cumpar velier

salutare,sunt nou pe-aici dar intotdeuna mi-a placut sa navighez,visez sa merg pe Dunare pana la Portita,am citit povestea unui forumist de-aici si brusc m-am vazut si eu facand acest lucru,stiu ca-i greu dar cu rabdare.....vreau sa fac scoala si sa-mi iau un velier second,pana- 5000 de e,eu sunt brailean dar m-am mutat in jud Suceava si-am ramas cu nostalgia apei.Astept sfaturi,pareri,etc
nr meu de tel e 0720222908
multumesc
 
Bravo, un om hotarit ! Bine ai venit !
Site -ul barcaholic este un loc foarte bun pentru a incepe sa -ti realizezi visul barconautic. Aici gasesti cam tot ce vrei: idei, documentatie si multe povesti. De la gonflabile si caiace pina la traversarea Atlanticului. Sau chiar traversarea Atlanticului cu caiacul ... in avion pentru a ajunge in Delta Dunarii. Cauta si vei gasi :)
Spune -ne mai multe despre tine, ce experienta ai cu barcile si in ce fel te putem ajuta?
 
ca experienta ar fi armata la marina graniceri,un caiac cu care ma mai plimbam ocazional pe cate-un lac,am condus de vreo cateva ori o barca mica cu motor si...cam atat.intamplator am gasit acest site,am citit aventura forumistului FLORIO,si mi-am dat seama ca asta imi doresc si eu numai ca nu stiam mare lucru despre ambarcatiunile cu vele si acum ,cu ajutorul povestirii lui FLORIO,m-am hotarat sa fac ceea ce-mi doream de mult,sa navighez.Pot spune ca FLORIO e,indirect,mentorul meu si-i multumesc pt postare ca asa poate mai trezeste si pe altii.in principiu o sa incep sa-mi iau carnetul de navigator,o sa-mi caut un velier fie la noi,fie pe la nemti,si poate la vara ma plimb pe dunare
 
ca experienta ar fi armata la marina graniceri,un caiac cu care ma mai plimbam ocazional pe cate-un lac,am condus de vreo cateva ori o barca mica cu motor si...cam atat.intamplator am gasit acest site,am citit aventura forumistului FLORIO,si mi-am dat seama ca asta imi doresc si eu numai ca nu stiam mare lucru despre ambarcatiunile cu vele si acum ,cu ajutorul povestirii lui FLORIO,m-am hotarat sa fac ceea ce-mi doream de mult,sa navighez.Pot spune ca FLORIO e,indirect,mentorul meu si-i multumesc pt postare ca asa poate mai trezeste si pe altii.in principiu o sa incep sa-mi iau carnetul de navigator,o sa-mi caut un velier fie la noi,fie pe la nemti,si poate la vara ma plimb pe dunare

Salut, Tony, bine ai venit !
Aventuri sunt mai multe, probabil te referi la coborarea pe Dunare pana la Marea Neagra si apoi costier pana in Tomis.
Scopul povestirilor noastre, este tocmai acela de a demitiza conceptul autohton despre yachting, acela ca sportul sau croaziera cu vele ar fi un domeniu exclusivist al oamenilor foarte bogati.
Alaturi de ale noastre, sunt povestiri ale multor colegi, care arata ca se poate face yachting cu succes, la acelasi nivel de cheltuieli al unui pescar impatimit sau al unui iubitor de motociclism . Desigur, nivelul cheltuielilor il decide fiecare dupa posibilitati sau dupa gradul de nebunie care il impinge pe apa :) .
Pentru inceput e bine sa mai citesti ceea ce s-a scris deja in legatura cu dimensiunie velierelor, cheltuielile aferente si apele in care pot fi folosite. Daca ai facut-o deja, ti-ai format o opinie despre ce fel de barca ti s-ar potrivi.
Acum cativa ani era mai greu de procurat, insa piata actuala este bogata in oferte, chiar si in Romania.
Sfatul meu este sa iti delimitezi o arie (ape interioare, marina costier sau ceva mai mult )) in care activezi preponderent si sa constientizezi timpul tau liber de petrecut pe ape .
Astfel vei decanta singur ideea barcii ideale.
Bine inteles ca te vom mai ajuta si noi, ca e o placere sa discuti despre asa ceva :)
 
Ultima editare:
.intamplator am gasit acest site,am citit aventura forumistului FLORIO,si mi-am dat seama ca asta imi doresc si eu numai ca nu stiam mare lucru despre ambarcatiunile cu vele si acum ,cu ajutorul povestirii lui FLORIO,m-am hotarat sa fac ceea ce-mi doream de mult,sa navighez.Pot spune ca FLORIO e,indirect,mentorul meu si-i multumesc pt postare ca asa poate mai trezeste si pe altii.in principiu o sa incep sa-mi iau carnetul de navigator,o sa-mi caut un velier fie la noi,fie pe la nemti,si poate la vara ma plimb pe dunare
Yeah, Florio is the Man ! :)
Vezi ca pentru 2013 se coace o chestie pe Dunare, tot propunerea lui Florio. Cauta Barcaweek pe aici si poate te lipesti de un echipaj.
Desigur ca esti binevenit oricind (in sezon, mai - septembrie) si pe Siutghiol pe barca mea (iola 470) pentru o sesiune sau doua de manevra velelor. Nu pot spune ca sint cine stie ce profesor (am doar doi ani vechime) dar e gratis si foarte distractiv daca prindem un vint ca lumea.
Intre timp, burta pe carte (daca nu ai, se gasesc pe aici, carti zic ... :)) si un telefon la Capitania Bicaz sa intrebi ce e cu examenul !
 
Ultima editare:
Saaal! Vezi pe adresa mea de fb ca am postat 2 veliere ce le am de vanzare. Ca membrii barcaholic si ca pasionati de acest" viciu" preturile sunt negociabile. Poate iti place vreunul si discutam. Eu le vand caci "flota" pe care o am imi ocupa loc si nu le mai folosesc. Cauta pe fb dupa id " barka mea ".
 
Saaal! Vezi pe adresa mea de fb ca am postat 2 veliere ce le am de vanzare. Ca membrii barcaholic si ca pasionati de acest" viciu" preturile sunt negociabile. Poate iti place vreunul si discutam. Eu le vand caci "flota" pe care o am imi ocupa loc si nu le mai folosesc. Cauta pe fb dupa id " barka mea ".

Eu de ce nu te gasesc pe fb?
Poti, te rog, sa incerci sa ma gasesti tu? ID TinCaptain

Multumesc.
 
Saaal! Vezi pe adresa mea de fb ca am postat 2 veliere ce le am de vanzare. Ca membrii barcaholic si ca pasionati de acest" viciu" preturile sunt negociabile. Poate iti place vreunul si discutam. Eu le vand caci "flota" pe care o am imi ocupa loc si nu le mai folosesc. Cauta pe fb dupa id " barka mea ".
Ce veliere? Sint numai pe facebook? Nu le poti pune si aici? Macar pozele si caracteristicile.
 
^^ fratele meu alb galbui, de 3 ori ai postat total inutil
nu te gaseste nimeni pe "cartea fatzaurilor" asa ca, rogu-te, pune aici poze si detalii, si nu ne mai plimba aiurea pe "adrese" inexistente inexistente inexistente... de 3x... traiasca...
 
E frumoasa "Penelopa " , are derivor retractabil ?
Ce dimensiuni are barca si la ce pret se vinde ?
 
Am postat corect adresa insa nu stiu din ce motive "fratele vostru alb galbui" nu a fost de gasit!ma rog....important e ca pana la urma sa rezolvat! Cat despre barci detalii ce pot spune referitor la intrebari mentionez ca nu are derivor retractabil ci taiat dar facut cu posibilitatea de reansamblat. A fost taiat ca sa se poata merge pe snagov si facut ca sa se poata ansambla . Lungime 6'90. Asta fiind vorba de penelopa. Pretul cerut este orientativ. Barca este in stare perfecta fara probleme la coca,motor,etc. Imteriorul mai trebuie reamenajat. Este complet dar desfacut pt renovare. Adica bankete,ornamente,etc. Panzele si catargul sunt perfecte. Ca ultim pret 6000 euro.
 
Am postat corect adresa insa nu stiu din ce motive "fratele vostru alb galbui" nu a fost de gasit!ma rog....important e ca pana la urma sa rezolvat! Cat despre barci detalii ce pot spune referitor la intrebari mentionez ca nu are derivor retractabil ci taiat dar facut cu posibilitatea de reansamblat. A fost taiat ca sa se poata merge pe snagov si facut ca sa se poata ansambla . Lungime 6'90. Asta fiind vorba de penelopa. Pretul cerut este orientativ. Barca este in stare perfecta fara probleme la coca,motor,etc. Imteriorul mai trebuie reamenajat. Este complet dar desfacut pt renovare. Adica bankete,ornamente,etc. Panzele si catargul sunt perfecte. Ca ultim pret 6000 euro.
 
Am postat corect adresa insa nu stiu din ce motive "fratele vostru alb galbui" nu a fost de gasit!ma rog....important e ca pana la urma sa rezolvat! Cat despre barci detalii ce pot spune referitor la intrebari mentionez ca nu are derivor retractabil ci taiat dar facut cu posibilitatea de reansamblat. A fost taiat ca sa se poata merge pe snagov si facut ca sa se poata ansambla . Lungime 6'90. Asta fiind vorba de penelopa. Pretul cerut este orientativ. Barca este in stare perfecta fara probleme la coca,motor,etc. Imteriorul mai trebuie reamenajat. Este complet dar desfacut pt renovare. Adica bankete,ornamente,etc. Panzele si catargul sunt perfecte. Ca ultim pret 6000 euro.
Despre Penelopa. Unde se poate vedea barca? Manevrele sint complete? Cind a mers ultima oara cu vele? In afara de lungime alte masuri, sa vedem daca ni se potriveste (latime, pescaj cu derivorul original, greutate, an constructie, acte etc) :) Are si motor? Dar peridoc? Ala care se vede in poza se da odata cu barca? Din ce an e peridocul, ce MMA are (banuiesc ca vreo 2 tone daca are 2 axe), este inscris in Romania, are / n -are ITP valabil? Etc, etc.
Scuze pentru avalansa de intrebari da' "ori dam anunturi, ori nu mai dam!" ca sa parafrazez un clasic in viata. :)
 

Back
Sus