Motor Parsun 5 cp, vreau pompa de apa

Salutare,

Am achizitionat de curand motor Parsun de 5 cp si as vrea sa-i schimb paleta de la pompa de apa, sa fiu sigur ca e gata de utilizare, nu stiu cum e aia veche.
Stiti cumva model, sau de unde as putea sa procur asta ? Parsun e mai rar la noi in tara din cate am vazut.

E tarziu si nu mai pot suna pe la cei care comercializeaza, si pana atunci....poate-mi dati si mie o sursa directa.

Multam.!
 
daca o sa ai placerea, poate o sa ma tii si pe mine la curent cu ceva informatii despre acest motor pt ca as vrea sa-mi cumpar si eu unul. multumesc!
 
Merci mult, am gasit la ei. Am mai luat si altele daca tot am ajuns acolo, bujii, ulei...am vazut ca au si piese de parsun...e bine de stiut.

Cu placere! Sper sa nu ma uiti cu rugamintea pe care o am vis a vis de acest motor... Apropo din cate am inteles de la cateva surse, motorul ar fi 80% copie Yamaha, deci cred ca s ar potrivi piese si de Yamaha..
 
Este identic cu Yamaha F4AMH (Yamaha 4 CP de 112 cmc cu capac albastru care este peste tot), vezi:
PRO BARCA - Vand motor 4 CP
Deci cine are Yamaha de 2,5-15 CP poate sa cumpere linistit piese de Parsun ca sunt mai ieftine. Parsun si Genovo pana la 15 CP sunt copii identice Yamaha (dupa modelele mai vechi). Difera doar estetic (carcasele).
 
Nu chiar toate piesele sunt identice insa majoritatea sunt interschimbabile.

Desi multi considera Parsun ca fiind "chinezisme ieftine" multe din componente sunt calitativ superioare pieselor echivalente de la Yamaha. Cel mai bun exemplu este axa cu came care la Yamaha F4 este facuta dintr-un plastic (destul de prost) iar la Parsun este facuta dintr-un aliaj aproape indistructibil

La modul cat mai obiectiv posibil: motoarele Parsun sunt motoare fiabile, excelente pentru cineva care vrea raportul optim intre calitate si pret. Sunt niste motoare care au parte de o reputatie proasta nefondata, majoritatea parerilor negative fiind bazate exclusiv pe tara de origine si nu pe experiente concrete.

In aproape 5 ani in care am vandut zeci de motoare Parsun (noi) au fost probleme doar cu un CDI si cateva garnituri de la carburator. Daca-l intretii corespunzator si nu il abuzezi nu are de ce sa te dezamageasca.
 
Ultima editare:
Confirm, cele spuse de MBRO,calitatea pieselor de Parsun este net superioara celor de Yamaha in 4 timpi.Repar motoare de ceva ani si piesele inlocuite la Yamaha cu piese Parsun nu au mai revenit cu defect nici odata.
Motoarele mici in 4 timpi de la Yamaha sunt niste pocnitori facute din bachelita plastic si tot felul de aliaje de rahat care cedeaza la prima fortare(fara prea mari exagerari) a motorului de exemplu:ax cu came rupt in 3 buc, biele rupte,bloc motor fisurat sau deformat,uzuri premature ale camasii pistonului(sunt mai tare aliati segmentii decat camasa ceea ce duce la uzura blocului)
Din pacate motoarele noi de la Yamaha si Mercury au ajuns sa fie niste pocnitori scumpe si proaste cu un renume bun, datorita produselor mai vechi care erau mult mai fiabile.
 

Back
Sus