Eruptii subacvatice in Tonga

Super spectaculos, dar parca prea aproape stau tipii aia :)

Cand i-am vazut aseara la TV m-am crucit si eu cat de aproape erau de eruptie si cum au scapat de tsunami-ul obligatoriu in asemenea ocazii. Ma inchipuiam in situatia asta si incercam sa-mi imaginez ce manevra as fi facut sa-mi maximizez sansele de supravietuire. Multe oricum nu poti face, e mai mult o chestie de noroc!
 
Ultima editare:
Tonga

Acum doi ani cand eram eu acolo au aparut doua capete de munti vulcanici din mare peste noapte. Intre Tonga si Fiji sunt peste 200 de reefuri nechartate. Noroc de comunitatea de sailors care au compilat pozitii aproximative si au creat o fila suprapusa pe C-map cu care noi ceilalti puteam sa facem slalom in mijlocul noptilor tropicale, printre obstacole imaginare. Ce este ridicol este ca noi toti folosim "ultima editie" a unui chart facut de Cpt. Cook in 1710!
Militarii au bineinteles charturi corectate dar noi ceilalti muritori trebuie sa ne bazam pe experientele negative ale altor cruisers si pe bunavointa lor...imaginati-va ce inseamna sa lovesti o bariera de corali sau un cap vulcanic noaptea si in timp ce incerci sa salvezi barca si echipajul te gandesti si sa marchezi pozitia aia pe GPS ca sa ajuti pe altii sa nu ajunga in aceeasi situatie.
 

Back
Sus