Jurilovca - Gura Portitei si inapoi

Salut,

Planuiesc pe week-end-ul care vine o iesire de 2 zile Jurilovca - Gura Portitei si inapoi cu Tobago-ul.
Voi pleca sambata dimineata devreme (la 7 sa ies de la Jurilovca) si voi ajunge spre seara la Portita cu opriri dese, frecari de menta, poze, etc.
Traseul are 15 km. Dat fiind rezultatele proprii, in conditii normale se face lejer in 3-4 ore. Mi-am programat un itinerariu care "va tine malul", chiar daca este mai de ocol pentru ca vreau sa trec pe la Cap Dolosman sa vad cetatea Argamum, apoi pe insula Bisericuta si apoi Portita.
Intoarcerea se va face prin sud sau pe acelasi traseu, in functie de vant si de starea de spirit de a 2-a zi.

Voi sta aproape de mal din 2 motive : vrem sa vedem fauna din zona si in cazul in care vremea se schimba in rau sa putem sa ne retragem pe canalele care sunt mai adapostite si care urmeaza linia malurilor.

Cazarea se poate face cu cortul, dar cred ca o sa optez pentru o cazare la complexul Gura Portitei ca sa evit sa mai car bagaje.

Mai vrea cineva sa se bage ?

P.S. Am nevoie de o vesta pentru mine. A mea va sta pe coechipierul meu. Are cineva sa imprumute asta ceva pentru 2 zile ? Stiu ca lacul nu e adanc, stiu sa inot, dar cineva ar fi mai relaxata daca as avea si eu.
 
Am eu doua veste ; iti alegi: una subtire de caiac sau una groasa de yachting . Marimea este L sau XL parca (80 de kg). Daca e ok da-mi un PM pentru nr. de tel.
 
@remyx: Mai ai un loc pe masina de un caiac?
Aduc eu veste de orice fel vrei, doar ca caiacul meu e in Ploiesti.
Poate se baga si shindo.
 
salut,
Masina e un Logan, si pe langa Tobago sus nu mai incape nimic. Am incercat sa pun si Ouassou langa sau deasupra pentru ca mai aveam 1 amator care vroia sa ma insoteasca, dar nu stau bine si tind sa alunece si nu vreau sa risc sa fac prostii.
 
Asta ar fi a 3-a oara cand schimb planul. Am cam "consumat" destinatiile din jurul Bucurestiului si eu ard de nerabdare sa merg acolo si sa-mi tin o promisiune facuta juniorului.
Prognoza arata ok : http://www.wunderground.com/cgi-bin/findweather/getForecast?query=jurilovca&wuSelect=WEATHER pentru ca nu as vrea sa fie soare si sa ne rupa de cald.

Insa vremea e destul de imprevizibila in ultima perioada asa ca daca nu se poate merge acolo, as merge iarasi in "sat" la Iacos, la Oltenita, pe Dunarica pentru o zi.
 
Incercati sa intrebati localnicii despre specificul fenomenelor meteo din zona. Colegul "musca", alias drosofila72, e din Jurilovca, si va poate confirma ca Golovita poate deveni un lac deosebit de periculos atunci cand vantul bate dinspre nord, si valurile formate pe Razelm ajung la inaltimi incredibile atunci cand depasesc zona dintre Dolojman si Bisericuta, intrand in Golovita. In cazul asta, valurile vin de la travers, si nu prea exista posibilitatea de adapost, in nordul lacului fiind deschiderea spre Razelm, si in sud tarmul marginit de stuf nu permite adapostirea sau debarcarea. De cate ori am fost la Portita, mai ales in lunile mai-iunie, vantul a fost foarte puternic, si oricum se vede ca e vremea vijeliilor (ieri a fost cea mai crancena din ultimii cativa ani, grindina uriasa, daca eram pe apa ar fi fost iadul). Nu luati in gluma complexul Razelm-Sinoe, e o zona foarte periculoasa, temuta chiar si de pescarii profesionisti localnici.
 
Confirm ce spune Vali, am relatat despre vantul si valurile de pe Golovita undeva anul trecut. La 2-3 metri de stuf valurile sunt deja o problema, destul de inalte si inca si mai rau, cu "pas" mic intre ele. Fierbe, ce mai. Dealtfel fusesem informat despre acestea de domnul profesor (si nu numai) Paul Condrat din Jurilovca - unul din cei care se lupta sa ridice comunitatea locala, cunoscator al zonei.
Din ce-am vazut pe prognoze, se arata vant mai tare pana vineri, sambata-duminica undeva pana in 20-25 km/h din nord, ce sa zic, eu as accepta startul daca as fi in "block start".
Succes!
 
din cate tin minte de la Jurilovca la Gura Portitei nu prea e loc de iesit, abia vezi malurile. Daca e cum zice Vali si cum stiu localnicii, vremea se poate schimba in cateva minute, nu stiu daca e refugiu rapid pe undeva.
Zona de nord, spre insula Popina / Razelm nu e atragatoare + eventual intrat pe canale ?
Sau de facut lacurile din delta dintre bratele Sf Gheorghe si Litcov si Sulina....
Daca pleci la 7 de pe mal inseamna ca pleci la 4 dimineata din Bucuresti sau vrei sa te cazezi de vineri seara pe undeva ?

M-am uitat pe meteo si zice vreme frumoasa, vant din S, SV...
 
Ultima editare:
asta va fi traseul :
jurilovca_portita.JPG


"Traversarea" care va necesita departarea de maluri va fi de maxim 3 km (adica la un moment dat vom fi la maxim 1.5 km de tarm), ceea ce e mai mult decat lejer. Pe tot parcursul drumului alaturi de tarm sunt canale paralele cu tarmul pe care se poate intra la nevoie. Cel putin asa arata in imaginile din satelit. Evident ca realitatea de la fata locului ar putea fi alta.
Voi pleca dimineata de tot (4-4.30) din Bucuresti.

Mi-ar prinde bine datele de contact ale cuiva de aproape (din Jurilovca ar fi perfect) ca sa pot suna in seara dinaintea plecarii sa stiu daca e cazul sa renunt sau nu. Ca de obicei, voi fi insotit de junior si nu imi asum riscuri inutile.
 
remyx treci pana in uichend pe la herastrau, cu ocazia asta bem un spritz de cunostinta si pleci si cu o vesta comoda. Repede cat e la oferta.
 
Uite remyx site-ul Jurilovcai, sigur ti se va raspunde la mesaje, eventual cu ceva date de contact, posteaza acolo si dl. Paul Condrat de care am pomenit mai sus.
 
Pentru ca @rolias s-a dovedit a fi cel mai aproape de mine, am apelat la el pentru vesta. Bogdan, berea o sa o bem probabil saptamana viitoare, cand o sa iti povestesc cum a fost.

In continuare planul de plecare ramane, vremea se pare ca va fi ok. Pentru a evita bagajele in plus am facut rezervare la Gura Portitei. Surpriza a fost ca nu am mai gasit locuri decat la casute. Eu ma gandeam ca o sa fluiere vantul prin camerele goale de acolo dar se pare ca m-am inselat.
 
Remyx, succes frate, sa ai parte de vreme frumoasa, m-as fi bagat eu cu soatia la tura asta a ta dar din pacate am aflat prea traziu si am deja planuri pt weekend. Poate data viitoare. Am si eu in plan o tura la Gura Portitei cu plecare de la Sarinasuf, dar pe canale si foarte putin pe lac. Am patit-o de prea multe ori cu lacul Razim cu valuri mari si vreme proasta incat sa ma faca sa ma gandesc de 2 ori.

Noroc si succes, mare grija la vreme!!!!
 
Deci, care este...ne-am intors !

A fost bine, a fost greu, a fost frumos !
Dupa ce am planuit si am facut 2 tentative de a pleca in aceasta tura, ambele zadarnicite din cauza vremii, pana la urma am reusit sa pacalim vremea si sa incercam tura mult asteptata.
Am ajuns la Jurilovca pe la 9, am parcat in zona "cu plata", la 2 m de apa si in 5 minute eram deja in caiac, pe directia "Cap Dolosman".
Pescarii de acolo care ne-au vazut au avut evident reactia deja clasica "plecati cu asta la Portita ???!!!".

Drumul pana la Argamum a fost super, vant usor din vest, la adapost de stuf intr-o ora si jumatate debarcam la poalele cetatii, privind cu un ochi in spate, catre o vidra care ne-a facut cu mana si care apoi s-a ascuns si cu un ochi catre valurile de pe Razelm, care nu erau mici deloc.

Am vizitat rapid cetatea si apoi am luat-o catre Insula Bisericuta, insa lucrurile nu au fost deloc simple. Valuri mari, din laterala, vant destul de tare... am parcurs cei 3 km intr-o ora. Am debarcat pe insulita, am stat putin, am mancat si apoi cap compas Portita.
Total drum : 5 ore.

Peste noapte s-a pus vantul, asa ca duminica dimineata sufla un vant de nord de abia stateai pe picioare.
Am plecat la 10, chiar daca am fost avertizati ca sunt valuri mari si nu vom putea trecere. Si erau... mari. Vantul era de NW, in rafale. A trebuit sa bag caiacul in stuf ca sa pot imbraca juniorul cu costumul de izopren. Asta a fost o treaba tare complicata. Caiacul se legana, vantul batea ca dracu, dar am reusit. Am ajus la 12 la Bisericuta insa Razelm-ul arata exact ca marea : valuri mari, inspumate. Am decis ca e mult prea periculos asa ca dezamagiti, am luat-o inapoi spre Portita unde am pus caiacul pe vaporas si am trecut ca pensionarii.

Concluzia : nu e o tura de incepatori, toate avertismentele pesimiste despre Razelm s-au adeverit, trebuie sa stii cand sa renunti, si ... URMEAZA SINOE !
Poze :
DSCF2974.JPG
DSCF2984.JPG

Razelm-ul inainte de traversare :
DSCF2987.JPG

Argamum :
DSCF2992.JPG

Pe Razelm:
DSCF2995.JPG

Bisericuta :
DSCF2998.JPG

Am evitat sa deranjam locatarii asa ca am debarcat departe de ei :
DSCF3003.JPG
DSCF3006.JPG

DSCF3008.JPG
DSCF3010.JPG

gata de plecare spre Portita:
DSCF3013.JPG

o privire in spate :
DSCF3018.JPG

un pasager la "ia-ma nene" :
DSCF3024.JPG

Portita :
DSCF3031.JPG

Aparatul a luat apa ... pozele sunt dezastru
DSCF3042.JPG

dupa o revizie, revenim :
DSCF3052.JPG

cazare de 5 stele :
DSCF3074.JPG

cat ai fi de caiacist, tot in nisip e mai relaxant :
DSCF3081.JPG


Ziua a 2-a :
Plecarea, pozele au fost putine, trebuia sa ma tin de padela, nu de aparatul foto :
DSCF3094.JPG

El ne-a invins :
DSCF3099.JPG
DSCF3100.JPG

asteptand "solutia de rezerva" :
DSCF3105.JPG

un caiac pe bord... trist :
DSCF3114.JPG

game-over :
DSCF3120.JPG
 
Ultima editare:
Temerari ! :)
La vantul ala va trebuia o vela si rezolvati problema elegant :D !

Cea mai tare poza e "Asteptand solutia de rezerva" , cu pustiul cuibarit in caiac, adormit la soare. E linistit in casuta lui :)
 

Back
Sus