 703.2VP SEA KAYAK VARIO PRO
Poti sa te uiti la: http://www.tnp.cz/p_sea.php

Am luat-o de la www.canoe.ro

Acuma, mai am inca 4 padele, doua fixe luat de la Decathlon si doua cu unghi variabil de la Hibisscusport - sunt BIC-uri. Da' imi place tare mult TNP-ul.
Ma gandesc anu' asta sa-mi iau o padela de inuit : http://www.bbkayak.com/paddles.htm , da' poate am timp sa mi-o fac eu.


@bogdanbuciu: Ma mai dau eu pe Herastrau, cu gogosica. Da' am o problema cu vapoarele, daca ma vad sau nu si daca ma evita sau nu. Ca nu prin cine stie ce viteza cu ea. Cand baga aia de la ICAB, apa in Herastrau, aveti vreo idee?
 
@bogdanbuciu: Ma mai dau eu pe Herastrau, cu gogosica. Da' am o problema cu vapoarele, daca ma vad sau nu si daca ma evita sau nu. Ca nu prin cine stie ce viteza cu ea. Cand baga aia de la ICAB, apa in Herastrau, aveti vreo idee?

Buna. Si eu am probleme cu aia cu vaporasele, stiu sigur ca ne vad dar cateodata vor neaparat sa ne faca valuri sau sa ne dam la o parte din drumul lui. In locul tau nu mi-as face griji ca nu ma vad, oricum nu sunt iresponsabili sa dea peste tine. Daca da un vaporas din ala peste un kaiacist sunt doar 10% sanse sa mai aiba rudele ce ingropa deci nu cred k se risca.
Iar despre umplut lacul nu stiu exact ce planificari si norme au, dar de obicei zic ca prin aprilie baga, numai ca in fiecare an s-au grabit si la 15 martie a cam fost apa in lac(spre bucuria mea si spre nesansa sportivilor mei)
 
@bogdanbuciu: Daca ai timp poate ne intalnim sa dezbatem pe tema padelelor. Eu am 3 tipuri, toate de agrement. Si chiar vreau sa-mi fac padela anu' asta de inuit. Ma gandesc chiar sa o sculptez asa frumos (chestie care o face mai putin rezistenta).
Cu valurile eu nu am o problema, ca toate caiacele mele sunt de dat pe valuri. Eu am un stres sa nu dea peste mine.
Anul trecut pe Snagov am fost cu caiacul de 2 persoane (in care eram 2 fete) si pe la capatul lacului s-au gandit niste astia cu salupa sa se apropie un pic de noi sa ne faca valuri. Da' au avut surpriza vietii lor cand ne-am dus intins spre valurile care le faceau ca noua ne plac. :)
 
si eu am in cap sa fac 2 modele de padele, una din fibra de sticla si epoxy si una din lemn, dar nu m-am incumetat desi le am de mult in cap. De fapt eu si barcute vreau sa fac, si sunt asa ocupat sa le visez ca nu am timp sa mai pun mana pe fierastrau, smirghel etc.
Pe conducatorii de salupe de pe Snagov ii stiu foarte bine. Din cauza lor nu mai facem concursuri acolo, trec cu salupele prin mijlocul pistei de concurs printre sportivi, se strica toata cursa.
Cat despre dezbatere pe tema padelelor mi-ar placea sa ne intalnim, dar cand incepe cat de cat sezonul (eu sper ca pe 14 februarie sa incep iesirile pe apa si sunt pe herastrau si dimineata si seara allmost everyday). Pana atunci sunt foarte prins cu antrenamentele la sala(noi vaslim si pe uscat :D).
 
@boreas: Faza e cam asa. Eu sunt caiacist amator nu de performanta. Principalul motiv pentru care se folosesc padele intoarse (asimetrice) este pentru ca taie mai bine aerul cea de sus si efortul e mai mic.
Pentru mine ca caiacist amator insa, efortul de a-mi intoarce incheietura sau a forta anumite miscari cand sunt pe valuri e mult mai mare, decat efortul de a impinge padela impotriva vantului.
Am fost la un curs de 4 ore de caiac. Cu ocazia aia am aflat ca e relativ comun sa folosesti o padela simetrica. Cand faci ture lungi (adica preferatele mele), e mai simplu sa stai comod pe spate si sa nu intinzi mana pana la capat. Daca padela e asincrona trebuie fie sa intinzi mana pana la capat, fie sa te rasucesti. Ori nu prea poti sa faci chestia asta 6 sau 8 ore.
Acum 3-4 zile m-am dat cu caiacul pe valuri. Apa era mica, cam de vreo 70 cm si valurile cam de 70 cm - 1 m sau mai mari. Am fost cu gogosica ( http://www.advancedelements.com/firefly.html ) si cu padela cea sincrona.
Cand iei valul din fata ca te duci spre larg e ok sa o faci cam oricum, da' la intoarcere tre' sa poti sa iei directia usor. O padela sincrona nu ma forteaza sa tin minte in ce pozitie e.
Tocmai am gasit un site cu ceva explicatii despre surf kayak - http://www.bcusurf.org.uk/online/?q=node/10 si un altul cu ceva caiace de surf de vanzare - http://www.surfkayaks.com/products/surf/back/catalogue.html

Acuma tre' sa tii minte ca sunt incepator. Adica ma dau cu barca de mai putin de un an. Plus ca mai am ceva probleme de genul, mi-e frica sa inot. Asa ca mi-e greu sa invat sa fac roll-uri si alte chestii mai avansate. Da' vorba aia, "cu rabdarea trec marea" :)
 
Acum inca o chestie Boreas,referitor la ce spune l-fy (Salut Diana),nustiu cum or fi construite padelele alea din poza,dar banuiesc ca la toate pasul dintre pale e reglabil.In caz ca vrei sa pui palele pe acelasi plan,sau daca vrei sa modifici unghiul dintre ele, cum ti-o fi mai bine (de la caz la caz).Eu am folosit la viata mea ambele stiluri de padelat,desi n-am facut nicio data caiac de performanta.Mai avantajos din punct de vedere ergonomic,mi se pare daca ai sa folosesti padela cu palele defazate in unghi.Poate ca o sa iti fie incomod la prima sedintza,pana ai sa te obisnuiesti sa tii o palma fixa,si prin cealalta sa se rostogoleasca-alunece putin,inainte de a introduce o parte in apa si viceversa.
Acum dupa ce m-am obisnuit cu procedeul asta, imi cam vine pe dos sa padelez cu palele montate in acelasi plan,iar canotorii de performanta or fi stiut ei de ce si pentru ce,padelele lor sa fie defazate chiar si cu 90 de grade (ca si a mea dealtfelb-) ). Acum indiferend daca sunt sau nu valuri,e vant sau orice alt ceva,padela intra in apa la fel cum respir aerul in plamani.
As vrea sa aud si o parere,in acest sens si a cuiva care a avut de a face cu caiace din clasa white water .
 
Ultima editare:
@boreas: Am uitat sa precizez de ce am renuntat sa folosesc padela intoarsa (feathered). Ma durea incheietura. Pur si simplu efortul fie de a intinde mana pana la capat fie de a tot roti inchietura ma rupea.
Acuma asta e doar o chestie de alegere. Adriana foloseste padela intoarsa fara nici un fel de probleme si a mea i se pare ciudata.
 
Cum Alegi padela !

Daca faci caiac de tura , trebuie o padela mai mica cu 10 cm decat inaltimea proprie cu o mana intinsa in sus .
Daca faci white water , lucrurile se coplica , in functie de tipul si modul in care practici WW .
Sunt padele mai scurte de forta , unele mai late sau cu bara torsionata pentru rodeo , in functie de caracterul coborarii pe ape repezi .Daca esti cuminte si te da-i pe apa lina, prima varianta e cea mai eficienta , atat dpdv al raport efort , eficacitate hidro cat si al ungiului de intrare in apa vss portanta .
Atentie : Putini caiacisti amatori padeleaza corect ! mai bine studiati inainte putin sau intrebati .
De altfel e bine cand alegi padela sa fie de preferabil din aluminiu , ca e mai rezistenta , si cand zic asta nu va uitati la pret neaparat .
Eu am padelat cu multe tipuri , recomand asa ceva :http://www.hibiscussport.ro/padele-caiac.html , K1 de la Hibiscus sport .
O padela usoara cu o dinamica excelenta , foarte rezistenta la socuri si uzura .
 
salutare tuturor

Asa cum spunea si Diana, nu e atit de important daca e intoarsa sau nu padeaua, te poti obisnui in oricare varianta, in schimb conteaza lungimea. Noi cu primul rind de padele de 2 m, aveam o problema in caiacul gonflabil, ne sterpeleam mina de marginea lui daca nu ridicam destul de mult cealalta mina si asta deoarece e mult mai lat. Cu al doilea rind de padele care sunt ceva mai lungi nu am mai avut aceasta problema. Asa ca daca vrei sa fie totusi o placere plimbarea si sa nu-ti pice mainile de oboseala eu te sfatuiesc sa le ei ceva mai lungi.
 
Daca faci caiac de tura , trebuie o padela mai mica cu 10 cm decat inaltimea proprie cu o mana intinsa in sus .
Daca faci white water , lucrurile se coplica , in functie de tipul si modul in care practici WW .
Sunt padele mai scurte de forta , unele mai late sau cu bara torsionata pentru rodeo , in functie de caracterul coborarii pe ape repezi .Daca esti cuminte si te da-i pe apa lina, prima varianta e cea mai eficienta , atat dpdv al raport efort , eficacitate hidro cat si al ungiului de intrare in apa vss portanta .
Atentie : Putini caiacisti amatori padeleaza corect ! mai bine studiati inainte putin sau intrebati .
De altfel e bine cand alegi padela sa fie de preferabil din aluminiu , ca e mai rezistenta , si cand zic asta nu va uitati la pret neaparat .
Eu am padelat cu multe tipuri , recomand asa ceva :http://www.hibiscussport.ro/padele-caiac.html , K1 de la Hibiscus sport .
O padela usoara cu o dinamica excelenta , foarte rezistenta la socuri si uzura .

Eu am pus ochii (doar in ofertele de pe internet) pe PADELA FORMULA de la ROBSON http://www.hibiscussport.ro/padele-caiac.html
N-am vazut-o niciodata in realitate...Poate pe la targul nautic din februarie... Depistezi vreun dezavantaj la ea, Mugur ?
(bineinteles,o folosesc doar la ture pe fluviu...ture lungi chiar)
 
Ultima editare:
@guzi: Scump monser, scump.

Dar ca performante cum crezi ca ar fi ?

Daca ai sa te uiti mai atenta ai sa vezi,Diana,ca aceasta padela are aria palei putin mai mare.Daca majoritatea padelelor au dimensiunea palei 49x17 centimetri,asta pe care am pus eu ochii are 50x18,in primul rand si in al doilea rand are doar 835 de grame,in comparatie cu celelalte care sar de 1250 grame.
Deci ,dupa logica mea,efortul pe care-l depui sa tii o padela mai grea in mana (cu bratele ridicate si intinse,pentru o locomotie adecvata),il transferi la tractiunea padelei,care ,fiind putin mai mare,s-ar putea ca,canotorul ce-o foloseste,sa se aleaga cu un mic plus de randament. Nu ti se pare ?:noroc:

In cazul asta,mi se pare ca isi merita banii !
 
Ultima editare:
Alta oferta

Eu am pus ochii (doar in ofertele de pe internet) pe PADELA FORMULA de la ROBSON http://www.hibiscussport.ro/padele-caiac.html
N-am vazut-o niciodata in realitate...Poate pe la targul nautic din februarie... Depistezi vreun dezavantaj la ea, Mugur ?
(bineinteles,o folosesc doar la ture pe fluviu...ture lungi chiar)


Incearca si oferta celor de la Kajner(http://www.kajner.hu/index2-en.html). Eu iti recomand cea mai mare varianta a modelului kajner2 ca sa nu fi nevoit sa vaslesti cu mainile prea pe sus, dar mai sunt dragute si kajner 3 si kajner 4. Sunt mult mai usoare decat orice facut din fibra de sticla/armelite chiar daca info-urile de pe site arata doar 100g diferenta, sunt demontabile si reglabile de la mijlocul barei, se agata mai eficient de apa si costa cam la fel, dealerul din Romania le ia la 700RON de acolo si nu stiu cat isi mai pune si el dar eu cand am luat 4 padele mi le-a dat cu 750RON si mi-a mai dat si 4 tricouri Kajner.
Recomand tuturor padelele din sportul de performanta, orice firma: bracsa, jantex, lettmann, etc.
(downside: trebuie sa ai grija sa nu te impingi in pietre cu ele si in general sa nu atinga alta suprafete decat apa ca se zgarie coating-ul ala frumos de pe ele)
 
Incearca si oferta celor de la Kajner(http://www.kajner.hu/index2-en.html). Eu iti recomand cea mai mare varianta a modelului kajner2 ca sa nu fi nevoit sa vaslesti cu mainile prea pe sus, dar mai sunt dragute si kajner 3 si kajner 4. Sunt mult mai usoare decat orice facut din fibra de sticla/armelite chiar daca info-urile de pe site arata doar 100g diferenta, sunt demontabile si reglabile de la mijlocul barei, se agata mai eficient de apa si costa cam la fel, dealerul din Romania le ia la 700RON de acolo si nu stiu cat isi mai pune si el dar eu cand am luat 4 padele mi le-a dat cu 750RON si mi-a mai dat si 4 tricouri Kajner.
Recomand tuturor padelele din sportul de performanta, orice firma: bracsa, jantex, lettmann, etc.
(downside: trebuie sa ai grija sa nu te impingi in pietre cu ele si in general sa nu atinga alta suprafete decat apa ca se zgarie coating-ul ala frumos de pe ele)

Am luat la cunostinta,Domnule Antrenor !
Apropos, eu de cativa ani am folosit ca padela, la caiacul meu demontabil (model Pouch RZ 85),o padela chinezeasca, cumparata la Metro foarte ieftina,cu palele plate si cu dimensiune mare (parca 19x50 cm,cu lungimea totala a padelei de 244 cm,si cu posibilitatea de a regla unghiul dintre pale,oricat vreau). M-am obisnuit,pentru ca atunci cand padelez, sa tin bratele intinse si ridicate ,la nivelul umerilor , astfel incat cand padelez,tractiunea s-o fac din rotirea umerilor si a abdomenului,ca sa nu-mi obosesc bratele (cum dealtfel padeleaza si canotorii de performanta,daca nu ma insel).
N-am facut caiac de performanta pentru ca nu m-au primit in adolescentza pt ca eram fizic prea slab.Acum spre exemplu, am la inaltimea de 175 cm ,doar 56 Kg (adica schija !:D).Spun astea pentru ca m-am uitat pe situl celor de la Kajner,versiunea maghiara (versiunea engleza inca e in constructie) http://www.kajner.hu/index2.html ,si parca imi face cu ochiul padela Kajner1 .Oare nu ma insel? oare n-o fi obositoare in cazul meu, pentru turele foarte lungi ?
Sau cine stie, poate am sa vin la primavara pe la baza nautica unde lucrati,sa fac niste teste,in caz ca aveti mai multe modele,in dotare .

Am vazut ca pentru Romania,dealer ar fi Molnar Rajmond Milan.Aveti ideie din ce localitate este ?
Salutarile mele !
 
Ultima editare:
pentru domnul Delafluviu:

Intr-adevar kaiacistii lucreaza foarte mult din rasucirea trunchiului, dar de fapt folosesc tot ce pot pentru propulsarea barcii si brate si trunchi si picioare si sezut. Va astept oricand la noi la baza:)noroc:), de fapt pe oricine vrea sa incerce si variantele folosite in competitional.
La site-ul kajner merge si varianta in engleza chiar daca scrie ca e under construction, dealerul pentru romania este din Satu Mare dar cred ca trimite si in tara, el vine la concertul AC DC in mai in Bucuresti(puteti vorbi cu el ca are adresa si ID pe pagina de contact), iar despre Kajner 1 pot spune urmatoarele:
am vaslit si eu cu ea, varianta cea mai mare, era padela personala a dealerului Rajmond si sincer a fost o experienta super tare, cand am ajuns la mal aveam un zambet cat toata fata numai ca mi-am dat seama ulterior ca nu era atat din cauza formelor padelei cat a lungimii. Asta era varianta cea mai mare si nu mi s-a parut eleganta, cam butucanoasa. Eu va recomand Kajner3.

PS: vremurile cand se refuzau adolescentii la kaiac pentru masuratori se razbuna acum:mad:
Salutari,
tov. antrenor

edit - PPS: am observat ca si Rajmond a postat pe forum, este ahilesz, a postat la canoele de vanzare ale lui bezemugu.(http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=842)
 
Ultima editare:
pentru domnul Delafluviu:

Intr-adevar kaiacistii lucreaza foarte mult din rasucirea trunchiului, dar de fapt folosesc tot ce pot pentru propulsarea barcii si brate si trunchi si picioare si sezut. Va astept oricand la noi la baza:)noroc:), de fapt pe oricine vrea sa incerce si variantele folosite in competitional.
La site-ul kajner merge si varianta in engleza chiar daca scrie ca e under construction, dealerul pentru romania este din Satu Mare dar cred ca trimite si in tara, el vine la concertul AC DC in mai in Bucuresti(puteti vorbi cu el ca are adresa si ID pe pagina de contact), iar despre Kajner 1 pot spune urmatoarele:
am vaslit si eu cu ea, varianta cea mai mare, era padela personala a dealerului Rajmond si sincer a fost o experienta super tare, cand am ajuns la mal aveam un zambet cat toata fata numai ca mi-am dat seama ulterior ca nu era atat din cauza formelor padelei cat a lungimii. Asta era varianta cea mai mare si nu mi s-a parut eleganta, cam butucanoasa. Eu va recomand Kajner3.

PS: vremurile cand se refuzau adolescentii la kaiac pentru masuratori se razbuna acum:mad:
Salutari,
tov. antrenor

edit - PPS: am observat ca si Rajmond a postat pe forum, este ahilesz, a postat la canoele de vanzare ale lui bezemugu.(http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=842)

Pai la noi in Galatzburg,cluburile de caiac-canoe,au fost si sunt pe balta Catusa (intre latura vestica a Galatiului si Sidex).La acea vreme antrenor de caiac,la una din baze era un bulangiu pe nume Macamol,care ar fi pe la Iasi(din auzite).A venit la scoala unde eram elev,a invitat copiii...s-a dus tot cartierul si i-a primit pe toti ! Inclusiv pe mine...toti se dadeau cu caiacele,numai pe mine ma tinea priponit la fiare b-).Pana cand intr-o zi ,dupa vreo 2 saptamani de mers zi de zi si punctual la antrenamente,m-am dus sfios sa-i propun-cer sa ma lase si pe mine macar cu un caiac model Pionier (nimeni nu se dadea cu asa ceva,fiind considerate depasite).N-a vrut bulangiul si si-a vazut mai departe de udat straturile de legume din gradina ce-o tinea la baza nautica.M-a traumat atunci refuzul lui.
O amintire frumoasa ,insa, o am cu doamna antrenoare Bodranga Sica (culmea,peste ani a ajuns antrenoare pe locul ce-l ocupa Macamol)...
Eram in Delta in zona Crisan cu mare tabara de corturi (cluburi de turism).Eram si 4-5 caiace printre participantii la acea tabara.Si a venit doamna Sica ,sfioasa la mine si mi-a cerut voie sa se plimbe cu Cui-Rasatul meu (asa mi-am botezat eu caiacul din avatar).In secunda urmatoare,am eliberat locul din spate oferindu-il iar eu m-am cocotzat pe locul din fatza ca sa imi arate unde gresesc in tehnica de padelat.Amintirea frumoasa consta in faptul ca toata viata dumneaei s-a luptat doar cu cronometrul si competitiile.Ajunsese in lotul national,la vremea cand inca era in forma .Iar acum ,cand era cu mine,imi spunea cxa era pentru prima data in viata ei cand era intr-un caiac de agrement,LA AGREMENT si nu oriunde,ci in Delta ! :ahoy:
 
Ultima editare:
am auzit de ambii antrenori, dar nu am avut ocazia sa-i cunosc personal. Experienta ta nu e nici cea mai trista, evident nici cea mai placuta in legatura cu cluburile "profesioniste" de kaiac. Sunt copii care au stat pe langa un antrenor cu anii, in speranta ca se dau cu barca pentru un rost si si-au dat seama prea tarziu ca nu era de ei, sau au avut "sansa" sa se imbolnaveasca si astfel au avut ocazia sa iasa din sport (ca vaslitul asta creeaza dependenta). Eu nu sunt departe de doamna Bodranga, am iesit pe barcuta de agrement de vreo 3 ori deci pot spune ca nu cunosc la prima mana trairile caiacului de tura, agrement etc. Dar cu forumul asta simt cum ma virusez incet incet si imi dau seama ca performanta are un demon al ei cam uratzel si patetic.
Eram la curent cu Cui-Rasatul din sectiunea de constructie barci ca am citit tot forumul :D.
Tovarasa l-fy m-a motivat in 5 minute, cat ne-am vazut, sa incep si eu cumva sa particip la evenimente din astea pacifiste cu barcute, sper sa reusesc sa fiu consecvent ca mi se pare ca aveti o lume tare speciala.
 
Experienta ta nu e nici cea mai trista, evident nici cea mai placuta in legatura cu cluburile "profesioniste" de kaiac.
Salut domn' antrenor, daca imi permiti, as vrea sa-l injur si eu putin pe Macamol :D. Vine Macamol in '87 la mine la liceu sa recruteze caiacisti din leatu' meu, si bineinteles ca ii alege pe cei mai talani, ghivoli buni de galera :p. Cand ma bag si eu in seama, ma repede "du-te ba copchile ca esti mic", eu o tin una si buna "sunt mic, da rau, tov. profesor, si stiu sa trag si lopata" :). Cat m-am rugat, nu m-a bagat in seama bulangiu'. Cand a plecat, de la etaju' 2 i-am transmis cateva "dedicatii" live si m-am racorit :cool:.

Dupa treaba asta m-am ambitionat si am zis ca nu-s eu ala mai prost, am muncit o vacanta intreaga la sere si la balta la navod, si din banii castigati mi-am cumparat un caiac sportiv din placaj aviatic-o bijuterie, de la nea Kelesz, profu' de navomodele de la liceul de marina. Am invatat destul de greu sa stau in el, era o zi friguroasa si eu faceam tumba dupa tumba in apa, bucuros ca nu e nimeni care sa rada de mine :D. Bineinteles ca nu m-am gandit sa scot scaunu', si am facut baie pentru tot anu' pana m-am invatat sa stau si sa padelez in echilibru. Dupa asta, caiacul mi-a fost jucaria preferata multi ani, singura problema fiind instabilitatea pe valuri mari, nu reuseam sa nu fac tumba. Apoi in timp mi-am dat seama ca a fost un noroc ca nu m-a luat Macamol si pe mine, am avut sansa sa ma dau cu caiacu' din placere si fara restrictii, pe un lac imens si curat cum e Bratesu', si nu pe mizeria de balta poluata numita Catusa :).
 

Back
Sus