Nominalizarile pentru Barcaholicul Anului 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
S-ar fi dorit din partea mea, sa fie o initiativa care sa incurajeze calitatea comentariilor de pe "marginea drumului", cand cineva doreste sa imparataseasca tehnic vreo informatie, sau isi evoca vreo peripetie...

Solutia in cazul asta e simpla, si se numeste "ignore". Trolii sunt disperati tocmai dupa atentie. Cu cat vor fi mai ignorati, cu atat discutiile vor fi mai constructive.
 
Fiindca am aduce in atentie tocmai niste oameni fara valoare, in dauna multor useri care chiar se implica dpdv constructiv.

Cu aceasta ocazie, as vrea sa-i multumesc colegului Roz Avel pentru contributiile excelente despre constructia de barci cu vele. Pentru mine personal e descoperirea anului :). Sper sa nu se inteleaga gresit, ma bucur ca a mai aparut cineva de la care vom avea multe de invatat.
 
Oricum o carmesti, chiar si la anu', nu-i greu de inteles ca "lingura de lemn", si "zmeura de aur", tot "prostii clasei" raman.
Nu Abe, m-ai inteles gresit. Pentru cele 37 de postari pe care le ai de cand esti inscris aici, chiar ai dat dovada de abtinere si BUN SIMT, de la a posta inutil. "Contrariul prostiei nu e inteligenta, ci bunul simt" am invatat-o de la Alexandru Paleologu, in cartea "Bunul simt ca paradox".
Cunosc exemple care au peste 500 si chiar peste 1000 de postari, care nicio data n-au spus nimic deloc, despre vreo incercare de isprava de-a lor, fie facuta cu vreo falanga a unui deget de la mana stanga, oricat de nereusita ar fi fost.
Poate sunt motive ascunse si serioase, de nu le permite, n-am de unde sa stiu. Nu e cazul pentru "prostii clasei", ci doar pentru "bagatorii in seama cu mult zel". Demersul meu se vrea sa devina ca un fel de frana, de la acest fenomen...
Cat despre "prostii clasei", chiar ma vad prin fruntea listei si o spun fara retinere, pentru ca vreau sa-mi depasesc conditia si depun eforturi sa mai ispravesc cate ceva, ca pasionat in domeniu. Aici la barcaholic.ro am invatat enorm din mers, lectii utile vrute si nevrute. Cand am solicitat informatii, le-am primit la vedere, de unde nici nu ma asteptam.
 
Ultima editare:
Eu am o vorbă, e drept, "împrumutată": "Vorba, vorbă, mâna să meargă!".
Cu alte cuvinte, vorbiţi dar mai faceţi şi propuneri. Sau rămân numai nomazii şi Pupezică?
 
"bunul simt" am invatat-o de la Alexandru Paleologu, in cartea "Bunul simt ca paradox".


Guzi, pe langa faptul ca esti un impatimit al kayakului, apei, si al drumetiilor pe apa, eu te consider un om onest: nu ai furat, nu ai inselat, nu ai dat in cap la nimeni si nu ai omorat pe nimeni.

Una-i una, doua-s mai multe: ce atata filozofie? spune cine ti-a gresit si cu ce ti-a gresit; da numele user-ului; sunt mai mult ca sigur ca se face lumina si problema se rezolva imediat.


Webmeshtere,


ca sa nu ne abatem de la subiectul thread-ului, rogu-te sa muti discutia

aici:

http://www.barcaholic.ro/f51/tid-2013-a-4069-7.html


sau aici:

http://www.barcaholic.ro/f33/expeditia-solitara-caiacul-de-la-giurgiu-la-venetia-3851-5.html
 
Ultima editare:
o mica confesiune... nu cunosc care era starea de spirit de pe barcaholic in 2009, mentionata de Vali, dar dupa cate inteleg de la el era mai prietenoasa. Mi-ar placea mult sa revina...

Nu vin pe barcaholic sa castig vreun premiu, vin pentru ca imi face placere. Nu ma simt in competitie nici cu Pupezica, nici cu vreun alt membru al forumului. Imi apreciez si imi respect colegii de forum in egala masura, indiferent de cat si ce au postat. Mi se pare nepotrivit sa-i judec. Din punctul meu de vedere, fiecare posteaza ce i se pare potrivit lui, faptul ca vine si participa e mai important. Aminti-va ca si cei care posteaza OT-uri o fac cu drag pentru a participa la un forum.

Hai sa gasim motive sa ne intelegem si sa nu transformam "barcaholicul anului" intr-un alt prilej de discordie. Nu se da nici garsoniera, nici butelie, nici macar o excursie in strainatate... Mie mi se pare un prilej de umor si zambete. Imi propun candidatura pentru "lingura de lemn", sau ce premiu nastrusnic mai inventeaza Guzi...:) Guzi, prilejul de gluma oferit de ideea ta nu trebuie transformat intr-o arma impotriva nimanui, nici cei care posteaza OT, nici "prostii clasei", pentru ca, la urma urmei, fiecare dintre noi trece prin situatii similare... :)

De abea astept sa treaca odata si "barcaholicul anului" si sa ne intoarcem pe ape...
 
Imi propun candidatura pentru "lingura de lemn", sau ce premiu nastrusnic mai inventeaza Guzi...:)

De abea astept sa treaca odata si "barcaholicul anului" si sa ne intoarcem pe ape...

Raspunsul meu la cele doua fraze :
1. Voi o sa fiti propusi la premiul "Soba cu lemne" , singura salvatoare a unei mese calde de decembrie 2013
2. Doamne ajuta ! Eu deja fac planuri :)
 
Si eu, de cate ori intru pe barcaholic.ro, vin in pace. :) Imi place sa urmaresc evolutia fenomenului nautic, sa admir o fotografie reusita, sa citesc o poveste dintr-o croaziera/cursa cu peripetii, un rezumat dintr-o expeditie cu cantec, sa vad inventii, inovatii, noutati si alte proiecte buclucase la care se roboteste de zor.

Am ceva de postat, postez daca trebuie si unde trebuie.

Butonul de "like" nu mai functioneza de mai bine de un an, si asa dupa cum am mai spus, cand apreciez ceva, trebuie sa recurg la "thumb up" si trebuie sa adaug cateva cuvinte ca sa functioneaze si varianta asta.

Cat despre Guzi, l-a prins febra alegerilor :) a lovit sub centura si pe langa asta a mai pomenit si de "bun simt".

A cautat replica, asa ca nu pot ramane dator :) asta asa, ca sa vada ca nu-i el cel mai potrivit sa lectureze lumea pe tema "bunului simt".
 
Guzi... spune cine ti-a gresit si cu ce ti-a gresit;[/url]

Cat despre Guzi, l-a prins febra alegerilor :) a lovit sub centura si pe langa asta a mai pomenit si de "bun simt".

A cautat replica, asa ca nu pot ramane dator :) asta asa, ca sa vada ca nu-i el cel mai potrivit sa lectureze lumea pe tema "bunului simt.
Nu inteleg, pe cine am lovit sub centura ?b-)

Hai sa gasim motive sa ne intelegem si sa nu transformam "barcaholicul anului" intr-un alt prilej de discordie. Nu se da nici garsoniera, nici butelie, nici macar o excursie in strainatate... Mie mi se pare un prilej de umor si zambete. Imi propun candidatura pentru "lingura de lemn", sau ce premiu nastrusnic mai inventeaza Guzi...:) Guzi, prilejul de gluma oferit de ideea ta nu trebuie transformat intr-o arma impotriva nimanui, nici cei care posteaza OT, nici "prostii clasei", pentru ca, la urma urmei, fiecare dintre noi trece prin situatii similare... :)

De abea astept sa treaca odata si "barcaholicul anului" si sa ne intoarcem pe ape...

Uuuuuf Dumnezeule, doresc sa ma intelegeti si sa nu fiti de acord cu mine !

Propunerea are caracter anticipativ, pentru anul ce abia a inceput 2014. Oricine poate candida, la anti-trofeu, fara nicio discriminare, ca in orice competitie. De castigat ar avea comunitatea in ansamblu, cred. Stiu, stiu ... Vor fi voci care ar dori, sa ma intrebe :
"- Ce castiga comunitatea Guzi?"
Si tot la fel pot raspunde, cu o alta intrebare :
-Dar ce poate pierde comunitatea, pentru inca o distinctie, "altfel" ?


Mai departe, e ca in reclama aia veche la bere (n-am gasit-o pe youtube), care suna cam asa:
-Ne bagam ? :noroc:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus