intretinere barca

Iaca! Mai e ceva de demonstrat?
Aici pe barcaholic orice idee e dezvoltata la nivelul de compendiu !:)

Multumesc Vali, din pacate vremea a ingropat planurile mele de lucru in aer liber, asa ca momentan imi testez nervii la intindere, compresiune si torsiune. ;)
 
Multumesc Vali, din pacate vremea a ingropat planurile mele de lucru in aer liber, asa ca momentan imi testez nervii la intindere, compresiune si torsiune. ;)

Si mie imi vine sa fug sa-mi cumpar un aparat de dat cu barda-n c..ie :D, cand ma uit la ce vreme e afara :(. Nu-i nimic, daca tot e azi ziua noastra, dupa ziua gagicilor de ieri, propun sa ne bagam ceva in ea de vreme si sa tragem la masea regulamentar, dupa cum spune cutuma, poate ajungem la cele 44 de pahare :p. Iaso barcagiilor!
 
Si daca nu ajungem singuri la 44, propun sa facem o echipa, caci numai impreuna putem reusi...
Eu contribui cu 4 pahare. :noroc:
 
Salut

Ce-i de facut daca am shmirgheluit gel coat-ul. Cel vechi era crapat in draci si l-am dat jos odata cu vopseaua antivegetativa.
Cum aplic altul si de unde il cumpar?
 
Topcoat

Vezi daca au la Polydis topcoat si il aplici cu pensula.Degresat inainte bine cu acetona.
 
Binea ai aparut printre noi Cristi. Intreaba pe aici orice itzi este necesar, cert o sa gasesti si raspunsuri.
Daca ma pricepeam itzi spuneam eu, altfel....insista pe Vali.
La dat cu barca...sunt primul, la slefuit si ....intretzinere :))) Ca atare habar nu am :)
 
Polisare barca

Salut! Am inceput weekendul lucrativ, cu incercarea de a intretine gelcoat-ul barcii din dragoste si atasament pentru cea din urma :) .
Initial planul meu de a cumpara un aparat pentru polisare a fost dejucat in mod constructiv de prietenul nostru Gheorghita (Ghrt) care s-a oferit sa mi-l imprumute pe al lui.
Asadar, m-am apucat de treaba acum o jumatate de ora, cu discul din blanita de oaie (din dotare), aparatul prietenului si un patratel de smirghel de 1000 (am cautat de 2000 dar nu aveau).
Cateva miscari cu patratelul, jet de apa, "solutie de polisat" pe blanita si la un minimum de rotatii/min, am exersat cateva minute pe un sfert de barca.
Eram la fel de curios ca si Gheorghita, fiindca solutia mea de polisat pusa intre ghilimele, a fost pasta de dinti banala.
Nu de economie, ci fiindca pe de o parte n-aveam timp de cautat 3M-uri si pe de alta parte am auzit ca se poate.

Ei bine, am fost surprins sa vad eficienta, in luciul de oglinda pe care l-a capatat suprafata tratata :)
Aveti mai jos imagini in care se observa pe jumatate de barca suprafata tratata, comparativ cu cealalta. Totodata am facut si de aproape doua poze-detaliu de comparatie "before and after".

DSC07024.JPG


DSC07028.JPG


DSC07030-1.jpg


DSC07032-1.jpg


Experienta mea e una mai eficienta decat speram. Totusi daca aveti dubii cu privire la metoda "pasta de dinti" nu trebuie sa-mi urmati exemplu. :)
 
De curiozitate, cate tuburi de "solutie de polishat" au fost necesare pentru a acoperi (partial?) suprafata cocii?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
De curiozitate, cate tuburi de "solutie de polishat" au fost necesare pentru a acoperi (partial?) suprafata cocii?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Destul de putina cantitate. Pentru bucata care se vede stralucind inspre pupa (2,5 metri) a fost cam o lingura de pasta. Am diluat-o 1:1 cu apa si am aplicat-o ca atare. Din tubul de 125ml nici nu se vede ca a fost folosit ceva.
 
Ce marca de pasta de dinti? Nu te intreb "la misto" ci pentru ca exista paste de dinti cu argila. Ar fi chiar ca o pasta de polishat.
 
Ce marca de pasta de dinti? Nu te intreb "la misto" ci pentru ca exista paste de dinti cu argila. Ar fi chiar ca o pasta de polishat.

Eu am sa raspund nitel amuzat :) totusi foarte exact : Aquafresh triple protection, mild&minty, with sugar acid protection, 125ml, family size !
5 lei tubu'.
Dincolo de bazaconiile scrise pe cutie, pasta de dinti e una banala.
Astazi am sa merg in targul auto Vitan: daca la magazinasele de acolo gasesc pasta de polisat, am sa cumpar una. Daca nu, nu. Exista si un filmulet al cuiva care isi poliseaza masina cu ...CIF. Din ala de bucatarie. Omul e fericit cu rezultatele si desigur cu economia.
Scopul meu de astazi e de fapt sa gasesc niste bureti de polisat din aceia cu denivelari pe suprafata activa. Asta pentru ca o mare suprafata de pe puntea barcii e acoperita din fabricatie, de niste striatii pentru a preveni alunecarea. Nu pot polisa denivelarile astea cu discurile obisnuite, ca le-as toci varfurile, lasand baza neatinsa.
 

Atașamente

  • bureti polisat 3M_Convoluted_Compounding_Foam_Pad_BLU E.jpg
    bureti polisat 3M_Convoluted_Compounding_Foam_Pad_BLU E.jpg
    40.1 KB · Vizualizări: 23
Bravo Florio!!acum barca e si lucioasa si miroase si bine:D. Pasta de dinti e folosita de multi la polisat faruri auto si display-uri de telefoane( cele fara touch). Smirghel fin gasesti la magazinele de piese auto. Acum sa fi atent pe apa ca va aluneca prea repede:))) Vant bun pe unde te vei mai plimba
 
Bravo Florio!!acum barca e si lucioasa si miroase si bine:D. Pasta de dinti e folosita de multi la polisat faruri auto si display-uri de telefoane( cele fara touch). Smirghel fin gasesti la magazinele de piese auto. Acum sa fi atent pe apa ca va aluneca prea repede:))) Vant bun pe unde te vei mai plimba

Asa e, am gasit, George. Astazi am cumparat burete de polisat si smirghel de 2000. Extraordinar ce bine slefuieste asta micu' de 2000 :) !
Am mai facut si testul cu CIF, are aceleasi rezultate cu pasta de dinti, in plus se aplica mai usor (are o consistenta mai cremoasa) si se ia cu un simplu jet de apa. Parca mi s-a parut ca trebuie sa insist ceva mai mult decat cu pasta de dinti, dar poate fi doar o impresie.
Am facut si testul asta, sa fie facut :) .
Jumatatea babord a barcii a insemnat cam o jumatate de ora de lucru, la polisat. Ieftin ca braga!
 
Ultima editare:
Ceara ambarcatiuni

Acum, in etapa asta se naste alta intrebare: ce ceara de ambarcatiuni folosim?
Desigur, e simplu, cautam cu Google, gasim si aplicam.
Dar fiind noi o comunitate, avem avantajul sa vehiculam cea mai buna informatie si sa ne spunem experientele.
La ceara nu mai umblam cu inlocuitori. O luam pe cea mai protectoare si incheiem lucrarea apoteotic :) !

Care va sa zica avem colegi care au aplicat ceara? De mare interes ar fi sa discutam despre ce tipuri au incercat si cu ce impresii au ramas.
 
Curatare antivegetativa

Azi am curatat antivegetativa veche care era pe Mac.
Am facut aceasta operatiune in Bucuresti, la o firma care se ocupa de multi ani cu sablarea diferitelor obiecte (Curatare cu gheata carbonica)
Initial am dorit sablarea cu gheata carbonica dar pretul ar fi fost prea mare, asa ca operatiunea s-a facut cu sticla reciclata (cea mai fina dimensiune).
Suprafata a iesit foarte bine si zilele astea o sa-i aplic primerul si antivegetativa.
Operatiunea nu ar fi trebuit sa dureze mai mult de 1 si 1/2 h dar, pentru ca sablarea s-a facut pe peridoc si pozitiile erau incomode timpul s-a dublat.
Sablarea este de tip umed, consumandu-se pentru o barca cum e a mea aprox. 50 kg de sticla si cam 150 L de apa (evident ca si altele: motorina, curent electric ...).



Si dupa terminarea operatiunii:
t9IKnTBufaSzeq6PnrVCmMcPE7xNHN6Qbuun1IYoiB8=w1161-h653-no


ETxp1ez33BZXMN72ArWF5VpqeQejEvQJhe-xHSWuq3o=w1161-h653-no
 
Ultima editare:

Back
Sus