Periscopu'

Il vazusem in Bucuresti, udeva langa sala polivalenta, dar nu era vopsit atunci. E belea, din tabla groasa :)M-am intrebat mereu unde a disparut.
 
Apropo, in Galati la Siret e ceva asemanator, un fel de cuirasat din tabla, care nici acum nu stiu al cui e. Cica ar fi fost facut de cineva care voia sa fuga din tara, dar a venit revolutia, si barca a ramas amanet pe malul Siretului. E o barca multichine de vreo 12 metri, din tabla foarte groasa, si avea 2 chile prinse in suruburi, care se pare ca au fost subtilizate de niste personaje croncanitoare care se ocupa cu reciclarea si circuitul fierului in natura ;). Am sa fac poze barcii, arata de-a dreptul inspaimantator.
 
În documentarul National Geographic despre cavalerii templieri, un stop-cadru dintr-un port maltez ne prezintă un mândru tricolor românesc la pupa unui yacht.
 
Yachtul Regal Nahlin (Libertatea) într-o poză veche în care ar fi în .... Noua Zeelandă!


Să fii ajuns atât de departe?
 

Atașamente

  • Nahlin 02.jpg
    Nahlin 02.jpg
    110.5 KB · Vizualizări: 63
Ultima editare:
Au mai fost si alte yachturi construite de aceeasi firma din anglia mi se pare s-ar putea sa fie vreo "geamana".Mai cunosc cativa "istorici" de nave romanesti de pe un alt forum sa vad ce zic ei.
 
Nahlin is a yacht previously owned by the Romanian Royal Family. Nahlin is one of the last of three large steam yachts constructed in the UK. She was built for Lady Annie Henrietta Yule, heiress of Sir David Yule, was launched in 1930 and carried a crew of 58.


Lady Yule ordered three small private cruise ships in 1929 from John Brown & Company, Clydebank with Nahlin being the first built. In 1934 Nahlin was classified as one of the biggest private cruise yachts ever built in the U.K. In 1936 Nahlin was chartered by King Edward VIII and used by him and Mrs. Wallis Simpson during their love affair. The yacht was bought in 1937 by the Romanian Royal Family and renamed Luceafarul, and later Libertatea[citation needed].

She was owned by the Romanian Ministry of Culture under order no. 3041[citation needed], and in service as a charter yacht, a sailing museum of yacht building and development[citation needed] as well as a floating restaurant on the river Danube.

After the Romanian revolution the yacht was sold to a privatised company and in 1999 Nahlin returned to British waters and today is registered in her home port of Glasgow.

At the moment Nahlin is undergoing restoration work.



The Nahlin is 91.4 m (300 ft) long, and has a beam of 10.98 m (36.0 ft). Her draught is 4.42 m (14.5 ft) and is fitted with a propulsion system providing 2x200 hp, and a maximum speed of 17.1 knots. The yacht can carry 358 guests, who are served by 58 crew members.


E interesant cine a vandut nava si pe catzi banutzi ? :)
Poate stie cineva vre0un ziarist care sa se intereseze, nu de alat da institutziile statului au obligatzia sa le raspunda ziaristilor in maxim 5 zile.
 
hai sa vedetzi ce putetzi lua sau ce au luat unii la pret de bavarie :)

Cistigatoarea licitatiei a fost firma Emindston din Anglia, pretul tranzactiei fiind 265.000 de dolari (330.000 de dolari inclusiv TVA). In contractul de vinzare nr. 4206/30.12.1998, la articolul 1 se specifica faptul ca "activul mobil este vindut cumparatorului in locul si. starea in care se afla".
 
Cistigatoarea licitatiei a fost firma Emindston din Anglia, pretul tranzactiei fiind 265.000 de dolari (330.000 de dolari inclusiv TVA). In contractul de vinzare nr. 4206/30.12.1998, la articolul 1 se specifica faptul ca "activul mobil este vindut cumparatorului in locul si. starea in care se afla".

Strigător la cer! Deşi s-au văzut tranzacţii şi mai şi în apele tulburi ale Tranziţiei. :mad::mad::mad:
 
Intr-adevar frumoasa .... canoe construita in 1908 de Skaneateles Boat & Canoe Co. ... mai multe poze pe ebay

http://bit.ly/91cvA

"postarea am gasit-o acum citeva minute pe Wooden Boat"
 

Atașamente

  • belle.jpg
    belle.jpg
    99.6 KB · Vizualizări: 27
Da Aurelian, in mai am primit si eu un mail "breaking news" de la Professional Boatbuilder, care relata cum s-a sinucis prin impuscare, din ce mi-amintesc din cauza ca nu mai suporta boala care-l macina.
 

Back
Sus