Simeringuri etansare axe lower unit (grup conic ) motor Tohatsu M12A 1985

Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul Dvs. cu sugestii, solutii tehnice de inlocuire, etc. legate de procurarea simeringurilor pentru grupul conic {lower unit ) al unui motor Tohatsu, 12 HP, model M12A, fabricat in 1985.

Dimensiunile acestora sunt:

-simering ax elice 17X33X10

-simering ax vertical 14X26X10 (etansarea din partea superioara a grupuli, sub pompa de apa )

ambele sunt cu dubla etansare hidraulica , nu permit intrarea apei si nici iesirea uleiului ( au doua arcuri )

Va multumesc pentru atentia acordata.

Cu stima,

Corneliu Smigun
 
Salut..

Pai ai 2 variante, le iei pe cele originale, fie de pe net/ebay, fie de pe la noi, eu am mai luat de la motoarebarci.ro (sper ca-i ok sa zic) sau variante cealalta, sunt magazine care vand tot felul de simeringuri, nu cred ca vei gasi duble, dar pui 2 spate in spate (mai subtiri evident), merge si asa.
 
Salut..

Pai ai 2 variante, le iei pe cele originale, fie de pe net/ebay, fie de pe la noi, eu am mai luat de la motoarebarci.ro (sper ca-i ok sa zic) sau variante cealalta, sunt magazine care vand tot felul de simeringuri, nu cred ca vei gasi duble, dar pui 2 spate in spate (mai subtiri evident), merge si asa.



Multumesc penru raspuns, am cautat peste tot, net, magazine, nimic...se gasesc simeringuri obisnuite insa la dimensiunile date , grosimea minima a acestora nu permite montarea a doua simeringuri "fund in fund". Ex. : la simering simplu 14x26x...grosimea cea mai mica este 7 mm, doua suprapuse - 14 mm, adincimea alezajului de montare 11mm , fara psibilitate de adancire .
Interesant ar fi daca montarea de simeringuri obisnuite ar da ceva rezultate ( montate cu "arcul" catra apa, in ideea ca apa are tendinta sa intre in grup, uleiul ise mai greu ).
Voi mai cauta...
 

Back
Sus