Pericole de pe Razim

Salutare tutor !

Am un Hunter de 7.2 metri cu 2.55 latime si pescaj minim de 0.4-.0.5 metri.
Cu carma maxim jos ajung la 1 metru pescaj, dar merge si ridicata.

Nu sunt foarte exeperimentat, de aceea apelez la voi.

Pentru Razim, care ar fi zonele de pericol?

Am dat de o harta veche de cativa ani cu adancimile. Din ce vad în zona de Nord e mai adânc decât în Sud.
Pana pe la 300 de metri de mal apa pare a fi în zona 1-1.5 metri.

Pentru a merge pana la Dunare din ce am citit aici pe forum cea mai buna varianta pare a fi prin Mustaca.

Ce ziceti daca atasez o harta pe care sa putem marca zonele de intinsura sau pericolele izolate?


Va salut
Dan
 
Să vedem harta cu adîncimile.
Din ce știu eu adîncimea maximă este de 3,5 m și în golfurile mai închise (spre Portița sau Holbina) e întinsură, dar nu e foarte periculos pentru că fundul este moale, mîlos și plin de iarbă. Singurul pericol este dacă ai probleme la motor și te împinge vîntul în stuf sau într-o zonă cu apă foarte mică. Trebuie să ai o ancoră bună ca să eviți chestia asta, pentru că altfel nu mai poți să ieși de acolo chiar dacă reușești să repari motorul între timp.
Zone cu piatră la Doloșman, Bisericuța și insula Popina, dar acolo este și apa cea mai adîncă.
Plase marcate corespunzător pe mijlocul lacului, nu prezintă nici un pericol dacă ești atent și nu umbli noaptea.
Multe plase nemarcate (braconaj) pe lîngă maluri. Trebuie atenție în special la motoarele mici că se încurcă rău elicea.
Diguri submerse la intrarea în Dunavăț, Dranov și Canalul 5. Marcate pe Navionics dar mai bine eviți zona.
Cam asta e.
 
Să vedem harta cu adîncimile.
Din ce știu eu adîncimea maximă este de 3,5 m și în golfurile mai închise (spre Portița sau Holbina) e întinsură, dar nu e foarte periculos pentru că fundul este moale, mîlos și plin de iarbă. Singurul pericol este dacă ai probleme la motor și te împinge vîntul în stuf sau într-o zonă cu apă foarte mică. Trebuie să ai o ancoră bună ca să eviți chestia asta, pentru că altfel nu mai poți să ieși de acolo chiar dacă reușești să repari motorul între timp.
Zone cu piatră la Doloșman, Bisericuța și insula Popina, dar acolo este și apa cea mai adîncă.
Plase marcate corespunzător pe mijlocul lacului, nu prezintă nici un pericol dacă ești atent și nu umbli noaptea.
Multe plase nemarcate (braconaj) pe lîngă maluri. Trebuie atenție în special la motoarele mici că se încurcă rău elicea.
Diguri submerse la intrarea în Dunavăț, Dranov și Canalul 5. Marcate pe Navionics dar mai bine eviți zona.
Cam asta e.

Multumesc Pelicane.

Am atasat harta cu adancimile. Nu știu daca este foarte lizibila.
 

Atașamente

  • Captură de ecran din 2023-08-11 la 18.08.33.jpg
    Captură de ecran din 2023-08-11 la 18.08.33.jpg
    52.8 KB · Vizualizări: 24
Ultima editare:

Back
Sus