Marea sete

Invitatie: lansare de carte la Bucuresti

Dorin Chiş şi Yacht Magazin vă invită la lansarea cărţii "Marea sete", ce va avea loc în data de 5 martie, orele 17:00, în saloanele Jockey Clubului Român din Bucuresti, str. Episcopiei nr. 9. Cu această ocazie, în prezenţa echipajului de pe yachtul Promise Kept (skipper Constantin Lascu, Ovidiu Truţă şi Dorin Chiş) va fi prezentat filmul "Români în Marea Caraibelor", un montaj al materialului filmat în prima etapă a călătoriei, ce face şi obiectul capitolului "Apa sărată" din volumul mai sus amintit.

afis.jpg

Afişul evenimentului​

Cei ce doresc vor putea achiziţiona cartea cu autograful autorului la preţul de 12 lei/buc.
Vă aşteptăm cu bucurie!
 
Daca ma uit pe harta imi arata 2 strazi cu acelas nume, una langa B-dul Aerogarii si una langa Calea Victoriei, care este corecta?
 
Am o mare rugaminte la cei ce vor sa vina la lansarea de carte de la Bucuresti: oameni buni, luati cu voi aparatul de fotografiat si faceti cateva fotografii si pentru mine. Multumesc anticipat.
 
Eu am luat cartea cu mine, intr-o ora ma prezint la eveniment . Vreau autograf ! :)

Cu aparat foto nu ma laud, insa poate vine Nemo , ca dispune de scula profe' si mana de artist .
 
Ma bucur sa spun ca lansarea a fost un succes ! Cartile s-au epuizat, filmul a fost privit cu nesat, vorbele autorului si autorilor epopeei, pe potriva atentiei publicului :) .
Ca de obicei la intalnirile noastre, remarcabila a fost frumusetea oamenilor veniti . Nanok a facut si poze pe care abia astept sa le vad :)
 
Dupa cum stiti azi a avut loc în saloanele Jockey Clubului Român lansarea volumului "Marea Sete", lansare care a avut parte de participarea unor nume importante in istoria yahtului roman, am remarcat si prezenta D-nei Catalina Albu care ne-a promis in curand o carte, sper sa nu asteptam prea mult, si binenteles prezenta unui mic grup de barcaholici.
Poze de la lansare:

DSC_0048.jpg


primul autograf

DSC_0049.jpg


pe urma au urmat si altele

DSC_0051.jpg


Ovidiu Truţă, secundul yahtului, (asa scrie in carte),

DSC_0067.jpg


DSC_0070.jpg


DSC_0076.jpg


DSC_0077.jpg


DSC_0078.jpg


DSC_0079.jpg


DSC_0080.jpg


DSC_0082.jpg


DSC_0087.jpg


DSC_0088.jpg


DSC_0090.jpg


DSC_0091.jpg


DSC_0094.jpg


DSC_0102.jpg


DSC_0104.jpg


autografe pe toate planurile

DSC_0115.jpg


DSC_0116.jpg


DSC_0118.jpg


DSC_0119.jpg


DSC_0120.jpg


autorul impreuna cu un Mare autor Domnul Eugen Cubassa

DSC_0131.jpg


DSC_0132.jpg


DSC_0135.jpg


DSC_0146.jpg


DSC_0154.jpg
 
Salutare,

Am fost,
am ascultat cu atentie cuvintele celor trei membri ai echipajului,
am savurat pozele si filmul,
am socializat putin cu Dorin, dl. Lascu, fulya,
am cumparat cartea si am primit autograf(e),
am recunoscut in multime ceva barcaholici si ceva oameni mai "grei"
si nu in ultimul rind pe dl. Cubassa facind schimb de autografe cu Dorin,
iar la sfarsit am salut inca o data pe cei trei membri ai echipajului.
Intru-un cuvint "FRUMOS".

Sa auzim numai de bine!
 
Mulţumiri

S-a consumat şi lansarea de la Bucureşti, un eveniment la care, atât datorită organizatorilor, cât şi datorită publicului m-am simţit excelent! Ţin să mulţumesc şi pe forum Yacht Clubului Regal Român, revistei Yacht Magazin şi personal D-lui Valerie Timofei, pentru efortul financiar şi organizatoric şi Jockey Clubului Român pentru găzduire şi mai mult, pentru solicitudine şi pentru amabilitate. Cei ce au fost prezenţi ştiu despre ce vorbesc, pentru ceilalţi voi încerca să exemplific cu câteva imagini.

Jockey02.JPG


Jockey01.JPG


Jockey03.JPG


Jockey04.JPG


Jockey06.JPG


Jockey07.JPG


Jockey05.JPG

Desigur, tot demersul nostru ar fi rămas mut fără cealaltă jumătate, cea venită să asculte şi să priv(m)ească. Le mulţumesc aşadar şi acelora care au ales să-şi petreacă dupăamiaza alături de noi.

Jockey08.JPG

Nu în ultimul rând îi mulţumesc skipperului Constantin Lascu şi lui Ovidiu Truţă, alături de care m-am simţit din nou ca la bordul lui Promise Kept şi tuturor acelora care mi-au întărit convingerea că DA, merită să scri cu sinceritate, că OMUL FRUMOS nu a dispărut.
Şi să nu uit: mulţumiri speciale lui Nanok, care a făcut pe fotoreporterul şi datorită căruia aţi putut vedea cu acurateţe cum a fost la lansare.
Ne vedem la Timişoara? Sau la Galaţi? Încă nu e hotărât!
 
Mea culpa!!! Uite ca am uitat sa-i multumesc public lui Florio, care fuge de trei saptamani cu cartile prin tot Bucurestiul si de pe laptopul caruia am proiectat filmul. Multumesc frumos Florio!!!
 
Inca nu am ajuns la Florio sa-mi "ridic" volumul lui Dorin (asteptarea face parte din micile placeri ale vietii) dar in ultima vreme am citit urmatoarele scrieri;
"Vagabond prin marile sudului" -Bernard Moitessier. Mi-a placut maxim.
"Croaziera cu vele" - Radu Theodoru si Teodor Asimit (multa tehnica)
"Aventuri cu vele" - Nicolae Carp. Apare pe okazii din cand in cand.Mi-a placut maxim.

"Vagabond prin marile sudului" -Bernard Moitessier e de fapt "Hoinar prin marile sudului" :)

Am uitat la momentul respectiv dar mi-am amintit acum, de 2 carti care mi-au placut:
Robert Stenuit - Lumile tainice in care m-am scufundat
si desigur, Croaziera cu Snark a lui Jack London
 
"Vagabond prin marile sudului" -Bernard Moitessier e de fapt "Hoinar prin marile sudului" :)
Mi-am permis sa traduc eu titlur original.Posibil ca la vremea cand a fost tradusa la noi, "vagabond" avea o singura conotatie, altfel nu vad de ce s-ar fi tradus "hoinar".E un pasaj in carte, in care Moitessier descrie cum umblau, el si companionul lui, prin pubelele localurilor.Asadar, cred ca "hoinar"(un vagabond ceva mai romantat) e mai putin potrivit decat "vagabond". I rest my case.:)

P.S Imi pare rau ca n-am putut ajunge la lansare; a man's got to do what a man's got to do.
 
"Vagabond prin marile sudului" -Bernard Moitessier e de fapt "Hoinar prin marile sudului" :)
Mi-am permis sa traduc eu titlur original.Posibil ca la vremea cand a fost tradusa la noi, "vagabond" avea o singura conotatie, altfel nu vad de ce s-ar fi tradus "hoinar".E un pasaj in carte, in care Moitessier descrie cum umblau, el si companionul lui, prin pubelele localurilor.Asadar, cred ca "hoinar"(un vagabond ceva mai romantat) e mai putin potrivit decat "vagabond". I rest my case.:)

P.S Imi pare rau ca n-am putut ajunge la lansare; a man's got to do what a man's got to do.


Ai dreptate (tocmai citeam cartea cand ai postat prima data). Am intervenit pentru cei care eventual incearca sa dea de carte si pe care nu o vor gasi ca "vagabond" ci ca "hoinar".
Cu lansarea a fost cum a fost, dar pana la urma, carte ai?
 
Ultima editare:
Mea culpa!!! Uite ca am uitat sa-i multumesc public lui Florio, care fuge de trei saptamani cu cartile prin tot Bucurestiul si de pe laptopul caruia am proiectat filmul. Multumesc frumos Florio!!!

Cu multa placere, Dorin ! :)
Evenimentul a meritat toate eforturile celor ce l-au dorit si celor care au ajutat .

Si ca sa fiu in tonul primei parti a cartii, poimaine plec sa fac o coborare pe Olt, cu 3 buni prieteni :) !
 
Multumesc!

Marea sete....a fost ca o gura de aer dupa ce mi-am tinut respiratia toata iarna....am calatorit alaturi de Dorin pe Mures, pe Dunare si in Atlantic...de mult nu m-a captivat o carte...3 zile...pt ca am avut timpul de citit limitat...
superba cartea, prezentarea si un om deosebit Dorin! Am resimtit magia Ciresarilor prin cartea lui!

Multumim Dorin!! keep up with the good work!!!

Am facut si cateva poze in cadrul evenimetului, promit sa le atasez cat mai curand!:rock:

:sail:
 
Salut,

Dupa cite se pare, nu sunt singurul incintat de carte - aseara am terminat-o si eu
dar am avut un motiv "beton".... pustiul toata ziua iar eu numai seara 2-3 ore.

In concluzie il putem numi pe Dorin - Scriitorul nostru al Barcaholicilor,
eu asa consider,... "Marea Sete" a fost scrisa parca numai pentru NOI.

Sa auzim numai de bine!
 
A trecut o lună de când am primit primul colet cu cărţi de la tipografie. O mulţime de cititori au terminat de citit volumul şi feedbackul lor m-a încredinţat că cel puţin în parte, demersul meu de a transmite entuziasm, a reuşit.
Atunci când am încredinţat cartea editurii a trebuit să mă decid dacă să o ilustrez sau nu. Au fost cititori care mi-au reproşat lipsa imaginilor. Mă interesează părerea voastră: ar fi trebuit să includ fotografii şi atunci cartea ar fi fost oarecum documentară, sau v-a plăcut aşa, accentul fiind pus pe literatură.
Multumesc anticipat!
 
Cu poze, da! Webb Chiles are poze in The Open Boat si singurul regret (al meu) e ca nu sunt de calitatea celor digitale din vremurile noastre.
 

Back
Sus