Planuri de circumnavigare

Ocolul lumii cu barca. Zice lumea ca o femeie ar avea disponibilitate extraordinara de a-l face (privat) cu omul vietii ei sau solo cit se poate de public (toate exemplare consacrate, de presa si tv). Barbatul - un .... hormonal. Sau in interes de serviciu. Acu sa recunoastem ca ocolul lumii cu barca e o trecere prin viata in virtutea unor clisee, in zilele noastre si cu echipamentul, internetul si tehnica de rigoare (knowhow sau cum le zice). Vorbim de visul lui Joshua si de cel al celor de dupa el. Acu si eu par poate mai destept decit sunt (beat). sALUTARE LA MARINARI.
 
Ocolul lumii cu barca. Zice lumea ca o femeie ar avea disponibilitate extraordinara de a-l face (privat) cu omul vietii ei sau solo cit se poate de public (toate exemplare consacrate, de presa si tv). Barbatul - un .... hormonal. Sau in interes de serviciu. Acu sa recunoastem ca ocolul lumii cu barca e o trecere prin viata in virtutea unor clisee, in zilele noastre si cu echipamentul, internetul si tehnica de rigoare (knowhow sau cum le zice). Vorbim de visul lui Joshua si de cel al celor de dupa el. Acu si eu par poate mai destept decit sunt (beat). sALUTARE LA MARINARI.

:))) sa traiesti Ioane ....!:noroc: esti norocos ,eu de cele mai multe ori sunt mai beat decat destept! hac!:noroc:inchipuie-ti!
 
mono or multi

Salutare la toti cu acest virus! N-am mai intrat de mult pe aici din motive mai mult decat obiective! Dar........ Sa incep : ce parere aveti de catamarane? Nu vreau sa redeschid eterna polemica intre monohull si multihull , dar am vazut( navigat putin de tot) cu long keel si cu ceva pisici de mare! In afara de faptul ca sunt mai putin frumoase ca un clasic yacht , ca lumea se fereste de ele din cauza unui eventual capsize( foarte improbabil sa se intample ) ......eu personal( cu aproape zero experienta) nu vad deosebiri majore. Eu doresc spatiu , cat mai putin ruliu , sa pot acosta cat mai aproape de plaja evitand astfel costurile din marine , cat mai multe provizii si carburant etc...Am vazut ca foarte multe au facut ocolul globului in ultimii ani . Chiar si Cape Horn! As prefera - dintre toate- Prout. Au o excelenta reputatie ( no one capsized!), accesibile la pret , nu chiar ca si Catalac,Iroquois etc. Nu ma interseaza viteza sau alte performante . Doar o faci o data in viata ( macar de as fi Bernard M.) si nu trebuie sa fie 6 metri ca a lui Aaron dar nici 50-60 feet ca si us stupid people! Am gasit Prout 33 si chiar 35 la pret de monococa!! Deci v-as ruga sa-mi sugerati o opinie daca aveti ceva mile cu multi , in special in bad weather. L-as ruga in special pe Skipper ( imi pare rau dar nu stiu numele dumnealui) care mi se pare ca are un trimaran sa imi spuna putin dezavantajele la multi ca avantajele le-am trait eu cateva zile ... chiar in furtuna! ( no, no problem!) Sper sa nu vada Mircea ceea ce intreb eu aici pentru ca imi e foarte apropiat mie si nu e prea de acord! Oricum sunt la 50-50 : 2 hulls( Prout poate Oceanic-ca parca a fost primul pe la capul cu hornuri-sau Aristocrat) sau mono: numai steel- Cumulant, Bruce R. , Van der Stadt , Wibo...etc.... Aici e mai multe si eu nu stie care este!!!!!!! Poate si ferro( Hartley) , poate si GRP -Elizabethan, Ballad........lista poate continua. Va multumesc anticipat! P.S. Mircea inca sunt aproape metalist!! P.P.S. Dar am "mers cu un Snowgoose 35" si.......e fain rau!!!!
 
Salutare la toti cu acest virus! N-am mai intrat de mult pe aici din motive mai mult decat obiective! Dar........ Sa incep : ce parere aveti de catamarane? Nu vreau sa redeschid eterna polemica intre monohull si multihull , dar am vazut( navigat putin de tot) cu long keel si cu ceva pisici de mare! In afara de faptul ca sunt mai putin frumoase ca un clasic yacht , ca lumea se fereste de ele din cauza unui eventual capsize( foarte improbabil sa se intample ) ......eu personal( cu aproape zero experienta) nu vad deosebiri majore. Eu doresc spatiu , cat mai putin ruliu , sa pot acosta cat mai aproape de plaja evitand astfel costurile din marine , cat mai multe provizii si carburant etc...Am vazut ca foarte multe au facut ocolul globului in ultimii ani . Chiar si Cape Horn! As prefera - dintre toate- Prout. Au o excelenta reputatie ( no one capsized!), accesibile la pret , nu chiar ca si Catalac,Iroquois etc. Nu ma interseaza viteza sau alte performante . Doar o faci o data in viata ( macar de as fi Bernard M.) si nu trebuie sa fie 6 metri ca a lui Aaron dar nici 50-60 feet ca si us stupid people! Am gasit Prout 33 si chiar 35 la pret de monococa!! Deci v-as ruga sa-mi sugerati o opinie daca aveti ceva mile cu multi , in special in bad weather. L-as ruga in special pe Skipper ( imi pare rau dar nu stiu numele dumnealui) care mi se pare ca are un trimaran sa imi spuna putin dezavantajele la multi ca avantajele le-am trait eu cateva zile ... chiar in furtuna! ( no, no problem!) Sper sa nu vada Mircea ceea ce intreb eu aici pentru ca imi e foarte apropiat mie si nu e prea de acord! Oricum sunt la 50-50 : 2 hulls( Prout poate Oceanic-ca parca a fost primul pe la capul cu hornuri-sau Aristocrat) sau mono: numai steel- Cumulant, Bruce R. , Van der Stadt , Wibo...etc.... Aici e mai multe si eu nu stie care este!!!!!!! Poate si ferro( Hartley) , poate si GRP -Elizabethan, Ballad........lista poate continua. Va multumesc anticipat! P.S. Mircea inca sunt aproape metalist!! P.P.S. Dar am "mers cu un Snowgoose 35" si.......e fain rau!!!!

Ce faci Florine, tradezi cauza? Pai daca e tradare, tradare sa fie, da' sa stim si noi!
Vezi ca la Roma e de vanzare un Bruce Roberts 34 complet echipat la doar 9 000 EU. Da, e din otel si, da e ruginit ca naiba, dar asta sa fie cel mai mare bai! Go for it!

PS: Sa nu vii acasa, aici e ger si ninge ca in Alaska. Daca totusi esti pe drum incoace, gasim noi ceva licori bahice cu care sa ne incalzim. :noroc:
 
Nu cred ca o sa tradez pana la urma pentru ca mi-a zis mama ca inamicul iubeste tradarea dar......face ceva cu tradatorul!!! Merci de mesaj si de invitatie. Azi avem greva generala , adica nu misca nimic-dar absolut nimic-deci dupa ce imi termin cafeaua si metaxa de 5*:) ......o sa merg in port sa ma relaxez. Bafta la toti!
 
Florin

Am si eu o rugaminte, pana la vara can oi trece si io pe acolo.

Am un prieten care vrea si el o barcuta open de vreo 5 metri.
E ceva ieftinache pe acolo?

Merci mult
:skip:
 
Salut! O sa ma interesez , dar ar fi bine sa-mi dai mai multe detalii. In Zakynthos - de fapt chiar in Grecia- nu e cea mai buna piata ( ieftina) decat daca ai ceva norooc- de regula sub pavilion strain-si trebuie mult negociat. Oricum o sa caut dupa ce imi vei spune mai multe. Daca treci prin insula pa la vara da-mi de stire ca sa :noroc:.
 
Eu in fiecare an vin vreo 3 saptamani in lefkada
si anu trecun am uitat sa ma uit.
Stiam si io ca preturile sunt destul de mari, da m-am gandit ca acu cu criza asta au mai scazut preturile.

In legatura cu barca - ceva open de vreo 5 metri, cu moto uotboard aprox 60-70 cai
Poseidon, olympic, or altceva, ceva grecesc.

Merci mult de tot. si bafta

:skip:
 
Chiar acum m-am intors din portulet. Nimic , nici o barca asa de mica. Dar e o mica marina, mai sunt altele si o sa ma mai uit. Poate in continent , poate in insulele vecine. P.S. : am mers in tricou! E o vreme superba.
 
In regula, am inteles. Cred ca in Lefkada sunt mai multe barci ca in Zakynthos, sunt mai bine organizati si au marine mai multi dealeri. Acolo am gasit si eu Vega de care v-am spus , dar .....sa spunem ca nu ma prea interesa starea in care era doar......hai sa fiu sincer : mi s-a parut prea mic! Asa ca probabil va fi tot o '' olandeza metalizata'' de vreo 30-33 de picioare, am gasit multe sub zece mii, in stare buna. OK, ramane sa mai caut si te anunt. Ar fi bine sa-mi dai un pret max. ca sa stiu la ce sa ma uit. Daca vii la vara mi-ar face placere sa ne intalnim, esti aproape de mine. Asta e valabil si pentru ceilalti barcaholici pentru ca-nu-i asa-suntem o micro-minoritate daca pot sa ma exprim asa.
 
Ciudat! Aici nu ninge niciodata ci numai ploua iarna. Da' ploua in draci! Nu e sarbatoare fara zapada, crede-ti ma e dezolant. Si eu care iubesc zapada! Pe bune. Nu fiti gelosi pe mine ci hai sa fim gelosi pe cei care acum navigheaza! Bafta tuturor!
 
Subscriu ORAFAZ.

Nu mai trece.
Mai bagam un Rom si mai asteptam

Si mie imi place zapada chiar foarte tare (de la placerea asta mi-am rupt toate tendoanele, la ambii genunchi de la schi) da' parca nu mai trece.
Parca nu ma adie asa nici un aer sarat.
:skip:
 
Merci Florin.

Nu te ambala, numai daca ai vreme si vezi ceva. Nu e graba, nici pomeneala, mai ales ca nici nu e foarte decis.

Eu o sa vin cred pe la sf. lui August inceputul lui Septembrie.
Da lefkas are o marina mult mai mare, da io nu prea am vazut decat veliere.
stiu ca barcile astea mici sunt destul de scumpe fata de alte zone.

Merci.
:noroc:
 
... Sa incep : ce parere aveti de catamarane? Nu vreau sa redeschid eterna polemica intre monohull si multihull , dar am vazut( navigat putin de tot) cu long keel si cu ceva pisici de mare! In afara de faptul ca sunt mai putin frumoase ca un clasic yacht , ca lumea se fereste de ele din cauza unui eventual capsize( foarte improbabil sa se intample ) ......eu personal( cu aproape zero experienta) nu vad deosebiri majore. Eu doresc spatiu , cat mai putin ruliu , sa pot acosta cat mai aproape de plaja evitand astfel costurile din marine , cat mai multe provizii si carburant etc...Am vazut ca foarte multe au facut ocolul globului in ultimii ani . Chiar si Cape Horn!
Salut!
Despre mono vs multi e plin netul de polemici, n-am scapat nici noi aici pe forum. Vezi in topicul de-acolo pareri pro si contra, n-are rost sa le reluam. Pana la urma alegerea barcii e o chestie de gust mai mult decat de ratiune si fiecare face dupa cum ii e pofta si dupa cat il tine portofelul.
Iar frumusetea e intotdeauna in ochii privitorului, pentru mine un Gunboat 66 sau Shuttleworth Tektron 50 nu au asemanare cu nimic, poate doar cu Tiketitan.
As prefera - dintre toate- Prout. Au o excelenta reputatie ( no one capsized!), accesibile la pret , nu chiar ca si Catalac,Iroquois etc. Nu ma interseaza viteza sau alte performante . Doar o faci o data in viata ( macar de as fi Bernard M.) si nu trebuie sa fie 6 metri ca a lui Aaron dar nici 50-60 feet ca si us stupid people! Am gasit Prout 33 si chiar 35 la pret de monococa!! Deci v-as ruga sa-mi sugerati o opinie daca aveti ceva mile cu multi , in special in bad weather. L-as ruga in special pe Skipper ( imi pare rau dar nu stiu numele dumnealui) care mi se pare ca are un trimaran sa imi spuna putin dezavantajele la multi ca avantajele le-am trait eu cateva zile ... chiar in furtuna! ( no, no problem!) Sper sa nu vada Mircea ceea ce intreb eu aici pentru ca imi e foarte apropiat mie si nu e prea de acord! Oricum sunt la 50-50 : 2 hulls( Prout poate Oceanic-ca parca a fost primul pe la capul cu hornuri-sau Aristocrat) ... P.P.S. Dar am "mers cu un Snowgoose 35" si.......e fain rau!!!!
Daca tot iti plac Prouturile mai bine te uiti dupa un Snowgoose 37 care imi pare cel mai reusit model de-al lor, ultimele catamarane facute cu bun simt marinaresc. Numai in marinele de pe malul S la Preveza erau vreo 3 de vanzare! Plus ca preturile s-au tot dus in jos, dar nu asa de mult ca la celelalte barci, semn ca exista destui cumparatori care pretuiesc bunul simt cu care au fost construite barcile astea. Am avut langa mine in Cleopatra marina un Prout Quasar de 53 care fusese cumparat cu 70.000EUR! Era o barca atat de mare incat neamtul isi permisese sa aiba si o camera biblioteca! Prout 33 s-a dat anul trecut in Uk cu sub 10kGBP si avea nevoie doar de putin TLC!
Oceanic si Aristocat imi par cam inalte si deci sensibile la vant lateral si valuri, la fel si O'Brien dar au preturi bune cand apar la vanzare. Lumea acum se uita mai ales dupa cata pe stilul nou, apartamente flotante mai degraba decat barci. Cand poti lua o Venezia 42 cu 100.000EUR e foarte greu sa dai 50k pe un Snowgoose.
Alta investitie buna ar fi un Iroquis sau Hirondelle, apar rar si la preturi ridicole pentru conforul pe care il ofera. Plus ca sant barci f bune ca prima multicoca si excelente pt fatzait prin Mediterana si chiar ca live aboard.
 
Ce faci Florine, tradezi cauza? Pai daca e tradare, tradare sa fie, da' sa stim si noi!
Vezi ca la Roma e de vanzare un Bruce Roberts 34 complet echipat la doar 9 000 EU. Da, e din otel si, da e ruginit ca naiba, dar asta sa fie cel mai mare bai! Go for it!

PS: Sa nu vii acasa, aici e ger si ninge ca in Alaska. Daca totusi esti pe drum incoace, gasim noi ceva licori bahice cu care sa ne incalzim. :noroc:

Mircea inca astept raspunsul tau!
 
ca la noi la nimeni!

Salutare! Abia acuma am citit un thread ( cred ca asa se spune) despre ceva : club de yachting, sau ceva Corsarul etc. M-a mahnit atitudinea si falsele probleme pe care le au cativa de pe forum! Nu scapam noi asa usor de " iepoca de aur". Dar nici nu ne putem obisnui repede cu imperialismul! Ca sa o scurtez : eu am venit pe aici absolut nestiutor ( cum aproape sunt si acuma) si am invatat multe, mult mai multe sper ca voi invata pentru ca voi ma doftoriciti bine! Am vazut ca o problema era cu presupusa ascundere a identitatii reale a unora. Eu am incercat sa-mi pun numele meu ( care este!) si am incercat sa-mi pun si o poza, dar n-am reusit. Voi mai incerca! Apropos: avatar la mine la tara cred ca e o poza, care ar trebui sa fie reala prin Ardeal. Oricum (eu nu am mess, sau cum i-o spune) dar am Skype, cu riscul de a lua virusi( da eu cred ca eu e jmecher!) va pun la dispozitie numele meu de Skype ca sa ma vedeti si cui va dori sa vorbim: florin.nicanor Chiar seamana cu numele meu care este! As dori cu adevarat sa pot vorbi cu pasionati de-adevarati, si care ma pot invata.Il rog pe admin. , daca crede ca sunt off topic sa faca cele de trebuinta. Oricum suntem asa de putini( cu mandrie ma includ si pe mine!) incat n-ar trebui sa existe aceste false polemici. Va multumesc ca m-ati lasat sa elucubrez si va doresc cat mai multe mile in viata!
 
cunsotinte

In principiu potzi sa dai de unii dintre noi la evenimentele de la regatte, dar aia suntem doar o mica parte, cei ce utilizeaza barcile. Cei ce le construiesc si viseaza numai la scanduri indoite si cleiuri rezistente la apa, ii gasesti greu. Ca nu au un concurs de lipici viteza :)
Acum cei ce construitzi, nu saritzi pe mine, eu apreciez ce facetzi voi, la modul real, mai scriam si eu mai in gluma mai in serios , sa stie lumea unde ne gaseste.
Oricum multzi ne intalnim, indiferent de indeletniciri pe la saloanele nautice din Bucuresti.
Daca o sa urmaresti postarile , ne mai dam intalniri pe ici pe colo, asa ca ai cum sa dai de noi face to face.
 

Back
Sus