Hai că încerc și eu să îmi fac o barcă

Hai că încerc și eu să îmi fac o barcă
După infinite discuții și documentări, după ce o serie întreagă de probleme m-au împiedicat să fac un asemenea pas, am început în sfârțit să construiesc o barcă. (Poate mai corect ar fi că l-am rugat insistent pe prietenul meu Marian să facă o barcă, avându-mă pe mine ca ajutor.) Velist incurabil al ales modelul:
http://www.dinghy.pl/42m_skiff.htm
(mulțumesc Vali pentru descoperirea site-ului dinghy.pl)
Evident că toți cei care mă cunosc, știu că visez la ceva mai ,,serios,,. Dar este la fel de evident că, dacă nu stric iremediabil niște materiale, bărcuța va purta pe ape toate greșelile unui începător în ale construcției. După ce termin bărcuța asta, mai vedem. Fiind și o barcă mică, (4,2 m) o barcă pe care o poți scoate ușor din apă, am folosit materiale low cost – evident și low quality.
Placaj obișnuit de plop, care absoarbe mai bine epoxy. Producătorul se laudă că are încleiere de exterior rezistentă la umezeală. Deloc impresionat de asemenea afirmații am aruncat într-un butoi cu apă o bucată de placaj neprotejată care, auzi ce aroganță ! , după o săptămână refuză să se exfolieze. Mă gândesc să folosesc așa zisa amorsă top epoxy și nu rășină propriu zisă, tot din considerente de cost. Am auzit că s-au făcut multe bărci cu ea. (Asta e de fapt o întrebare către experții site-ului.). Mi-a fost recomandată fibra de sticlă de la Rompolimer.
Ca orice român care se crede atotștiutor mă gândesc să ,,îmbunătățesc,, proiectul. Aș vrea să-i înalț ceva bordajul (are bordul liber de doar 32,5 cm) și eventual să-i pun un mic bompres și un foc pentru vânturi purtătoare. Am croit etamboul, etrava și elementele de rezistență mai înalte, dacă nu iese le tai la cota din proiect. (pe principiul că dacă e mai mare ai de unde să tai, dacă e mai mic e problematic.).
Până acum am făcut etrava (știu că seamănă cu un topor din Cro-Magnon dar așa e ea, abaterea nu e mai mare de 1-2 mm.) fundul bărcii și ,,osatura,,.
 

Atașamente

  • etrava.jpg
    etrava.jpg
    25 KB · Vizualizări: 90
  • osatura barcii.jpg
    osatura barcii.jpg
    81.1 KB · Vizualizări: 100
bravo Basilio,asteptam inaugurarea.nu uita la inaugurare sa umpli ceaunul ala din fundal. :) garantam multi sustinatori,si consumatori!
 
Expert în această barcă este împăiatu care, din păcate, refuză să mai intre pe aici:
http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=699&highlight=radoslav
http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=3277&highlight=radoslav
Velele eu le-am făcut :iupi:, randa acum şase ani (care de fapt era a doua velă făcută de mine după cea a lui Nicu şapte metri), şi focul acum vreo trei, parcă, după ce a intra în posesia noului proprietar.
Postul 64 aici: http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=997&page=7&highlight=radoslav
 
Ultima editare:
interesant, unde o fi acum Barca facuta de Impaiatu. doi, ceaunu are rolul lui bine stabilit dar intai munca si apoi distractia. discutam la lansarea la apa.
 
constructie barca

Pe scurt, lucru a continuat cu întreruperi, serviciu, alte activități, etc. Am făcut carena, ajustat osatura și am completat planul initial un triunghi prova pentru rigidizare și pe care vreau să-l completez cu un sparge-val. Completarea a primit titulatura de puntea prova. Am încercat cum lucreaza tandemul rășină-fibră pe această punte prova și pe etambou. Acest mic succes a devenit premisa etapei de bază – acoperirea integrală cu fibră-rășină.
 

Atașamente

  • WP_20160524_15_52_15_Pro.jpg
    WP_20160524_15_52_15_Pro.jpg
    24.1 KB · Vizualizări: 78
  • WP_20160527_18_51_24_Pro.jpg
    WP_20160527_18_51_24_Pro.jpg
    31.8 KB · Vizualizări: 75
  • WP_20160529_13_51_46_Pro.jpg
    WP_20160529_13_51_46_Pro.jpg
    34.9 KB · Vizualizări: 77
  • WP_20160529_13_51_56_Pro.jpg
    WP_20160529_13_51_56_Pro.jpg
    32.1 KB · Vizualizări: 75
  • WP_20160529_13_52_19_Pro.jpg
    WP_20160529_13_52_19_Pro.jpg
    58.8 KB · Vizualizări: 76
Barca e aproape gata, (voi posta poze si voi anunta lansarea ) deja ma gandesc la viitorul proiect pe care il voi realiza (sper eu) la Suceava. Am si eu o nelamurire: in conditiile in care exista in zona o fabrica de placaj (momentan fabrica placaj de fag) cu incleiere URE FORMALDEHID (APĂ REZISTENT) - se lauda ei: acest placaj ar fi bun pentru barca si doi: rasina epoxy are o buna aderenta pe fag?
 
nu este o varianta castigatoare, fagul fiind recunoscut ca putrezeste foarte usor. Rasina cu certitudine va ajuta. Este amuzant sa stiu ca un placaj de fag a fost incleiat cu adeziv rezistent la apa.
 

Back
Sus