Ghidul Deltei Dunării

Nu. Cred ca gresesti. Toate astea sa le faca cei ce vor sa obtina venituri. Pe mine nu ma intereseaya sa aduc ageamii in delta. Pe mine ma intereseaza eventual ageamii care au curajul sa vina stiind ca nu exista faruri, pontoane si cosuri de gunoi, care se ratacesc dar nu suna la 112 sa vina cineva sa-i scoata, care dorm in cort fiindca nu le e frica de tantari etc.

Corecta si pozitia ta. Dar cred ca asa se poate prezerva mai bine "habitatul"... arealul. Am fost in State, intr-o rezervatie, Muir Woods, vedeai celebrii Sequoia. Pana si cararea pe care mergeai avea podina de lemn ! Semne, circuit, ziceai ca esti "copilul cu ceas"... am auzit expresia asta de la cineva si m-a distrat... Iti intorcea cineva cheita si tu mergeai disciplinat... Nu este genul meu nici pe departe dar sunt multi... Eu, chestiunile 2 pe care le-am ridicat, Ghid si Proiect, le-am ridicat exclusiv in scopul prezervarii Deltei... nu pentru bani. Natura este puternica, se regenereaza, Delta este suficient de ostila ca sa respinga nesimtitii care colcaie, dar totusi... mi se pare ca se strica vazand cu ochii... cel putin aceasta este perceptia mea. Daca ii dai turistului ocazional, neindragostit, o "ciozvarta" organizata si safe, te lasa in pace.
Sa-ti mai dau un exemplu... Eram in Austria, in munte, pe valea Stubaital... Intre autobahn si hotelul din capatul vaii, de unde urci pe Gletscher, erau cca 40 km. Mergeam intr-acolo si la un moment dat, ce sa vezi pe stanga... ??? o suta de masini, aliniate frumos... pe marginea drumului. Zic: ce dracu fac astia aici ? O fi ceva de vazut ? Opresc si eu, ordonat, ma dau jos si ... ce sa vezi ? Pe coasta muntelui, intr-un spatiu INGRADIT, austriecii culegeau... fructe de padure !!! Ieseau din "tarc" ??? Nici poveste !
Si totusi, in Austria este multa natura, te cateri pe vf de 3500, acolo nu vin ghiolbanii... ai ghetari, paduri, poti sa faci trecking fara probleme...
Este de discutat...
 
M-am mai gandit la ce am scris mai sus. Retractez. Nu e vorba de a gresi. Ceea ce propui se adreseaza intreprinzatorului ce vrea sa faca turism, sa investeasca si sa scoata bani, iar ceea ce ma intereseaza pe mine, care am caiacul meu si vin in delta de la 900km, nu e turism. Eu raman cu ghidul asa cum l-am descris mai sus, open source, cu contributii neplatite decat cu satisfactii personale si numele mentionat pe coperta.
 
M-am mai gandit la ce am scris mai sus. Retractez. Nu e vorba de a gresi. Ceea ce propui se adreseaza intreprinzatorului ce vrea sa faca turism, sa investeasca si sa scoata bani, iar ceea ce ma intereseaza pe mine, care am caiacul meu si vin in delta de la 900km, nu e turism. Eu raman cu ghidul asa cum l-am descris mai sus, open source, cu contributii neplatite decat cu satisfactii personale si numele mentionat pe coperta.
De acord cu tine... Ma bag si eu la completarea sectiunilor. Si facem ghidul "open source" al Deltei...
 
Corecta si pozitia ta. Dar cred ca asa se poate prezerva mai bine "habitatul"... arealul. Am fost in State, intr-o rezervatie, Muir Woods, vedeai celebrii Sequoia. Pana si cararea pe care mergeai avea podina de lemn ! Semne, circuit, ziceai ca esti "copilul cu ceas"... am auzit expresia asta de la cineva si m-a distrat... Iti intorcea cineva cheita si tu mergeai disciplinat... Nu este genul meu nici pe departe dar sunt multi... Eu, chestiunile 2 pe care le-am ridicat, Ghid si Proiect, le-am ridicat exclusiv in scopul prezervarii Deltei... nu pentru bani. Natura este puternica, se regenereaza, Delta este suficient de ostila ca sa respinga nesimtitii care colcaie, dar totusi... mi se pare ca se strica vazand cu ochii... cel putin aceasta este perceptia mea. Daca ii dai turistului ocazional, neindragostit, o "ciozvarta" organizata si safe, te lasa in pace.
Sa-ti mai dau un exemplu... Eram in Austria, in munte, pe valea Stubaital... Intre autobahn si hotelul din capatul vaii, de unde urci pe Gletscher, erau cca 40 km. Mergeam intr-acolo si la un moment dat, ce sa vezi pe stanga... ??? o suta de masini, aliniate frumos... pe marginea drumului. Zic: ce dracu fac astia aici ? O fi ceva de vazut ? Opresc si eu, ordonat, ma dau jos si ... ce sa vezi ? Pe coasta muntelui, intr-un spatiu INGRADIT, austriecii culegeau... fructe de padure !!! Ieseau din "tarc" ??? Nici poveste !
Si totusi, in Austria este multa natura, te cateri pe vf de 3500, acolo nu vin ghiolbanii... ai ghetari, paduri, poti sa faci trecking fara probleme...
Este de discutat...

Federatia Romana de Speologie a infiintat o comisie de protejare a pesterilor (seful comisiei e nimeni altul decat Cristian Lascu). Au discutat cu pot proteja pesterile de distrugeri si s-au gasit ca sunt ca in paradoxul sahistului: nu poti castiga, nu poti scoate remiza, nu poti abandona. In final au imbratisat ideea de dezvoltare durabila, adica cam ceea ce ai spus tu. Pesterile sa fie amenajate si deschise circuitului turistic dupa reguli stricte. Inteleg si aprob ideea, dar pe mine nu ma intereseaza subiectul.
Ghidul, da.
 
Salutare,

Mi se pare foarte corecta ideea cu Ghidul Deltei - open source, fara drepturi de autor, fara complicatii materiale.
Chiru, spune destul de des dar cu alte cuvinte - "toate bune si frumoase pina la bani" ... se vede ca e om patit.
Putem da totusi o mana de ajutor-dezinteresat postand impresii din iesirile/excursiile in Delta.

Sa auzim numai de bine!
 
De acord cu tine... Ma bag si eu la completarea sectiunilor. Si facem ghidul "open source" al Deltei...

Pana la urma ce faceti? O harta actualizata primavara si toamna, dupa inundatii si completata permanent, mai cade o salcie, mai cresc ciulinii pe un lac, cu instructiuni de navigatie?
 
Pana la urma ce faceti? O harta actualizata primavara si toamna, dupa inundatii si completata permanent, mai cade o salcie, mai cresc ciulinii pe un lac, cu instructiuni de navigatie?
Din ce am sporovait pana acum... s-a renuntat momentan la ideea ghidului in acceptiunea initiala, argumentele lui CrocodiluDiluDilu sunt puternice in favoarea lui "open source"... Ma raliez la abordarea WIKI. Asta inseamna ca descriem pe sectiuni, canal cu canal si lac cu lac... la acelasi item vor fi mai multe descrieri, practic ale fiecaruia. Important este sa ne povestim turele - aventurile pe blog si acolo, pe WIKI, sa avem descrieri si informatii tehnice. Asta macar, am inteles eu...
 
Din ce am sporovait pana acum... s-a renuntat momentan la ideea ghidului in acceptiunea initiala, argumentele lui CrocodiluDiluDilu sunt puternice in favoarea lui "open source"... Ma raliez la abordarea WIKI. Asta inseamna ca descriem pe sectiuni, canal cu canal si lac cu lac... la acelasi item vor fi mai multe descrieri, practic ale fiecaruia. Important este sa ne povestim turele - aventurile pe blog si acolo, pe WIKI, sa avem descrieri si informatii tehnice. Asta macar, am inteles eu...

Da, asta e ideea. Nu e necesar ca fiecare sa scrie de la cap la coada despre un canal si astfel sa avem mai multe descrieri. Trebuie doar atinse anume informatii vitale, cum ar fi:
coordonate inceput, coordonate sfarsit (ideal: punctele gps care-l definesc))
latimea canalului (?)
adancime aprox (?)
navigabilitatea: navigabil permanent, sezonier, doar in sezonul ploios (?) etc
obstacole: descriere, coordonate gps
trafic: nave pasageri, etc (?!)
ceva scara despre gradul de "salbaticie" vs gradul de "aglomerare"?
atractii in zona/ tip de peisaj
puncte de campare (gps)
Nu e necesar ac un singur om sa adune toate datele astea. Fiecare scrie cat stie iar ceilalti completeaza sau corecteaza (probabil va fi nevoie de o procedura de corectare, ma gandesc ca doar sa propuna corectia si cineva mai doxa cu zona sa aprobe).
Noa, cei ce cunosc Delta faceti o proba de introducere date?
 
Da, asta e ideea. Nu e necesar ca fiecare sa scrie de la cap la coada despre un canal si astfel sa avem mai multe descrieri. Trebuie doar atinse anume informatii vitale, cum ar fi:
coordonate inceput, coordonate sfarsit (ideal: punctele gps care-l definesc))
latimea canalului (?)
adancime aprox (?)
navigabilitatea: navigabil permanent, sezonier, doar in sezonul ploios (?) etc
obstacole: descriere, coordonate gps
trafic: nave pasageri, etc (?!)
ceva scara despre gradul de "salbaticie" vs gradul de "aglomerare"?
atractii in zona/ tip de peisaj
puncte de campare (gps)
Nu e necesar ac un singur om sa adune toate datele astea. Fiecare scrie cat stie iar ceilalti completeaza sau corecteaza (probabil va fi nevoie de o procedura de corectare, ma gandesc ca doar sa propuna corectia si cineva mai doxa cu zona sa aprobe).
Noa, cei ce cunosc Delta faceti o proba de introducere date?

eu de abea ghidul asta!!!
 
Eu ma indoiesc ca va functiona. Spatiul acoperit e atat de mare cu atat de multe variabile, ce va fi utilizabil e ceea ce deja se gaseste pe ici pe colo, nu va fi decat un alt proiect, sursa de informatie paralela, cu nevoie permanenta de verificare.
Forumul in schimb, prin informatii la zi poate fi mult mai util. Postatul unui mesaj informativ in forum e una, de modificat un articol in wiki e cu totul altceva.

Delta e mult prea in miscare pentru ca un wiki sa-i poata tine pasul.
 
Eu ma indoiesc ca va functiona. Spatiul acoperit e atat de mare cu atat de multe variabile, ce va fi utilizabil e ceea ce deja se gaseste pe ici pe colo, nu va fi decat un alt proiect, sursa de informatie paralela, cu nevoie permanenta de verificare.
Forumul in schimb, prin informatii la zi poate fi mult mai util. Postatul unui mesaj informativ in forum e una, de modificat un articol in wiki e cu totul altceva.

Delta e mult prea in miscare pentru ca un wiki sa-i poata tine pasul.

Cea mai buna proba este proba de foc: ne apucam de treaba si vedem concret daca e cazul sa continuam sau o lasam balta. Fata de tine, eu sunt optimist.
 
Pupezica mi-a ridicat mingea la fileu propunand sa scriu eu parte de "literatura" a ghidului Deltei. Accept, partial. Nu pot sa scriu decat despre ceea ce am experimentat in mod direct. De exemplu, nefiind pescar, nu pot scrie despre peste. Am sa va arat in zilele urmatoare ce am produs, urmand sa completati voi petele albe.
Cei ce au ceva de spus despre Delta, nu uitati de Wiki-ul deschis: Ghidul Deltei Dunarii - Ghidul Deltei Dun
Daca va impotmoliti in chestiuni tehnice, va rog sa intrebati caci exista o mare disponibilitate de a vi se explica :)
 
Ca sa sparg gheata, am postat cate ceva pentru canalul Mila 35 Canalul Mila 35 - Ghidul Deltei Dun
Dupa cum se vede, nu am respectat tocmai reteta pe care eu insumi am sugerat-o ieri (ex: nu cunosc coordonate, desi le-as putea lua din Google Earth). Fiecare poate scrie ceea ce stie fiindca o sa vina altii dupa el si o sa adauge. Va indemn sa nu va abtineti :)
 
Am promis că mă apuc de scris pentru ghid şi mi-am făcut timp să creez primul capitol, în care încerc să explic la ce să ne aşteptăm atunci când ne propunem să vizităm Delta Dunării. Probabil că unii veţi recunoaşte părţi din materiale publicate deja de mine prin cotloanele forumului dar am considerat că devreme ce ele sunt cizelate, finite, perfecte din punctul meu de vedere, le putem folosi ca atare şi nu are rost să încerc să explic lucrurile în alte cuvinte doar de dragul variaţiei.

Primul capitol: Să înţelegem Delta Dunării - S
 
Intrebare:
Daca e sa copiez continutul uni post de pe alt thread, cu poze si cu tot ce mai este acolo, il pot pune in ghid si sa-si pastreze formatul? Sa afiseze si pozele cum le am dincolo?
Nu de alta, dar ar fi frumos sa putem ilustra descrierile.
 
Ca sa sparg gheata, am postat cate ceva pentru canalul Mila 35 Canalul Mila 35 - Ghidul Deltei Dun
Dupa cum se vede, nu am respectat tocmai reteta pe care eu insumi am sugerat-o ieri (ex: nu cunosc coordonate, desi le-as putea lua din Google Earth). Fiecare poate scrie ceea ce stie fiindca o sa vina altii dupa el si o sa adauge. Va indemn sa nu va abtineti :)

Salut. Poti sa imi marchezi pe o poza exact acele canale ca sa editez sa apara calumea in Google maps? Din text nu sunt in stare sa extrag informatiile. De vreo doua zile desenez ce se vorbeste la "Barcuta mea de la Decathlon" :)

[later edit] Am dibuit canalul 36. Acum iese si la search ;-). Canalul 35 nu ma prind care e.
 
Ultima editare:
Este unul si acelasi. Denumirea variaza in functie de sursa. Fiind plasat intre mila 35 si mila 36 pe bratul Tulcea, confuzia este inevitabila.
Personal nu am trecut inca pe el dar il studiez de ceva timp pentru o tura pe Sontea catre lacul Baclanesti si putin mai departe.
 
In primul rand multumesc pentru gandul de a sprijini ghidul Deltei, open source: ar fi fost pacat sa se piarda macar atatea informatii cate ne-ai dat zilele trecute. Ca si curiozitate personala: esti un fiu al Maliucului, de cunosti locurile si istoria lor atat de bine? Sau cunosti la fel de bine si alte zone din Delta?
Intrebare:
Daca e sa copiez continutul uni post de pe alt thread, cu poze si cu tot ce mai este acolo, il pot pune in ghid si sa-si pastreze formatul? Sa afiseze si pozele cum le am dincolo?
Nu de alta, dar ar fi frumos sa putem ilustra descrierile.

Poti incerca sa copiezi continutul din forum in ghid, dar imaginile nu vor apare. Se pot pune si imagini dar inca nici eu nu m-am prins cum. Exista insa un ghid de folosire a Wiki: Help:Contents - Meta
Exemple de formatare si scriere: Help:Wikitext examples - Meta
 
Salut. Poti sa imi marchezi pe o poza exact acele canale ca sa editez sa apara calumea in Google maps? Din text nu sunt in stare sa extrag informatiile. De vreo doua zile desenez ce se vorbeste la "Barcuta mea de la Decathlon" :)

[later edit] Am dibuit canalul 36. Acum iese si la search ;-). Canalul 35 nu ma prind care e.


ciby are dreptate: l-am vazut denumit fie 35 fie 36. Legendaru mi-a spus care e varianta corecta dar deja am uitat care e :) Daca spui ca l-ai detectat, nu ma mai obosesc cu desenul. Cum zici ca iese acum la search? Unde se poate cauta? Cum?
 
In primul rand multumesc pentru gandul de a sprijini ghidul Deltei, open source: ar fi fost pacat sa se piarda macar atatea informatii cate ne-ai dat zilele trecute. Ca si curiozitate personala: esti un fiu al Maliucului, de cunosti locurile si istoria lor atat de bine? Sau cunosti la fel de bine si alte zone din Delta?
Uite cum ma provoci tu la Offtopic!
Nu sunt fiu al Maliucului, dar am beneficiat de o prietenie veche dintre un prieten de al meu si o persoana ce fusese detasata acolo.
Prima iesire a fost dupa cateva partide de pescuit dezamagitoare prin zona Buftea (unde m-am nascut si am crescut) impreuna cu doi prieteni buni. Am mers la Maliuc sa ne implinim un vis, acela de a vedea raiul pescarilor, Delta. Pregatirile de acasa au constat in culegerea visinelor din care sa facem visinata pentru delta, pregatirea rucsacului (1 bucata la 3 insi), ceva vesela, un topor, tigari si brichete. Nelipsitul dublucas "International" pe care unul din prieteni il lua cu el si la WC. Visinata a constat in 2 litri de sirop si 4 de alcool de 90 grade. Calculat la cinzeaca sa ne ajunga 1 saptamana, amestecata cu apa de Dunare pana la taria acceptabila. Cruda, avea cam 60-62 grade. Bineinteles ca s-a terminat in prima zi. O sticla de 1,5 litri pe tren, una pe vaporas, una cu Petrica, omul de acolo, si una dupa campare. Eram asa de "fermecati" ca ne-am asezat in prova pasagerului, pe babale sa vedem Rostokul, era prima lui vara de stationare la Partizani. Dupa plecarea vaporului de la ponton, era cam 1-1,5 km pana la epava si ne-am uitat cu mare atentie sa nu ne scape ceva. Dar am ajuns la Maliuc si Rostokul nema!!!!:happy:
Tare s-a mai amuzat Petrica de noi! L-am dibuit in schimb la intoarcere.
Camparea, undeva intrun crang de plopi pe la mila 22-23 (nu satul Mila 23) la 1 km in aval de Maliuc pe malul stang. Pescuiam in senal si in canalul de Centura, de la Maliuc pana in Gorgova la spartura in dig. La vremea respectiva, pe Centura si pe canalele transversale curgea apa. Dupa 2 zile am ramas fara carlige si plumbi. Pentru carlige multumim unor baieti din Galati iar pentru plumb multumim atelierului de reparat salupe, unde am gasit, eu un fier beton de 12 mm, lung de 7-8 cm iar varul meu o camasa interioara dintrun rulment spart, pe care le-am folosit pana la plecare.
De atunci, an de an, o data cel putin, mergeam in delta. Mergeam la Petrica, prietenul nostru. Am mers si prin alte parti ale deltei, dar nu cunosc zonele la fel de bine cum le cunosc pe cele de la Maliuc.
Am mai cunoscut atunci trei pustani, baietei de intre 4 si 6 ani, Zaharel, Cristi si Vladut. Au crescut intre timp, dar sunt tot prietenii nostri. Ii salut si de aici!
 
Ultima editare:

Back
Sus