Panou Fotovoltaic pe o barca?

Salut,
Am luat o cabinata pentru expeditii de pescuit pe Dunare/Delta.
Vom naviga 1-2 ore dus, vom sta 3-4 zile pe loc si la final ne vom intoarce la marina inca 1-2 ore. M-am gandit ca biata baterie, cat ar fi ea de 90 AH se tot consuma in actiunea pescareasca (santina, pompa de apa, iluminat) si se incarca numai cele 1-2 ore de mers. De aceea vreau sa-mi pun un panou fotovoltaic care s-o incarce intre iesiri si cat vom sta la pescuit. Din pacate locul permite numai unul de 60 W.
Are cineva experiente similare? Merita investitia sau gauresc barca degeaba?
Multumesc anticipat!
 
Salut,
Am luat o cabinata pentru expeditii de pescuit pe Dunare/Delta.
Vom naviga 1-2 ore dus, vom sta 3-4 zile pe loc si la final ne vom intoarce la marina inca 1-2 ore. M-am gandit ca biata baterie, cat ar fi ea de 90 AH se tot consuma in actiunea pescareasca (santina, pompa de apa, iluminat) si se incarca numai cele 1-2 ore de mers. De aceea vreau sa-mi pun un panou fotovoltaic care s-o incarce intre iesiri si cat vom sta la pescuit. Din pacate locul permite numai unul de 60 W.
Are cineva experiente similare? Merita investitia sau gauresc barca degeaba?
Multumesc anticipat!

Investitia merita toti banii, nu numai gaura barcii :) .
Totusi in locul tau as investi intr-un panou de 100W, care va permite si folosirea unui frigider, a unui laptop sau consumatori din acestia in jurul a 70W. Ideal e sa ai doi acumulatori. Unul pentru motor si lumini de navigatie, celalalt pentru alti consumatori mai energofagi.
Dar asta depinde de mai multi factori, dintre care cei mai importanti mi se par capacitatea motorului tau si timpul petrecut pe barca.
Totodata tipul acumulatorului (acumulatorilor) este deosebit de important. Cei pentru ambarcatiuni au proprietati aparte (gasesti aici pe forum discutii edificatoare, ca sa nu le repetam in toate topicurile) .
Succese !
 
Investitia merita toti banii, nu numai gaura barcii :) .
Totusi in locul tau as investi intr-un panou de 100W, care va permite si folosirea unui frigider, a unui laptop sau consumatori din acestia in jurul a 70W. Ideal e sa ai doi acumulatori. Unul pentru motor si lumini de navigatie, celalalt pentru alti consumatori mai energofagi.
Dar asta depinde de mai multi factori, dintre care cei mai importanti mi se par capacitatea motorului tau si timpul petrecut pe barca.
Totodata tipul acumulatorului (acumulatorilor) este deosebit de important. Cei pentru ambarcatiuni au proprietati aparte (gasesti aici pe forum discutii edificatoare, ca sa nu le repetam in toate topicurile) .
Succese !

Si eu as fi vrut un panou mai mare, dar nu incape. Pe asta il voi pune transversal pe axul barcii intre parbriz si hublou. Am ales -cu greu caci mai toate sunt patratoase- un panou de 54x85 cm.
Frigider am pus pe gaz (GPL) -in prospect scrie ca va consuma 9 g/h, are o flacara cat unghia, deci nu-mi consuma curent. Lumini in zona de pescuit am pus cu LED, 1.5 W -un consum foarte scazut. Lap-top, da, dar as prefera sa nu fie nevoie nici de el nici de telefon- oricum am prize de incarcare. Voi mai consuma ocazional cu pompa de santina, pompa de apa, sonar, lumini in cabina. Motorul e HONDA de 75 CP in 4T. De fapt speranta mea este ca intre ture -cat sta in parcare sa incarce bateria.
Nu am doua baterii, mai ales ca cea amotorului si sistemului de navigatie este mare si grea. Apoi ar trebui sa separ consumatorii -deci sa modific sistemul electric cu totul. Deja bibilesc la ea de o luna jumate, e timpul sa-mi produca si satisfactii, nu numai griji!
Saptamana viitoare e pe apa.
 
Si eu sunt interesat de asa ceva,dar nu ma pricep de loc.in afara de panoul de 100 w,ce altceva mai trebuie?ce dimensiune are un panou de 100w?se gaseste undeva de cumparat solutia completa?consumatorul principal ar fi un frigider.
Investitia merita toti banii, nu numai gaura barcii :) .
Totusi in locul tau as investi intr-un panou de 100W, care va permite si folosirea unui frigider, a unui laptop sau consumatori din acestia in jurul a 70W. Ideal e sa ai doi acumulatori. Unul pentru motor si lumini de navigatie, celalalt pentru alti consumatori mai energofagi.
Dar asta depinde de mai multi factori, dintre care cei mai importanti mi se par capacitatea motorului tau si timpul petrecut pe barca.
Totodata tipul acumulatorului (acumulatorilor) este deosebit de important. Cei pentru ambarcatiuni au proprietati aparte (gasesti aici pe forum discutii edificatoare, ca sa nu le repetam in toate topicurile) .
Succese !
 
Ma bag si eu !! dar daca aveti catarge de ce nu profitati sa puneti una di astea? expert-solar - panouri solare, colectoare solare, panouri fotovoltaice, generatoare eoliene , intradevar pretul e mai ridicat dar merge si pe nor si noaptea !eu ma as gandi ca sursa de incarcare pe mal la pescuit!
Si folosita si acasa sa nu le mai dam la hotii astia de la electrica bani!pe iluminatul de noapte!

M-am gandit si eu la o morisca dar exista doua impedimente: trebuie un catarg sprijinit temeinic (ceea ce barca mea nu are) si iti trebuie anvergura deasupra (ceea ce, la o barca de pescuit nu prea ai). In plus, in Delta nu s-a aprobat montarea generatoarelor eoliene in locatiile izolate pe motiv ca sperie pasarile. Eu am gandit solutia pe un ponton plutitor dar deocamdata m-am limitat la o barca.
 
Problemele astea le-am mai studiat odinioara, aici si mai ales aici .
Eu le-am aplicat asa cum spuneam si s-a dovedit a fi un calcul bun, chiar daca am folosit metodele invatate in liceu -electricitatea de clasa a X-a :)
 
Problemele astea le-am mai studiat odinioara, aici si mai ales aici .
Eu le-am aplicat asa cum spuneam si s-a dovedit a fi un calcul bun, chiar daca am folosit metodele invatate in liceu -electricitatea de clasa a X-a :)

Multumesc pentru link-uri. Am mai invatat ceva (sa nu folosesc frigiderul pe gaz in timpul mersului). Daca furnizorul si montatorul se tin de cuvant, joi vine coletul si in aceiasi zi sau a doua zi il montez.
Dupa ce ii fac testul de performanta promit sa dau detalii. Cum spuneam am o luna jumate de bibileala si contact cu mesteri de tot felul si deja mi s-a luat. Vreau pe garla si mai vedem acolo!
 
@BogdanTimisoara: nu e deloc ieftin ca braga, ba chiar mi se par foarte mari preturile alea...
un panou de 100W nu e mai mult de 500 de lei, controllerul e si ala vreo 100 de lei, deci nici pe departe scorurile ametitoare ale alora din link-ul tau...
iar o baterie Deep Cycle depinde de ce capacitate are, dar una de 20 Ah, cum e in "oferta" din link, nu e nici aia scumpa...

Later Edit: m-am mai uitat o data pe ce ofera la preturile kiturilor alora... asa ca rectific, nu-s foarte mari preturile lor, e direct japca... ;)
 
@BogdanTimisoara: nu e deloc ieftin ca braga, ba chiar mi se par foarte mari preturile alea...
Nu stiu cum o mai fi treaba prin Braila, dar pe la noi (adica la Timisoara), de obicei expresia "ieftin ca braga" nu se prea foloseste la lucrurile ieftine, ci dimpotriva, de obicei are un sens ironic. Ca sa fiu mai exact, si mie mi se pare foarte scump ce am vazut acolo.
Pe okazii.ro am gasit anunturi postate de oameni care isi ofera serviciile si fac o instalatie solara de la A la Z, cu tot ce are nevoie, iar pe acolo nu mi s-au parut preturi nejustificat de mari.
Apropos de braga, am baut anul trecut braga adevarata in piata de vechituri din Drobeta Turnu-Severin. Ieftin si bun. Acum fara misto :)

L.E. De cativa ani a aparut o tehnologie multistrat pentru panourile solare flexibile. E extrem de scumpa, insa panourile solare (sau mai exact un fel de folii care se pot rula) contin trei straturi suprapuse, care pot genera puteri de iesire de trei ori mai mari la aceeasi suprafata de captare. Am vazut la un neamt, la TID in Ungaria, o mica folie solara avand cel mult dimensiunea A4, care scotea 5 Watti (cu iesire stabilizata si mufa USB), inclusiv pe vreme noroasa. Suficient pentru nevoile curente dintr-un caiac. Mai ales ca era si waterproof.
Nu mai stiu exact cat zicea ca a costat, dar parca tin minte ceva de 250 euro sau mai mult.

am folosit metodele invatate in liceu -electricitatea de clasa a X-a :)
Poate pana la urma reusesti tu ce nu a reusit niciun profesor de fizica in liceu, respectiv sa ma faci sa pricep legile lui Kirkhoff pentru un ochi de retea :D
 
Ultima editare:

Back
Sus