RON vs EUR vs USD

Stiu ca nu e chiar de bursa ... dar imi permit sa te intreb de ce crezi ca s-a apreciat asa RON-ul in raport cu EURO ? Sa fi fost coada lui Mugurel la mijloc ?
 
Stiu ca nu e chiar de bursa ... dar imi permit sa te intreb de ce crezi ca s-a apreciat asa RON-ul in raport cu EURO ? Sa fi fost coada lui Mugurel la mijloc ?

Sigur ca da! Sant suficiente date despre asta in presa ultimelor doua saptamini, chiar au dat si marimea interventiei. Pt operatii normale BNR are suficienta rezerva valutara dar fereasca Doamne-Doamne de un atac speculativ masiv la leu!
 
Sigur ca da! Sant suficiente date despre asta in presa ultimelor doua saptamini, chiar au dat si marimea interventiei. Pt operatii normale BNR are suficienta rezerva valutara dar fereasca Doamne-Doamne de un atac speculativ masiv la leu!

Are cumva legatura cu viitoarea tranzitie de la Leu la Euro? Oare trebuiesc aduse artificial la un raport de schimb prestabilit? Cum s-au comportat valutele tarilor care au trecut la Euro inaintea noastra?
 
Are suficiente rezerve ... dar pentru cat timp?
Ca economia nu prea indica o apreciere a leului. :)

Rezervele internaţionale ale României (valute plus aur) la 31 decembrie 2008 au fost de 28.269 milioane euro. [www.bnr.ro]

Interventiile BNR pe piata valutara interbancara sant in zona zecilor de milioane, nu depasesc 100mEUR pe zi si ele nu au loc decat foarte rar, atunci cand evolutia sau involutia monedei nationale nu se incadreaza in parametrii considerati ca acceptabili de banca centrala.

IMHO, leul trebuia apreciat nu depreciat si asta nu pentru ca ar fi o moneda mai buna ci pt ca acum EURO e mult mai proasta!
 
Are cumva legatura cu viitoarea tranzitie de la Leu la Euro? Oare trebuiesc aduse artificial la un raport de schimb prestabilit? Cum s-au comportat valutele tarilor care au trecut la Euro inaintea noastra?

Nu cred pt ca trecerea de la RON la EUR e destul de indepartata si la acea data primordiala nu va fi o anumita rata de schimb ci ca niste parametri macroeconomici sa se afle in limitele acceptate in zona EURO.
 
Sigur ca da! Sant suficiente date despre asta in presa ultimelor doua saptamini, chiar au dat si marimea interventiei. Pt operatii normale BNR are suficienta rezerva valutara dar fereasca Doamne-Doamne de un atac speculativ masiv la leu!



Parol Skippere! :D


Soros si firtatii lui


George Soros
Net Worth: $9.0 billion
Source: Hedge Funds

Carl Icahn
Net Worth $14.5 billion
Source: Leveraged Buyouts


Harold Simmons
Net Worth: $6.9 billion
Source: Investments


Steven Cohen
Net Worth : $6.8 billion
Source: Hedge Funds

Stephen Schwarzman
Net Worth: $6.8 billion
Source: Investments

Barry Rosenstein
Net Worth $1.3 billion
Source: Hedge Funds

Joseph Safra
Net Worth: $6.0 billion
Source: Financial Services

Sir Evelyn De Rothschild
Net Worth: $1.5 trillion
Source: Banking



insomnia leului!:D:D:D:D:D
 
Parol Skippere! :D
Soros si firtatii lui
George Soros
Net Worth: $9.0 billion
Source: Hedge Funds ..:D:D

Soros e copil mic in grupa lui. A dat cateva, 2-3 lovituri rasunatoare pe FX si i s-a dus buhul. Tari sant aia pe care nu-i stim, de care nu se aude nimic. De exemplu, pe vremea asta de rahat mondial, sucursala din UK a bancii de investitii a Rotschildilor a facut 2 miliarde de lire profit! Oare cat facea in vremurile bune?
 
Ultima editare:
Soros e copil mic in grupa lui. A dat cateva, 2-3 lovituri rasunatoare pe FX si i s-a dus buhul. Tari sant aia pe care nu-i stim, de care nu se aude nimic. De exemplu, pe vremea asta de rahat mondial, sucursala din UK a bancii de investitii a Rotschildilor a facut 2 miliarde de lire profit! Oare cat facea in vremurile bune?



Skippere,

Cu toti tirtanii din Anglatera care nu au stiut niciodata ce-i limita, totusi, nu uita un singur lucru:

Bastinasii... tot neam de b-)b-)b-) b-)b-)ramin!

:D:D:D



Barter economy

By Jack Izzard
Today programme


It has been a bad week for sterling - at one point the pound dropped to its lowest level against the dollar for 23 years.

Its drastic decline has even prompted some City analysts to hint at of a crisis of confidence in our currency.


But is there an alternative to our beleaguered pound?
Well, yes. Small bartering collectives have been set up across the UK.

The internet offers people the chance to experiment with other forms of currency - 40,000 Britons are part of local exchange trading schemes or Lets - where members swap goods and services.

Mary Fee, from LetsLink UK, says the popularity of such schemes has surged.

"When economies collapse, people will inevitably turn to barter," she explains. "This is what happened when the Soviet Union collapsed, this is what happened in Argentina.

"I'm sorry to say I think we're going to see hard times in the UK. People will be down to what can I do, what can I grow, what can I work out with my neighbours."

Some towns are thinking of printing their own money. Totnes followed the example of the BerkShares - a currency adopted by towns in western Massachusetts in the United States, to support locally owned businesses over national chains - by creating its own currency.

It is not legal tender, but works in much the same way. In the town of Lewes in East Sussex, for example, the local banknotes have become part of everyday life.


More than 70 local traders initially agreed to accept the Lewes pound - and now there are over 130 traders using it - as a complementary currency to sterling. There are 31,000 of the Lewes pound notes in circulation.

The paper, real money paper, absorbs much of the cost of the production. In fact, it is not the first time Lewes has attempted the experiment: the town had its own currency between 1789 and 1895.

So what does the town think of the experiment?

Bill Collison, owner of Bill's Produce Store


I really do believe in the Lewes pound. I think the notes are beautiful - and they make people more aware of their local community.
Lewes is a bit like an island and we're really proud of it.

There were a lot of sceptics at the start, but most have now been won over. The Lewes Pound has really put the town on the map, even if it's hard to say how much extra business it has generated. But even if it brings in only ten extra customers a day, that's still ten worth having.

Susan May, owner of May's General Store


It has done what it's supposed to - encourage customer loyalty and keep local people shopping locally.
I really get the feeling that people here support it and want to see it work. We see a steady flow of Lewes pounds through our till - sometimes as much as 10% of our takings are in them.

We always offer customers Lewes pounds in their change. Of course some say no, and prefer to have English pounds - but many say yes. Of course people can swap their Lewes Pounds for sterling anytime they want. But many like to hang on to some for buying bits and bobs around town. I certainly do and spend around £40 a week this way.

David, travelling busker


I'm not from Lewes and only found out about the local money when someone dropped a Lewes pound in my hat. At first I thought it was a joke, but when I heard it was real money, I was much happier.
I haven't spent it - just kept it. I don't know why really. It's a nice souvenir I suppose. It certainly wouldn't buy me much round here. Maybe I'm hoping someone will offer me two quid for it one day.


http://news.bbc.co.uk/today/hi/today/newsid_7848000/7848677.stm


Unde-i Vali?

:D:D:D:D

Vali, Clarvazatoru'!

:D:D:D:D

"Pana la urma cred ca din cauza crizei se va ajunge la un tip de economie de barter :D"


:D:D:D

Referitor la BNR, cine stie ce plan a copt Isarescu al nostru...

arginti, galbeni, cocosei, napoleoni...


:D:D:D:D


Inca odata, unde-i Vali Clarvazatoru'?


:D:D:D:D:D
 
Rezervele internaţionale ale României (valute plus aur) la 31 decembrie 2008 au fost de 28.269 milioane euro. [www.bnr.ro]

Interventiile BNR pe piata valutara interbancara sant in zona zecilor de milioane, nu depasesc 100mEUR pe zi si ele nu au loc decat foarte rar, atunci cand evolutia sau involutia monedei nationale nu se incadreaza in parametrii considerati ca acceptabili de banca centrala.

IMHO, leul trebuia apreciat nu depreciat si asta nu pentru ca ar fi o moneda mai buna ci pt ca acum EURO e mult mai proasta!

Rezervele BNR s-au diminuat in luna ianuarie cu numai 200 de milioane EURO. Sursa: Prima TV, jurnalul de ora 18.00.
Concluzia e ca au reusit sa potoleasca depreciere cursului intervenind cu sub 10mil pe zi! Not bad!
 
Rezervele BNR s-au diminuat in luna ianuarie cu numai 200 de milioane EURO. Sursa: Prima TV, jurnalul de ora 18.00.
Concluzia e ca au reusit sa potoleasca depreciere cursului intervenind cu sub 10mil pe zi! Not bad!

Skippere,

Pin' la urma incotro o apuca leu'?

Cusca, jungla? Eu cred ca o s-o apuce spre balariile din vale...:D
 
Skippere,

Pin' la urma incotro o apuca leu'?

Cusca, jungla? Eu cred ca o s-o apuce spre balariile din vale...:D

Cand se duc la vale monede cum sant lira sterlina si rubla ruseasca, ce motive ar avea leul-tzantzar sa stea batzos? O sa facem cum a facut Kazahstanul: Banca Centrala si-a depreciat fortat moneda pt " a salva rezerva si a creste competitivitatea exportatorilor"!
 
Da , dar de la un punct incolo dauneaza si exportatorilor :)

Problema e sa BNR-ul sa tina Leul la un nivel care sa convina exportatorilor sa mai scadem nitel deficitu' asta, manca-l-ar focu'
 
Ce parere aveti despre reducerea dobanzii cheie la 10%, in conditiile mentinerii RMO la aceleasi valori, 18% la lei si 40% la valuta, se va dezmorti creditarea ? Si care ar fi efectul asupra cursului de schimb? Din ce se vede in media, bancherii sunt rezervati asupra deschiderii robinetului spre economie in conditiile tulburi de acum. Parerea mea e ca ne invartim intr-un cerc vicios, chiar daca s-ar relaxa creditarea agentilor economici, consumul e afectat deja de criza financiara pe care am importat-o, de gradul mare de indatorare al populatiei, si de criza indusa psihologic de catre media, care transforma oamenii in Hagi-Tudose :). Asa ca din blocajul asta n-are nimeni de castigat.
 
De ce se depreciaza leul. Pai e simplu, guvernul nu are nici un interes sa se aprecieze. Daca se depreciaza, cresc preturile si ca atare ei TVA, care este cea mai sigura sursa de la buget. Ca atare , nu vad de ce ar aprecia leul. Ca sa nu mai vorbim ca economia e praf si cum bancile externe nu mai dau bani sa ii cheltuim noi brambura. Iaca subiect.
Eu banuiesc un curs de euro la ron cam pe la 5 la sfarsitul acestui an, cu o medie de 4,6 sau 4,7. Pe mine ma seaca in schimb raportul euro usd. Oare Obama o sa il duca iar pe la 1,45....1,55 ca acum e pe la 1.28.
 
Se vb chiar de un viitor 1.10 poate mai jos ... la EUR/USD. Cel putin mie asa mi-a trecut pe la urechi.

Parerea mea ca scaderea asta de dobanda e ca un fel de frectie la picior de lemn. Pe de alta parte Mugurel nu prea vrea sa scada RMO ... o stii el ceva ca banii astfel eliberati vor ajunge la parintii bancilor romanesti aflati in nevoie.
E un echilibru al naibii de instabil aici ... Mugurel incearca sa faca si el ce poate ... dar ii ie frica sa nu faca mai mult rau.

El le-a intins o mana bancilor sa imprumute la 14.25% de la el ... dar bancile ...ca bancile, incearca sa se imprumute de la populatie (de unde si debanzile foarte mari care le dau la lei). Totusi nu prea imi dau io seama ce pot face bancile cu niste bani la care sa dea dobanda 14.25%, cat sa-si mai puna comision ca sa poata sa ii foloseasca la credite ... si in plus cine-ar lua credit cu 15-18% dobanda. E greu de anticipat cum o sa se iasa din problema asta de lichiditate.

Discutand despre EUR/RON, Mugurel a decis sa apere 4.3 si se pare ca face chiar foarte bine daca e adevarat ca a cheltuit doar 200M Euro. Problemele cred ca vor aparea in toamna/iarna lui 2009 si vor avea 2 cauze:
1) Cam in perioada aia se termina bugetele ... si vor fi probleme la plata salariilor la bugetari. (Ca o paranteza s-ar putea sa vedem si ceva proteste sociale)
2) Tot romanul cheltuie de sarbatori "ca deh, doar o viata avem",cheltuieli care vor fi in Euro, de unde si o cerinta mai mare de Euro pe piata ... deci o depreciere a leului.
Problema este ca intr-un asemenea moment, s-ar putea ca Mugurel sa nu mai considere ca leul poate fi aparat la 4.3. Intrebarea e la cat poate fi aparat leul ... la 4.7 , la 5. Doar Mugurel stie.

Parerea mea, parerea mea.
 
Oare cine se risca sa joace pe futures la cursul asta anticipat de 5 lei/euro :)?
Eu doar daca as avea informatiile si puterea pe care le are Soros, dar cred ca nici atunci :D
 
Dac-as stii ce stie Mugurel si daca-as putea ce poate Mugurel m-as baga. In rest orice inseamna futures .... necesita MUCHO GRANDES COHONES
Daca nu ai informatii cat de cat de incredere, esti mancat pe futures. Stress mult mai mare si posibilitatea sa-ti inchida pozitiile baietii cand li se pare lor ca ie naspa.

Deocamdata, decat stress prefer sa tin lichiditatile prin banci si poate sa intru pe bursa daca incepe sa invie situatia.
 
Oare cine se risca sa joace pe futures la cursul asta anticipat de 5 lei/euro :)?
Eu doar daca as avea informatiile si puterea pe care le are Soros, dar cred ca nici atunci :D

EU m-as incumeta sa intru din nou la SIbiu pe niste derivate, acum e momentul, cand marea e de gr. 8!
Azi s-a inchis EUR_RON pe decmbrie pe la 4.615, cele mai scumpe optiuni erau la 4.70. Daca fac rost de ceva cash intru sa cumpar EUR pe decembrie la 4.70. Cand am avut deja 4.3 in ianuarie si creasta valului nici n-a venit, si prognoza leului nu scade sub 4.7, e de intrat la termen peste 6 luni, IMHO!
 
Pacatele mele si sa am iertare! Doamne fereste, nu vreau sa supar pe nimeni sau sa tai elanul cuiva da' eu unu' cind aud de derivate ma duce gindu' la datu' cu ghiocu', cititu' in palma, fasole, cafea, farmece, cintece si descintece si toate cele vraji babesti.


Apropos, ce s-a intimplat cu lumea care azi cumpara suc si bere si miine le vindea? :D:D:D
 
Ultima editare:

Back
Sus