Roz Avel in jurul lumii

Florin propunea "putem organiza o ședință mai "tehnica" (de exemplu la "Darc pe mal", ca sa fim în ambianta...)", nu cunosc locul, poate stiti voi. Cu bastionul cred ca ma descurc, daca nu, ti-am notat numarul si te sun. Merci de asistenţă!

La Darc pe mal e o terasa, iar pe frigul asta nu cred ca mai e deschisa. Putem incerca la Porto Arte,( fostul Vaporu' ) tot pe malul Begai, sau vreo pizzerie de prin piata Unirii
 
Cum a fost

Ok, ok. O sa va povestesc eu cum a fost :)


A venit si momentul sa povestesc cum a fost la Timisoara, dar nu pentru "filiala din localitate", care a fost prezenta, ci pentru cei care ar fi vrut sa fie si n-au fost. Asadar, primul contact s-a consumat la sala Theresia, la vernisajul expozitiei de acuarele. Locatia a fost foarte draguta, speciala as putea spune, in fapt un pod inalt, caroiat de vechile grinzi din lemn masiv ce formau anatomia acoperisului. Aproape un pantec de corabie. Mai mult decat sala m-a impresionat asistenta, venita in numar mare la eveniment. Prins in plasa lansarilor de carte, a expozitiilor de pictura si a expunerilor publice, stiu ce greu este in ziua de azi sa aduci oamenii la un eveniment cultural. Faptul ca Florin a avut public denota faptul ca nu s-a rupt de Timisoara, ca are prieteni, sustinatori si simpatizanti, o buna parte chiar printre barcaholici: Călin, Imi, Bogdan, Cosmin, domnul Geza, Pilgrim, Gigi Tolan si, bineinteles, subsemnatul.

DSC02278.JPG

Ansamblu

DSC02279.JPG

Florin si gazdele

DSC02282.JPG

Prietenii

DSC02287.JPG

Mostra

DSC02283.JPG



Pe langa traditionalele uscaturi, oricine a putut servi un punch condimentat cu rom, în spiritul temelor expuse pe simeze: marea şi localităţi porturi, majoritatea din Galicia.
 
Partea a doua s-a consumat la un local retras si cam fara clientela, numai bun pentru luat in stapanire. Pe langa barcaholicii enumerati, Florin a venit cu garnitura lui de prieteni, astfel ca mesele au facut lant de la un capat la altul. Florin a intrat direct in subiect si s-a facut surfing pe vasta problematica a yachtingului si a plecatului in lume. Din pacate timpul a trecut repede si dupa ce ne-am ridicat de la masa, am mai povestit pret de 15 minute in usa, exact ca in bancul cu babele din penitenciar :)

DSC02288.JPG


DSC02289.JPG

 
Multe, multe, multe mulțumiri !!!!

Partea a doua s-a consumat la un local retras si cam fara clientela, numai bun pentru luat in stapanire. Pe langa barcaholicii enumerati, Florin a venit cu garnitura lui de prieteni, astfel ca mesele au facut lant de la un capat la altul. Florin a intrat direct in subiect si s-a facut surfing pe vasta problematica a yachtingului si a plecatului in lume. Din pacate timpul a trecut repede si dupa ce ne-am ridicat de la masa, am mai povestit pret de 15 minute in usa, exact ca in bancul cu babele din penitenciar :)

DSC02288.JPG


DSC02289.JPG


Prins în vârtejul noului meu statut de celebritate regionala, abia apuc sa răsuflu în sfârșit, după emisiunea de televiziune Ora Regiunii, de ieri seara, la care Roxana Morun m-a invitat și care mi-a prilejuit pe lângă o buna doza de stres - și o întâlnire improbabila (unul din cameramani e un eminent membru al echipajului velierului Allegro, o poveste extraordinara cu pasionați de vele ardeleni care navighează pe Marea Neagra și Mediterana - Allegro Sailing Boat| jurnal de bord). Tin să vă mulțumesc din suflet, tuturor celor din tribul barcaholic, dar evident în special celor care au avut amabilitatea de a ne face o vizita sub acoperișul bastionului. Cât despre "repriza a treia" cum se spune în rugby-ul francez, a fost minunată, am avut ocazia de a practica sportul meu preferat, am vorbit despre bărci și despre navigație cu oameni la fel de pasionați ca mine. Vă mulțumesc. Un mare mulțam din tot sufletul autorului pentru cadourile neașteptate și foarte faine pe care le-am primit la sfârșitul serii. M-a pus la munca. Acu' trăbă sa-i traduc și armatoarei, ca-i prea fain scris...
 
An nou fericit - cu întarziere

Ati fost formidabili, în noiembrie, ati venit în numar neasteptat sa-mi vedeti operele si sa stam de vorba. Am ramas, pe bune, impresionat.
Cu o oarecare întârziere (dar moda franceza, la care m-am pliat în ultimii douaj'de ani, e sa transmiti urarile de an bun în cursul lunii ianuarie... scuza si pretext :p ) va urez la toti un an bun si însorit, cu ape limpezi si rachie buna. Abia astept sa vad noi barci construite de pasionati, noi povesti de navigatie... am devenit "barcaholic-addict" (mi se pare mie, sau e un pleonasm în fraza asta ? )
Daca clicati pe linkul de mai jos, dati peste un mic bilant al anului 2013. 2014 ? Muuuuult mai "tare" !
Un an bun, prietene | Roz Avel, des itinéraires
11871111256
 
Sunt indragostit iremediabil. De Roz Avel, de echipaj, de viata lor ca o acuarela, de insesi acuarelele cu nuantele lor sfioase .
Astfel de oameni au fara sa stie, un loc mare, in viata si gandurile mele.
 
Vine vara! Ati ridicat ancora?
Încă nu, Croc'. Dam de zor cu glaspapiru' pe toate părțile din lemn de pe punte (când te uiți la ele te bucuri ca-s multe, când e sa le dai cu șmirghel îi înțelegi și pe aia cu bărci 100% plastic ;) ). Glumesc, dar fostul proprietar le-a lăsat în viata lor timp de 15 ani, si noi anul trecut eram foarte grăbiți sa ridicam ancora odată, asa ca de probleme "cosmetice" nu ne-am prea ocupat, și se degradează. Plus alte fițe, revizuit motorul și velele, optimizat un pic instalația electrica, montat un nou regulator pentru panourile solare, etanșat vreo câteva șuruburi pe punte pe unde intra apa când ploua mult (aici în Galicia s-a văzut, cu ploaia locala de trei luni non stop...)
Am lucrat un pic la "identitatea web" a vasului si echipajului, noul sit e accesibil aici (sunt imagini de pe-afara si pe dinauntru, una alta despre Roz Avel, despre noi, etc). Deocamdată e disponibila doar versiunea în franceza, dar lucrez la afacere și va deveni complet bilingv până la sfârșitul săptămânii (și eventual trilingv ca ma bat unii la cap sa-l fac și pe engleza).
Roz Avel Sailing - Boat People
Ridicatul oficial al ancorei e prevazut (sub rezerva stării vremii, normal) pe 2 iunie, ca pica într-o luni.
De câteva săptămâni ne tot gândeam, cu armatoarea, ca avem o cabina dubla libera la prora, și de luni am hotărât (și publicat pe Tedoo.ro) s-o punem la dispoziție. Condițiile sunt descrise pe scurt în articolul publicat de Brăduț Florescu.
Cam astea ar fi noutățile, în afara de faptul ca mai e mult de lucru până la plecare (cu iarna tâmpita de anul asta, aici în Galicia, n-am prea avansat mare lucru până-n aprilie)
Roz Avel te așteaptă la bord. Croazieră cu vele în Spania și Portugalia.
05bannette_nav_Gin-825x550.jpg
 
Am lucrat un pic la "identitatea web" a vasului si echipajului, noul sit e accesibil aici (sunt imagini de pe-afara si pe dinauntru, una alta despre Roz Avel, despre noi, etc). Deocamdată e disponibila doar versiunea în franceza, dar lucrez la afacere și va deveni complet bilingv până la sfârșitul săptămânii (și eventual trilingv ca ma bat unii la cap sa-l fac și pe engleza).
Roz Avel Sailing - Boat People
Ridicatul oficial al ancorei e prevazut (sub rezerva stării vremii, normal) pe 2 iunie, ca pica într-o luni.
De câteva săptămâni ne tot gândeam, cu armatoarea, ca avem o cabina dubla libera la prora, și de luni am hotărât (și publicat pe Tedoo.ro) s-o punem la dispoziție. Condițiile sunt descrise pe scurt în articolul publicat de Brăduț Florescu.
Cam astea ar fi noutățile, în afara de faptul ca mai e mult de lucru până la plecare (cu iarna tâmpita de anul asta, aici în Galicia, n-am prea avansat mare lucru până-n aprilie)
Roz Avel te așteaptă la bord. Croazieră cu vele în Spania și Portugalia.

Tocmai descoperisem oferta pe Tedoo si asteptam replica pe barcaholic! Super oferta, as spune. Suna absolut tentant, dar ramane de vazut, in practica, cine se inscrie. Cat despre site, mi-a placut, dar astept varianta romana :)
 

Back
Sus