sfat achizitionare caiac + locuri de plimbare

Cineva spunea ca viata este un cerc, intotdeauna te intorci de unde ai plecat.Pentru caiacele de mai sus, comparatia o poti face cand le vezi pe amandoua, te hotarasti care iti place mai mult.Comportamentul pe apa cred ca este apropiat.
Daca analizam si parerile celorlalti colegi de forum, daca tinem cont ca un caiac este o investitie pentru 10-20 ani, eu as lua urmatoarea decizie, bazandu-ma si pe mica mea experienta pe apa :
1) Daca vrei sa te bucuri de adevaratele placeri pe care le ofera acest sport, cumpara un caiac adevarat sit-in ,Evasion, sau ceva asemanator si vei fi fericit si respectat pe apa.
2) Daca preferi plimbari usoare si distractie pe apa, singur sau alaturi de familie, ia un Solar 410C, pentru ca iti ofera mult si nu te incurca deloc.

Celelalte variante, din punctul meu de vedere, sunt solutii intermediare care s-ar putea sa te plictiseasca sau sa te enerveze dupa un timp. vb
 
Deocamdata optez pt plimbari usoare, si pescuit, relaxare, apoi ma hotarasc ce vreau mai departe.

Voi merge la Hibiscus si voi compara caiacele de acolo, eventual voi proba pe uscat cateva...

Ca buget si nevoi, consider ca cele 2 (HotShot si Bilbao)sunt potrivite pt mine.
Bilbao ar fi ceva sigur, pt ca este detinut si apreciat de multi de pe forum.
Hot Shot are un design mai interesant, spatiu mai mare in spate pt depozitare, paddlepark bun atunci cand pescuiesti, faci poze, etc, suport pt spate care mi se pare foarte interesant. Un dezavantaj ar fi ca nu are loc pt copil, asa cum are Bilbao, dar cred ca asta nu ar fi o problema din moment ce amandoua sunt capabile sa sustina aceeasi greutate 120kg.
Pretul este mai mic ca la Bilbao (1900 bilbao, 1670 hotShot)
Mai ramane sa vad cum se sta in ele...

Evasion are aproape 5m, e un fel de masina de curse, cum sa il transport cu Loganul?
Ca sa nu mai zic si de pret...cred ca e undeva in jur de 3000lei...
 
Ultima editare:

Back
Sus