Locuri pentru achizitii accesorii

Aș vrea să te fac atent că pentru a folosi o astfel de stație trebuie să ai în mod legal un certificat de operator radio în mediul marin (GMDSS-LRC SRC GOC etc) care se obține în urma unui curs + examen.

[/LIST]

Multumesc mult pentru raspunsul excelent si exhaustiv !
Trebuie sa recunosc ca certficicatul pentru GMDSS-SRC ma pune suplimentar pe ganduri si imi este evident ca cel putin pana plec in Grecia nu as avea timp sa mi-l iau, si nici nu stiu daca se justifica investitia pt un biet amator ca mine, care va iesi de 4-5 ori pe an cu barcuta pe langa geamandura si in rest la Snagov...

Pe de alta parte, gandirea mea romaneasca imi spunea ca e mai bine sa am statia si sa o folosesc numai in caz de mare urgenta (sa ma aresteze dupa aceea!) decat sa-mi las oasele pe vreo insulita sau, mai rau, pe fundul marii...
Si cu oasele mele nu-i bai mare, dar mai sunt si ale familiei... care tot pe ale mele se sprijina...
 
Aquapack tocmai mi-a dat o teapa in valoare de un telefon mobil...
Miercurea trecuta eram la windsurfing pe lacul morii cu telefonul la gat, cand am iesit la mal era apa in husa ca in acvariu. Telefonul, evident nerecuperabil...

Asa ca nici cu chestiile de firma nu esti 100% sigur...
 
pe okazii nu mai e...
Sun acum la cetatean, dar am o inrebare catre cei mai destepti:

canalele de urgenta din CB nu se potrivesc si la fcrecventele marine, macar la paza de coasta ?
ca de fapt eu vreau statie numai ca sa tip in ea daca ma duce vantul la turci, italieni sau alte neamuri.
eventual daca nu ma pot feri din calea vreunui monstru de mare tonaj.


Ai sunat?
Ai fost sa le vezi, sa imi spui si mie daca sunt ok, vreau si eu una, dar ajung deabia vineri viitoare prin bucuresti.
 
Am primit de la un prieten un Delcom U2, nu stiu cum functioneaza, are canale pana la 16, scrie pe ea VHF FM TRansceiver, stie cineva de ele, sunt marine?
 
Ai sunat?
Ai fost sa le vezi, sa imi spui si mie daca sunt ok, vreau si eu una, dar ajung deabia vineri viitoare prin bucuresti.

Luni ma duc sa vad, intr-adevar se pare ca sunt ingalbenite de vreme :), nu stia daca sunt doar pt USA sau merg pe frecvente internationale.
Luni seara povestim.
Daca lucrurile nu vor fi clare, o sa incerc sa o iau de proba, iar pana in weekendul umrator gasesc eu un drum pe langa Dunare sa vad daca ma aud cu baietii.
Keep in touch !
 
Ai sunat?
Ai fost sa le vezi, sa imi spui si mie daca sunt ok, vreau si eu una, dar ajung deabia vineri viitoare prin bucuresti.


Da, am ajuns azi si am luat una.
Pentru starea fizica, vezi pozele. E noua si neingalbenita si nezgariata, dar fara cutie si carte tehnica (promisa pe mail - cartea, nu cutia).
Pentru starea psihica, am probat-o cu alta statie identica, pe frecventele US si INT; cel putin la apropiere este ok, se aude foarte clar si tare (mai bine decat CB-ul meu Midland Alan 42 Multi)
Livrata cu suport de masa (sau perete), acumulatori R6 si atat; cand am intrebat de incarcator si acumulator dedicat (pe net am vazut ca vine cu acumulator dedicat), au zis ceva, nu foarte tare, cum ca o sa-mi dea un incarcator de 2 acumulatori si ca are inauntru niste R6, nu prea grozavi (600mAh parca), dar zau ca niciunul dintre subiecte nu m-a interesat nici macar cat sa-i scot capacul sa vad ce acumulatori sunt...
Pretul e fara TVA - daca ceri factura platesti si TVA-ul.
Are si un cefertecat de garantie, zau ca nici la ala nu m-am uitat... e prin torpedou :)

Problema mai mare a fost sa o introduc in casa, i-am spus sotiei ca o am de la un barcaholic care n-o folosea (traiasca bustanson, a carui domnie si eleganta a suprins-o in mod deosebit si acum crede aproape orice)
 

Atașamente

  • Uniden.jpg
    Uniden.jpg
    41.6 KB · Vizualizări: 75
  • Uniden spate.jpg
    Uniden spate.jpg
    80.3 KB · Vizualizări: 65
  • Uniden suport.jpg
    Uniden suport.jpg
    65.8 KB · Vizualizări: 67
Ultima editare:
Am luat si eu una, si am verificat-o aici in port cu capitania si politia pe 67 , totul ok! Mai are si statii fixe, pentru cei interesati, la pret rezonabil cu mici defecte.

Am o intrebare catre cunoscatoriŞ
De unde pot procura furtunul de evacuare gazele si apa calda din motorul diesel. Caut de o saptamana si nimeni nu are. Se numeste: Diesel exhaust hose -OND 6012/25, si are diametrul interior de 38 mm----asta am vazut la cineva la yacht.
 
Ma bag si eu....daca ma luati in calcul, as vrea sa vad despre ce e vorba...fixa sau mobila....luni sunt prin zona...multumesc, pm cu detalii.
 
Mai este cineva interesat de statii VHF marine, am luat legatura cu firma aceasta , a zis ca mai are si ca ar vrea sa lichideze, sa le dea pe toate la un pret.. Eu vreau sa iau una fixa, are de 15 W si 25W, Solara si Oceanus, defecte si bune,(mai galbene) de aceea a spus ca ar fi bine sa merg pana acolo, la un depozit unde le are. Mai are si portabile, acestea verificate si tot la 100 lei. Voi incerca sa ajung si revin cu noutati.

Uniden Marine Electronics

cred ca despre aceste modele este vorba, sau bunicutele lor :)

vreau si eu una mobila . ofer 150 lei , plus taxe de expeditie postrestant . Ma poate ajuta cineva , eu sunt in Craiova
 

Back
Sus