Echipaj Genoa - Constanta

Nota: administratorii s-ar putea sa considere ca trebuia sa pun postul in "echipaj pt traversada din Caraibe in Azore". Daca e gresit ce am facut, ii rog sa mute.

Dragi prieteni, am considerat sa fac un post nou pentru ca postul cu traversada din Caraibe in Azore nu mai e de actualitate. Am disparut de pe aici cam o luna din motive personale, job, deplasari, aranjamente. In luna asta s-au intamplat asa:
Ajunsesem in Mai si echipajul nu era definitivat. Aveam un Skipper de baza dar era destul de gri treaba cu restul echipajului. Efortul meu de a strange bani a insemnat o ecomomie de 2000 Euro (cam 25% din necesar). Se intrevedeau nori negri rau. Aveam o cotatie de transport, cea mai buna pe care am gasit-o cu 6500 Euro din St. Thomas pana la Genoa). Atunci, norocul meu, ownerul firmei unde muncesc, mi-a zis ca decat sa plec, plateste el 6500 pt transportul pe cargo. S-a hotarat insa cam tarziu, asa ca, a trebuit sa mai dau si eu ceva peste.
In cele din urma, am incarcat barca din St. Thomas si acum haladuieste frumusel pe puntea unei goleme de cargo inspre Genoa unde v-a ajunge pe 7 Iunie.
A fost scump, dar mai sigur si mai fara batai de cap. Mai cu seama ca am primit ajutor de la boss. DIn Genoa pana in Constanta putem sa mergem relaxati.
Acum caut echipaj pentru etapele acestei calatorii.
In prima faza am nevoie de pe 7 Iunie pana pe 9-10 Iunie de un skipper sau membru brevetat (platesc eu cheltuielile) care sa ma ajute sa luam barca din Genoa pana intr-o marina mai in sud (Livorno probabil). Asta pentru ca in Livorno vreau sa fac o revizie inainte de mars, vreau sa schimb uleiurile la motor si saildrive, filtrele, si sa mai strang 2-3 suruburi pe unde o mai fi nevoie. Dupa aia, am nevoie de echipaj pentru restul etapelor : 3 opriri pana in Mesina, Messina - Zakinthos, Zakinthos -corinth- Canakale, Canakale - Constanta.
Ideea e ca oricine poate fi de folos e binevenit in oricare din etape, iar etapele sunt asa de multe pt ca vara e abia la inceput si zic ca merita atat coasta vestica a Italiei cat si restul traseului, un pic de vagabondaj.
Eu suport toate cheltuielile barcii.
Tinand cont ca nu e la fel de periculos ca o traversada, rog pe aceia dintre voi care nu au vara full sa ma contacteze aici sau la 0741155007.

Andrei
 
Ai un program mai detaliat al etapelor?

Ar fi bine daca le-ai programa in functie de aeroporturile din zonele respective.
 
M-am gandit la asta... sunt aeroporturi nu-i problema, mai ales ca Italia are o retea de trenuri excelenta.
Programul e la liber ales in mare parte si depinde de vreme, problemele tehnice care pot sa apara etc.
Traseul e aproximativ doar plecarea pe 7 Iunie din Genoa e sigura.

Andrei
 
Salut

Sunt interesat si mi-ar placea dar nu pot decacat iulie a doua parte , august. Ar fi bine daca ai putea incadra in timp marsul acesta sa vedem cum stam si noi cu timpul:)
 
draga Redb,
sunt si eu uimit cat de repede a ajuns barca in Genoa. Ma rog, daca mai suntem pe ape in August, ne auzim la telefon. Numarul meu e postat mai sus. S-ar putea sa o las mai mult in Calabria.

Andrei
 

Back
Sus