Grecia sau Croatia ??

sailing prin Croatia

Foarte tare ca incep sa iasa oamenii pe acolo unde ne-am petrecut veacul atata timp. Vroiam sa il rog pe night bird sa incerce neaparat navigatul pe noapte in Croatia. De ex drumul de Sibenik la Primosten sau chiar pana la Split e fascinant pe o vreme buna. Sunt atat de multe faruri ca nu ai cum sa te ratacesti. Dar atentie la echipaj sa nu cada vreunul peste bord.
 
Nu o sa va dezamagesc, promit.... vreau sa spun ca nu o sa auziti la stiri de mine....:sail:
Si daca mai apuc, o sa fac si ceva poze.
Mai am o saptamana de pregatit...rock'n'roll
 
De pe ce site ai gasit charterul? Vant bun si sa va intoarceti cu bine, la intoarcere te asteptam cu impresii si poze :skip:
 
Salut, www.ncp.hr
Ce stiti de ei? Seriosi, au ba?

In alta ordine de idei, cu alta treaba in Grecia, weekendu asta, am fost o tura cu un velier in golful dintre bratul Kassandra si Sithonia:banana:
N-a fost nu stiu ce, vantu(E-N-E) abia la o ora de mers cu motor inspre larg(n-am priceput de ce) un Jeanneau 34 care tinea ff bine directia fata de "Bega" din Tomis, oameni colorati si vant lipsa aproape de mal(kassandra)
In fine, am mai observat unele kestii, insa tot am senzatia ca nu stiu suficient.. nu-i bai, m'oi descurca io...:skip:
 
Salut, www.ncp.hr
Ce stiti de ei? Seriosi, au ba?
Pai speram sa fie :)
Pe net am mai vazut oferte si la www.adriatica.net www.adriatic.hr www.croatiacharter.com www.yacht-rent.com www.yacht-base.com


Ghidul ala era in italiana si eu l-am luat dintr-o marina din Italia. Acum pe net vad o versiune in engleza, cu coperti galbene si pret dublu; nu sant sigur ca e acelasi opus. Oricum iti dau ei (firma de charter) ghiduri si harti si te poti documenta serios pe Google Earth.

S-ar putea ca versiunea albastra sa fie editia 2, asta galbena e editia 3.

Pe noonsite am gasit un review despre 3 ghiduri legate de Croatia: "The Croatia Cruising Companion", "Adriatic Pilot", "777 Harbours and Anchorages": http://www.noonsite.com/Members/doina/R2008-03-06-3

Mai sunt ceva informatii despre croatia pe http://www.sailingcroatia.net/
 
Gata, am plecat spre Croatia, maine ma ambarc...:banana:
V'am salutat:skip:

Te invidiez!!! bravo, NCP sunt super profi, mergi la sigur, iar marina din Sibenik e grozava.

Sa ai vant prielnic, apa calda, soare si numai experiente bune!!!

Neaparat sa tragi in marine sa mananci la restaurantele de acolo, au peste si fructe de mare o minunatie!!!

:noroc:
 
Hallooo, va scriu din Marina Mandalina, de unde va transmit salutari.
Am preluat barcuta ieri, dupa care am fost anuntat ca licenta mea de romania nu este recunoscuta in HR, drept consecinta, a trebuit sa dau un nou examen la Capit Primostene.... pana la urma l-am luat.:mad: Oricum, destul de naspa situatie.
Bun, acuma sunt putin tintuit in port din cauza vantului.Am avut rafale puternice incepand de pe la ora3 azinoapte, insa se pare ca se linistesc.
Foarte tare www.accuweather.com, care spunea in urma cu 3-4 zile de vantul in rafale din dimineata de 23 august.
Ok, in aprox o ora am plecat, va salut si incerc sa mai scriu cate ceva cand mai prind timp.:sail:
Doamne ajuta...
 
..dupa care am fost anuntat ca licenta mea de romania nu este recunoscuta in HR, drept consecinta, a trebuit sa dau un nou examen la Capit Primostene.... pana la urma l-am luat.:mad: Oricum, destul de naspa situatie..

Ce "licenta" nu ti-au recunoscut aia? Ce document le-ai prezentat?
 
WTF?! :confused: S-au uitat doar la acte, sau te-au luat intr-o proba? Chestia asta au facut-o cei de la charter sau ceva autoritate?

Distractie faina si vant bun!
:skip:
 
Documente in Croatia

Croatii anunta de vreo 2 ani ca nu mai accepta permise decat croate si ale statelor vecine. Dar fac exceptii la nemti si la austrieci (Adica la cei mai multi clienti de charter de acolo). Si examenul ala de permis croat este o gluma de fapt ca dureaza doua ore cursul si examenul (nu trebuie sa stii nimic practic). Dar in schimb permisul e valabil toata viata dar numai in Croatia.

Firma cu care facem noi charterul de cativa ani incoace ne da yachturile in continuare dar unele firme vand repede un carnet pentru comisionul pe care il percep. Legea respectiva insa nu s-a votat inca in Croatia, dar probabil se va intampla la sfarsitul sezonului acesta.
 
Heiii, i'm back...:happy-banana:
Am ajuns acasa... insa, daca ar fi dupa mine, as pleca inapoi maine:rolleyes:
A fost foaarte fain, dupa un inceput cu rafale de pana la 40 knots, vremea sa stabilizat, iar in doua dupamieze am ramas si fara vant.
Am umblat ceva,desi n-am atins obiective neaparat ff importante, targetul a fost sa fac sailing, si asta am facut.
...in prima zi am atins 5 noduri doar cu focu...:banana:
Ok, mai multe detalii si ceva poze, maine....
 
Ultima editare:
Offf, am inceput lucru, si incepe sa dispara si zambetul meu format incetul cu incetul pe parcursul sailing week...
Dragilor, impresiile sunt greu de redat in cuvinte, cu atat mai greu cu cat timpul in care sa rememorez momentele respective sunt "prohibitive"pt mine acuma. ...insa, daca ar fi sa o spun in doua cuvinte as zice ca a fost.... fain rau....
Totul a debutat cu o cacealma specific balcanica, cu licenta care nu e valabila, examenul impreuna cu 2 argentinieni, un roman intalnit accidental(pleca cu un catamaran) si care auzind ca am doar 4 zile pe mare m-a rugat frumos, pt linistea lui sa-mi iau skiper(omul avea 15 sapt si a-si luase skiper) cu vantul care a'nnebunit in prima noapte(anainte de plecare) si care m-a pus rau pe ganduri si cu prietena mea care auzind discutia cu romanu incerca sa ma convinga sa luam skiper, sau sa ramanem in port.... "si sa stam pe barca aici ai fain"...
Ei, prima dimineata cu rafale de pana la 40 noduri m-a tinut pe loc pana pe la 12, dupa care Doamne ajuta, am plecat...
ok,probleme urgente, continui mai tarziu...
 

Atașamente

  • DSC02734.jpg
    DSC02734.jpg
    39.1 KB · Vizualizări: 60
Incerc sa pun traseul pe care l-am urmat...
Dupa cum vedeti, am muscat-o cu insula Murter, am vazut pe harta pod, si am crezut ca pot trece pe sub el..... era de 1 metru... a trebuit sa ma intorc, noroc ca am avut vant bun pt amandoua directiile. Ma invatasem cu trecutul pe sub poduri de la Skradin si de la Uglian(in drept cu Sukosan) unde podul are doar 16 m.
 

Atașamente

  • google earth trak.jpg
    google earth trak.jpg
    71.1 KB · Vizualizări: 56
  • DSC03002.jpg
    DSC03002.jpg
    50.9 KB · Vizualizări: 57
Ultima editare:
Zgarcit esti la povestitul ... n-ai prea fost bun la compunere in scoala b-) ... hai ca mi se raceste cafeaua :titanic:

Revenind la problema permisului, tu ai acum plastic de'ala albastru pe care scrie in coltul din dreapta-sus "Class C" si categoriile de la punctul 9 sunt IMCS? Asta au spus ca nu e bun?

Sau e vorba de certificatul de radio? Adica tu ai carnet de GMDSS-LRC, ceva de carton gri-galbui cu poza? Asta nu era bun?!
 

Back
Sus