Davos, birfe, smenuri, susanale

Vreo doua pareri :)



In Italia o sa se vorbeasca tot timpul de asta pentru ca sint circotasi si politica e complet aservita celor cu bani (cam ca la noi). Totusi in ultimele luni s-a cam schimbat optica, nu-i asa? Parca e buna si moneda asta unica in vreme de criza...




Procesul e cam anevoios si fundatia are infiltratii, s-ar putea sa se scufunde. Solutie perfecta nu exista, dar nimeni nu se astepta ca economia americana sa fie atit de fragila. Intr-un fel e adevarat ca asta e parte dintr-un ciclu, cititi un pic despre povestea mea preferata: LTCM. Asta s-a intimplat cu mai bine de 10 ani in urma, si toate semnele de avertizare au fost extrem de vizibile - totul a fost ingropat rapid ca sa putrezeasca in interiorul altor institutii financiare.



Normal ca in vremurile acestea moneda Euro aduce o oarecare stabilitate. Dat fiind puterea economica a Romaniei ar fi interesant sa auzim si parerea unui exportator roman.


Nu se scufunda nimica. "Balonul" de credit putea fi controlat pina la infinit insa unii, pe 15 Septembrie 2008, si-au taiat craca de sub picioare, asa, sa vada cum este...:D
 
Pai cine le-a tras cu barda Simba, ca doar nu eu sau tu :). Doar nu i-a imprumutat CEC-ul pe imbuibatii aia din State obisnuiti sa consume dublu decat produc, ci tot bancile lor. Eu zic sa mai discutam si de barci, ca pana la urma daca crapa naspa ceva in putregaiul asta de lume capitalista, pe apa ne e salvarea ;).



Nu au fost imprumutati. Au fost jefuiti.

Sa vedem urmarile lui G20. Sint curios sa vad daca vor reusi(vreodata) sa dea de urma celor 65 de miliarde dolari dosite intr-unul din tax haven-uri sau cine stie pe unde de putregaiul ala de Bernard Madoff sau de sutele de miliarde de dolari disparute de la Lehman Brothers "investment bank".
 
A...
Un rus de bine s-a gindit ca nu ar fi rau sa aniverseze anticipat caderea comunismului si de atita veselie i-a tras o pocnitoare la fund lu' dedushka Lenin :D

Ca i-au pus o bomba-n dos nu-i rau, si mai bine era daca i-o puneau cat era in viata ca sa nu se mai chinuie cu sifilisul!
 
Acum Davos e Davos si Meyer e Meyer dar ce ziceti de previziunile d-lui ing.
Istrate ca sant si mai sumbre.Nu ma refer la cutremurul iminent:) ci previziunea pentru anul 2012.
Ca si curiozitate am citit si eu o carte despre civilizatia maya si se afirma acolo ca,calendarul prescris de ei se va sfarsi cu anul 2012.Cica ar fi un ciclu regulat cu sfarsitul lumii la cateva mii de ani.As parafraza un mare comunist spunand:barcaholici din toate tarile(mai mult din romanica:)) uniti-va si construiti pana mai este timp.:):happy-banana:


Levy, sa stii ca la chestia cu "potopu'" au visat niste senili si chiar au crezut ca o pot realiza. Sint niste idioti incremeniti in timp si spatiu. Bombardarea ambasadei Chinei in timpul "actiunii umanitare a NATO in Kosovo" nu a fost un accident. Dimpotriva! Au cautat-o cu luminarea! Treaba este ca mai sint si militari de cariera care nu primesc ordin de la neghiobi frustrati

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/6216808.stm
 

Back
Sus