Motoare oubord Mercury

Motoare outboard Mercury

As dori consiliere visavis de achizitionarea unui motor 8-15 CP.4T;
Din analiza preturilor la Honda,Yamaha,Suzuki si Mercury observ preturi bune la motoarele Mercury,adica:ME-F9.9ML =2071Eu sau ME-F15ML =2170Eu,preturi cuTVA;
Au sau nu probleme aceste motoare? Doresc sa il folosesc atat la mare cat si in apa dulce;
Multumesc anticipat si astept sfatul vostru!
 
Ultima editare:
As dori consiliere visavis de achizitionarea unui motor 8-15 CP.4T;
Din analiza preturilor la Honda,Yamaha,Suzuki si Mercury observ preturi bune la motoarele Mercury,adica:ME-F9.9ML =2071Eu sau ME-F15ML =2170Eu,preturi cuTVA;
Au sau nu probleme aceste motoare? Doresc sa il folosesc atat la mare cat si in apa dulce;
Multumesc anticipat si astept sfatul vostru!

Eu man unul de 10 CP... Cred ca este varianta ta de 9.9. Foarte fiabil. Fara probleme in exploatare, ma refer la Mercury. Atrag atentia (am mai scris despre asta) ca 15 CP este mai greu decat 10 CP, ca urmare apar probleme cu pusul si scosul motorului de unul singur (daca vb de gonflabile). Pe barca mai mare am tot un Mercury de 100 CP si merge brici. Folclorul din Delta, cum ca Yamaha ar fi the best, este doar folclor.
 
Am un motor Mercury, 6cp, 4T, cisma scurta, din 2008, aproximativ 100 ore, montat pe o barca pneumatica de 3.20 m. Consum mediu 1 litru/ora. Il folosesc la o turatie medie de 80-90% deoarece este usor subdimensionat pentru barca mea incarcata cu doi adulti. Viteza maxima inregistrata 25 km/ora. L-am folsit in Delta ( inclusiv pe Razelm pina la Popina), in Croatia( M. Adiatica ), in Grecia (Thassos ) si nu am avut probleme de fiabilitate. I-am facut revizii anuale la reprezentanta, l-am spalat cu apa dulce dupa utilizarea in mediu marin. Este acceptabil la transport si manipulare, are 25 kg.
 
Am un motor Mercury, 6cp, 4T, cisma scurta, din 2008, aproximativ 100 ore, montat pe o barca pneumatica de 3.20 m. Consum mediu 1 litru/ora. Il folosesc la o turatie medie de 80-90% deoarece este usor subdimensionat pentru barca mea incarcata cu doi adulti. Viteza maxima inregistrata 25 km/ora. L-am folsit in Delta ( inclusiv pe Razelm pina la Popina), in Croatia( M. Adiatica ), in Grecia (Thassos ) si nu am avut probleme de fiabilitate. I-am facut revizii anuale la reprezentanta, l-am spalat cu apa dulce dupa utilizarea in mediu marin. Este acceptabil la transport si manipulare, are 25 kg.

Te citez doar pentru compararea greutatii... La 6 CP are cca 25 Kg, la 10 CP, 4T, tot cizma scurta are cca 45 kg. Atentie la greutate pentru cei care vor "portabilitate"... :)
 
Intentionez sa il folosesc pe o barca de cca 350 Kg +2-300Kg incarcatura;Barca nu e pentru glisare,asa ca si 10 CP cred ca ma aranjeaza;Problema este cu spalatul cu apa dulce deoarece nu am sa am conditii si are sa stea permanent pe barca;Eu am mai avut un MARINER de 9,9 CP pe un velier de 1600 Kg;ajungem pe GPS la cca 6 nd;Timp de 10 ani nu a prea fost spalat si nu am avut nici o problema cu el si l-am folosit intens,uneori si 7-8 ore pe zii;de doi ani am vandut barca; e in functiune si acum! (model 94)
 
Spalatul cu apa dulce l-am facut numai toamna, inainte de iernat. Nu trebuie facut dupa fiecare utilizare in apa sarata. Daca dupa folosirea in mediul marin este folosit in apa dulce se spala automat( ma refer strict la spalarea circuitului de racire).
In cazul motorului meu, spalarea circuitului de racire s-a efectuat prin functionarea motorului in butoi cu apa potabila timp de 30 min. inainte de iernat.
 
Spalatul cu apa dulce l-am facut numai toamna, inainte de iernat. Nu trebuie facut dupa fiecare utilizare in apa sarata. Daca dupa folosirea in mediul marin este folosit in apa dulce se spala automat( ma refer strict la spalarea circuitului de racire).
In cazul motorului meu, spalarea circuitului de racire s-a efectuat prin functionarea motorului in butoi cu apa potabila timp de 30 min. inainte de iernat.

30 min ?!!
nu avea buson langa busonul de ulei de sus ?, se monteaza furtunul si se spala singur ,si invers pe circuit , cea ce se pare ca e si mai bine ca ar ridica si depunerile
 
Motor ptr barca tip Dunarea

Salut, dar ptr o barca Dunarea este suficient un motor de 40 CP ? Sau daca aveti astfel de barca, ce motor s-ar potrivi ptr ea?
Multumesc.
 

Back
Sus