Navigare in Delta Dunarii

Etrex,probabil ai lpsit in ultimul timp...
Clujanul din nefericire nu ne va mai raspunde aici.
 
Mor de oftica, am ratat la mustata sa cumpar un teren (150 mp) unde as fi putut sa-mi fac un garaj sa-mi tin fiarele (mobra, masini si viitoarea barca). M-am hotarat pana la urma sa iau o barca rigida dar trebuie sa gasesc un spatiu cat de cat aproape de casa.
 
Ce parere aveti de barca asta? Pret 650 euro cu peridoc inclus in pret? Este inmatriculata, peridocul la fel. Sunt hotarat sa o iau.
 

Atașamente

  • barca.jpg
    barca.jpg
    87.8 KB · Vizualizări: 231
eu zic sa o iei!! nu incerca sa o iei pe nevazute ca una e poza si alta e realitatea
gandestete ca un peridoc e cel putin 250-300 de euroi (inmatriculat ma refer)
 
Daca o cumperi, si nu ai motor, dar vrei sa o probezi, anunta-ma pe privat, si poate ii facem o proba pe lac cu motorul meu de 20. Eu locuiesc pe undeva pe langa Buftea. :noroc:
 
Va multumesc pentru sfaturi! Barca este de vanzare fara motor iar in anunt scrie ca este inmatriculata si barca si peridocul. Totusi proprietarul a mentionat ca se poate face proba si cu motor. Barca e din fibra, ce ar putea sa fie uzat la ea? Oricum stiu sa lucrez cu fibra. Totusi mai am o dilema, barca este omologata pentru motor de 23CP. Daca eu pun un motor de 5-6 cai imi mai trebuie permis pentru barca?
 
Ultima editare:
Iti trebe daca barca e mai lunga de 2,6m.

....
ART. 4
(1) Persoanele care conduc ambarcatiuni de agrement in scopul desfasurarii unei activitati de agrement sunt obligate sa posede un certificat international de conducator de ambarcatiune de agrement, obtinut in conformitate cu prevederile prezentului ordin.
(2) Certificatele internationale de conducator de ambarcatiune de agrement sunt obligatorii atat pentru cei care conduc ambarcatiuni de agrement proprii, cat si pentru cei care conduc ambarcatiuni de agrement inchiriate.
(3) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele care conduc urmatoarele tipuri de ambarcatiuni: - ambarcatiuni destinate competitiilor sportive (schif, caiac, canoe, windsurfer); - hidrobiciclete; - ambarcatiuni de constructie rudimentara propulsate cu vasle; - ambarcatiuni de tip hidrojet.
....
 
Nu te speria de faptul ca iti trebuie permis, la primavara il vei lua sigur. Intra aici si intreaba-l amanunte pe Byteworks ,ca e proaspat promovat.
Fata de visurile pe care le aveai la inceputul topicului asta, barca asta e parfum. Mai tarziu vei vrea una mai mare, dar pana ajungi sa-ti iei una, plimba-te cu asta, nu pierde timpul. Si daca tot este inmatriculata, pune-i un motor de 25 - 30 de cai sa n-ai probleme cu glisajul la incarcatura mai mare.
Aranjeaza sistemul de comanda la distanta, monteaza-i un kill switch pentru siguranta ta, un motor bun si distractie placuta.:titanic:
 
Am vazut ca a disparut anuntul de pe Okazii. Ai cumparat-o, sau macar ai fost sa o vezi si ai batut palma cu propietarul? :confused:
 
Salut!
Am un RIB Ris Maestral cu motor Tohatsu 50 in 2 timpi si referitor la thread, am facut un drum Murighiol-Sf.Gheorghe, cu iesire in mare.Super frumos traseul, mai ales cand iesi de pe brat si patrunzi in mare...ti se taie respiratia.Durata cca 1 ora in aval si 1,5 ore in amonte, media consum 10l/ora.
Am mai facut si navigatie pe canalele laterale,pe lacuri inspre Sulina si in alta tura am traversat Razelmul (cu peripetii si o elice strambata), de la Sarichioi pana la Portita. Daca aveti intrebari sau doriti sa impartasim impresii...cu placere!
 
Si daca intru in rezervatie ce risc? amenda, confiscarea barcii? ma omoara? :D Nu tin neaparat sa parcurg acest traseu dar acum cand vad ca e interzis parca e mai interesant.
Evident aberez un pic avand in vedere ca inca nu am o barca.

in august 2009 am intrat eu pe acolo si am platit 100 de RON amenda, da a fost asa un baiat salon, de fapt eu am acceptat amenda, ca puteam sa intorc si nu mai plateam ideea e ca 7 sau 10 zile nu mai stiu in baza amenzii nu se mai lua nimeni de tine
 

Back
Sus