Skifful de la Radoslav cel Polonez

o sa traiesti mult.

gluma negluma dar o poza tot nu vad.. pai om serios esti tu..macar daca aveai o barca urata..dar ai un model care chiar imi place mult si astept cu nerabdare sa vad ce se intampla.

acum ca tot am inceput sa scriu..am si eu o intrebare. .
acum 3 ore am fost la un vecin de fabrica,(uzina), ce o fi in fine nu asta e important, si am luat vreo 20 scanduri dela paleti de esenta tare din fag.. si , pot eu sa folosesc scandurile alea (stratificade in douo bineinteles) pe post de coaste?atat.


HAI CU POZELEEEEE ca tampesc asteptand dupa ele.. mai este putin si vine toamna
:iupi:
 
a venit vremea sa raspund .
asa ca anunt ca la data de 2 aprilie 2010 , an de gratie , catboatu' "Teleleu" a vazut sclipirea apei intr-o mahala din Chitila!
"-E un barc! " ,au strigat in cor cu totii !
Si'ntradevar barc este , si daca cineva incearca sa dovedeasca contrariul , nu are decat sa-l controleze sub chila!
Cred ca acest thread se incheie aici ,odata cu lansarea la apa (mica dealtfel) a ceea ce este si va fi " Teleleu".
DSC03093.jpg

DSC03094.jpg

DSC03095.jpg

DSC03096.jpg

DSC03097.jpg

DSC03098.jpg

DSC03098.jpg

DSC03099.jpg

DSC03100-1.jpg

DSC03101-1.jpg

DSC03102-1.jpg

DSC03103-1.jpg

DSC03104.jpg
 
merci ma' man,
data viitoare promit sa pun si poze cu el complet echipat si cu numele vopsit frumos in prova!
pe aceasta cale ii urez si lu' Smokeyu: " Vant din pupa " si felicitari pt. noul suflet de barcutza lansat !
 
Atentie! Impaiatu ne-a facut-o si de data asta! Se pare ca este de fapt un vehicul amfibie. Observati ca in ultimele doua poze deja a urcat o treapta si se pregateste sa iasa din piscina. :)
Acum, serios: Excelent, asa cum ne-ai obisnuit. Keep up the good work!
 
Atentie! Impaiatu ne-a facut-o si de data asta! Se pare ca este de fapt un vehicul amfibie. Observati ca in ultimele doua poze deja a urcat o treapta si se pregateste sa iasa din piscina. :)
Acum, serios: Excelent, asa cum ne-ai obisnuit. Keep up the good work!
:noroc:
 
Felicitari maestre ... dar de ce opresti threadul aici? Catarg? Vele? Lansarea la garla?

(io inca n-am dat-o la apa, a prins doar ceva ploaie pana acum - incerc peste 2 sap)
 
Felicitari Sorine !!! faina lucrare.
Parca te si vad cu barcazul asta la TID. Dar ia zi, ce-i cu borcanul ala de zacusca din penultima poza ? eu stiam ca botezul se face cu sampanie :noroc:
 
greementul e gata , trebe sa-mi cumpar toate "sforile" si sa-mi vina vela de la baciul Lipan ,cel bucurestean.
ar mai fi de facut echea si toata mantzocaria de tine safranul dar deocamdata nu e timp.
nu m-am hotarat inca ce sa-i pun ca suporti de rame ; cuie de strapazan sau furcheti de 900 de mii perechea !!!:p
ramele sunt deja pe inventar ,turcesti , de la Nautic Life.
deci ,urmeaza lansarea la apa , cand va fi!:D
 
Felicitari Sorine !!! faina lucrare.
Parca te si vad cu barcazul asta la TID. Dar ia zi, ce-i cu borcanul ala de zacusca din penultima poza ? eu stiam ca botezul se face cu sampanie :noroc:
salut baciule,
borcanul cu zacusca e de fapt combinatia de lac ,ultrasecreta , ce-i da lemnului acea patina (de cacat) !
sigur ca ma vad si eu la TID calare pe Teleleu (Bostan).:D
 
Misto barcaz magistralule, e o repetitie reusita pentru Weekender :). Din ce se vede, ai ramas consecvent fundului plat monogurna, solutia cea mai buna pentru barci stabile. Sa te dai cu el cu bucurie si sa ne vedem pe ape ;).
 
Hai Lipane, neica, hai cu egalarea, ca ard de nerabdare sa-l vad pe Impaiatu Cel Stricat Din Nascare tragand de sfori si alungand populatia de pescari ramasi cu gura cascata la instalatie si speriati mai ceva ca armata romana la Turtucaia.
 
Ha ha ha , de-abia astept sa vad lansarea ! O barca superba manevrata de "stricatul" creator/armator/navigator/amator/visator. Onor!
 
Sa traiesti Sorine! :ahoy:
Tin neaparat ca felicitarile ( :noroc: ) sa ti le adresez personal la lansarea la apa, care sper ca va fi tot pe celebrul yahtodrom de la Chitila.
PS
Trag speranta ca nu ai programat lansarea tot de ziua sotiei mele :(
 
greementul e gata , trebe sa-mi cumpar toate "sforile" si sa-mi vina vela de la baciul Lipan ,cel bucurestean.
ar mai fi de facut echea si toata mantzocaria de tine safranul dar deocamdata nu e timp.
nu m-am hotarat inca ce sa-i pun ca suporti de rame ; cuie de strapazan sau furcheti de 900 de mii perechea !!!:p
ramele sunt deja pe inventar ,turcesti , de la Nautic Life.
deci ,urmeaza lansarea la apa , cand va fi!:D

bravo barosane!esti tare,la mai mare.....LWL !
vad ca ti-ai construit si port personal,si mai tare!
PS.pentru ca te pricepi la sapat,poate-mi construiesti si mie un port ca al tau,ceva mai maricel; de 168m cubi!b-)in dupa amezile libere!tot inainte!
 
bravo barosane!esti tare,la mai mare.....LWL !
vad ca ti-ai construit si port personal,si mai tare!
PS.pentru ca te pricepi la sapat,poate-mi construiesti si mie un port ca al tau,ceva mai maricel; de 168m cubi!b-)in dupa amezile libere!tot inainte!

scuze de intarziere!
pt Ciby ; de data asta te intreb cand poti veni si merci de urari!:)
nene Nicule , am sapat mult si multi la viata mea ,asa ca si un bazin de 200 de metri cubi ar fi o bagatela pt. un inform......, pardon ,un sapator ca mine!:D
saru'mana de urari si nutresc ganduri de revedere ( si rad ca prostu' dealtfel ,din cauza expresiei " nutresc" ) !

a nutri-nutrire cu nutretz'nrudire ( mori Guzi de necaz ! )
doua beri imi mai trebe si sunt gata de atac .:)
Paceee....Tuturor................!
 

Back
Sus