Cum si cat sepoate merge cu auto pe Sulina?

As vrea sa stiu pana unde pot ajunge cu masina si peridocul pe Sulina ,se poate lasa masina si peridocul in vre o locatie?
 
Salut!Poti trece cu bacul la Nufaru si poti merge cu masina pana la Gorgova dar drumul este de groaza iar daca ploua te-ai ars acolo ramai pana se usuca.Mai poti merge pana la Vulturu spre Murghiol acolo lasi masina si peridocul si pleci cu barca pe Litcov si iesi in canal Sulina la Crisan dar nu faci mare economie daca ai pleca din Tulcea,alta varianta mergi pana la Murghiol acolo lasi masina si o iei pe dunarea veche -canal Uzlina-lac Uzlina-lac Isac-canal Litcov si iesi in Sulina tot la Crisan.Bafta!
 
Ultima editare:
Pana la vulturu am ajuns cu auto, este posibil sa bagi peridocul cu barca usor in zona,cand a fost cu inundatiile,mai departe nu se putea , revarsarea a spart digul ,cineva se aventurase si cazuse dupa dig cu masina,am reusit sa-l ajutam (troliat),probabil ca au reparat si pe timp frumos este posibil sa inaintezi.
 
As vrea sa stiu pana unde pot ajunge cu masina si peridocul pe Sulina ,se poate lasa masina si peridocul in vre o locatie?

Republicii are dreptate, cu exceptia faptului ca este Victoria, nu Vulturu, pe Sf.Ghe. Oricum, nu merita sa omori masina, peridocul si barca pe drumul Nufaru-Maliuc, faci mai mult cu masina decat cu barca! Mai bine lasi peridocul si barca la bac la Nufarul ( in vreo curte, in niciun caz abandonate pe mal ), o iei amonte 10 minute pana la Ceatal ( unde se sparge Bratul Tulcea ) si la vale pe Sulina!
 
Parerea mea este ca nu se merita un asemenea efort ! Din multe considerente :

- consumul pe care-l face o masina pe distanta respectiva este net superior unui motor de barca de 15 - 20 HP.
- suspensiile , filtrele , etc , la fel , vor fi exploatate la maxim .
- daca la ducere - sa zicem - digul se prezinta acceptabil , oricand pe perioada sejurului o ploaie sanatoasa va schimba radical conditiile intoarcerii .
- de la an la an , uneori si mai des , digul - starea acestuia - sufera drastice modificari . Greu de aflat acestea in timp util .

Ca atare recomand cu tarie gararea masinii si/sau a peridocului intr-o incinta pazita ( la 5 ron / zi ) in Tulcea sau Nufaru , urmand drumul pe apa pana la orice destinatie pe Sulina . Si Tulcea si Nufaru au acces auto cu asfalt pana la 30 - 50 m de plaja sau de vreo rampa de lasat barca la apa .

Luati in considerare "frugala" lista de mai sus si reconsiderati-va pozitia .

.......................................

Completez prin a spune ca m-a "mancat" intr-un an sa "fac" Stipocul" cu auto , cu trecere la T. Vladimirescu . Lasand la o parte cat mi-am futizat masina ( Grand Cherokee ! Sanchi , off road , deh !) pe sleauri nenorocite , alocuri impingand la ea patru oameni pana la epuizare , cre' ca am tras si scos din noroaie fo 10 Loganuri sau Astre ale unora de-si imaginasera ca ceea ce se numeste Off Road este o simpla si nevinovata fraza venita din limba engleza fara conotatiile ce deriva din traducere ......

.......................................

P.S. ..... IUBESC faptul ca Delta nu-i asfaltata ! Tot neghiobul manelist cu "bemveu" mi-ar fute serile cu manele zgornind ciocarliile , prigoriile sau privighetorile de prin preajma foculetului meu de tabara la care fierb un vinulet bun si aromat si la care incing o sueta in soapta cu oamenii mei de suflet !
Rupe-s-ar milioane de suspensii pentru asta , numa' asa sa ramana !
 
Dupa zeci de drumuri cu masina de la Nufaru la Maliuc, ultimul toamna trecuta, confirm cele spuse de colegul Modi. Toamna trecuta am pus pe peridoc o soba metalica sa o ducem unui prieten ce si-a facut o casuta la Maliuc si din cauza drumului prost s-a spart captuseala refractara din interior. La intoarcere, pe drumul pietruit de la Partizani spre Nufaru, mi s-a rupt suportul de la aripa dreapta a peridocului. Nu recomand!
 

Back
Sus