Salvati Periprava

Sunt un împatimit al Peripravei, unde am făcut cel puțin 4 concedii în ultimii 10 ani, la cort pe malul lacului. Am cunoscut, oameni demni de tot respectul: moșu Vanea cu tanti Vasilica și totodată uscături ca prin toată România: Andrei Lebedov "ultimul cazac din deltă". Nu știu cum vor evolua lucrurile acolo, dar regret că nu am încercat să achiziționez o grădină apropiată de lac, care să fiu sigur că ar fi fost un loc în care accesul ar fi fost nelimitat și sigur pentru oricine.
 
Periprava - ultima reduta a satului de pescari lipoveni este pe cale sa depuna armele !
Da domnilor exista pareri pro si contra, ce-a facut ala, ce-a facut alalalt, vorbim vorbe vorbite...
Problemele nu vin de la un sylvian, un raduta, un vantu si altii, problemele apar din lipse grave pecuniare (ce fel de venituri credeti d-vstra ca au cei 140 de locuitori ? si ce credeti d-vstra ca face statu roman pentru ei ?) Da din lipse pecuniare evidente unii braconeaza si ce este grav (foarte grav) nu braconeaza ceva peste la modul clasic ci a evoluat (involuat ar fi mai corect!) la diverse metode gen curet electric, cabit, butelie gaz si cine mai stie ce nenorociri... Da, daca Nea' Vanea pescuia cu doi cosaci in plus sau trei vintire nu era nici o suparare dar au aparut unii (nici macar lipoveni nu sunt) foarte periculosi care culmea sunt si protejati de sistem. REVOLTATOR ! Nu trebuie salvata numai Periprava ci toata Delta si nu numai de acest flagel.
Sa ne uitam si la persoanele noastre domnilor, cu respect atrag atentia ca nici noi nu suntem "usa de biserica". Si eu sunt vrajit de acele locuri si eu am gresit vizavi de natura si incerc acum sa responsalizez cat mai multe persoane vis-a-vi de natura (atat flora cat si fauna). Ne place sa fim singuri inconjurati de natura virgina, salbatica, sa nu fim deranjati dar ganditi-va cum si cat ii deranjam noi pe altii ! Mare noroc are Periprava ca nu se ajunge inca cu jipanu' ca nu scapa de manelizare...
Cat despre fracezii si radutii, bravo lor. Ei fac...noi vorbim vorbe vorbite
Дай Бог здоровья !
Legendaru'
 
P.S. D-ul Andrei Lebedov a absolvit scoala de subofiteri de militie de la Campina, a activat in cadrul M.I. -ului cu grad de plutonier! A fost casatorit cu o doamna capitan de unde au venit si necazurile.
Ultimul cazac din Delta (Japonezu' pentru prieteni) este liber in cuget si simtire !
 
Nu am avut intenția să jignesc pe nimeni, voiam doar să subliniez faptul că starea de lucruri e aceeași peste tot. Nu poți da vina pe condițiile de mediu pentru ceea ce devii. Important nu este cine ai fost, important e ceea ce poți deveni. Să devii un rob al alcoolului o poți face oriunde și indiferent de mediul din care provii. Totul e să găsești un echilibru. Periprava e într-un moment de echilibru instabil ca noi toți, din care va ieși singură intr-o direcție sau alta. Nu cred că am salva ceva transformând acel mediu după gusturile noastre. Va evolua si își va găsi echilibrul, sper.:)
 
legendare, la inceput n-am inteles atitudinea ta blanda fata de nastase, psd, raduta si silvain, dar uitandu-ma in lista ta de prieteni de pe facebook l-am gasit pe silvain. am vazut ca si-a platit si articol de <2000 cuvinte in romania libera si o stire de 12min. la prosTv. asta mi-aduce aminte de rmgc (rosia montana gold corp).
primii investitori din turismul din peri au fost campinenii care n-au deranjat pe nimeni. in schimb latura asta piscicola a psd-ului ne face cateva zile fripte in fiecare an. incepand cu anii trecuti cand gorilele lui raduta ne alungau de pe chilia 12 km in aval de peri (pe vremuri la ihorca si dupa la nea nikita), continuand cu banii de care ne scutura pe cernovca la transformator si terminand cu alungarea noastra, anul trecut, din sudul merheiului.
ideea este ca din banii incasati de la noi de silvain si oamenii lui nu se face nimic pentru biosfera.

oare unde va arunca gunoiul de la pacientii cazati la noile pensiuni ? nu ma refer aici decat la plastice si doze.
 

Back
Sus