Ture pe Bega, Timis, Mures...

Pozele sunt grozave,de vreme ce rascolesc si un nestiutor.
N-ai nevoie de un ucenic furacios?Asta de la vorba batraneasca "meseria se fura".b-)
 
Nu e niciun secret. Noile generatii de aparate (cum e si cazul sapunierei mele Canon SX240 HS) au o "chestie" exceptionala: fac o rafala de trei fotografii cu ISO mare (care evident, luate fiecare separat ar avea mult zgomot, dar in principiu nu sunt miscate datorita timpilor de expunere foarte mici); apoi cele trei fotografii le combina si pastreaza doar ceea ce nu este zgomot de imagine.
Eu eram foarte incantat de vechiul meu Canon Powershot S3 IS (un "bridge" prea mic ca sa aiba calitatea unui DSLR, dar prea mare pentru a il lua cu mine pe partie, sau cu orice alte ocazii, in buzunarul de la piept; ISO maxim 800) dar cand am vazut cate functii minunate au putut sa incorporeze intr-o sapuniera care poate fi purtata oricand si oriunde... am decis ca timpul lui S3 a expirat.
Inca nu am reusit sa ii gasesc defecte acestui SX240, zoom optic 20X, stabilizat, 3200 ISO, o optica cu aberatii incredibil de mici la extremele plajei de transfocare... Singurul lucru pe care Nikonurile din aceeasi categorie il stiu, si asta nu il stie, este modul "panorama" prin simpla rotire a aparatului. Na... acum nu le pot avea chiar pe toate. Nu stiu daca in noul SX270 (ultima generatie, dupa SX240) au adaugat si functia asta.
Datorita dimensiunilor extrem de reduse, aparatul asta incape sub deck intr-o cutiuta mica ermetica (am prezentat in topicul cu "accesorii" cum am prins cutiuta sub deck, cu scai).
 
Azi am avut pe Bega o plimbare buna ,frumoasa,si instructiva pe care trebuie sa o spun aici.
Un pescar odihnit si plictisit de apa prea linistita, la vederea caiacului meu" rapid", m-a apostrofat plin de umor si surprinzator pentru mine:"cine dracu te-a pus in barca aia TATAIE ?"Ultimul cuvant a fost suparator pentru sportivul din mine,mai bine dadea cu pietre. Fapt pentru care de azi il voi vizita des, ca sa vada pe dracul din barca.b-).Stiu ca razbunarea este arma prostului dar pana la o solutie desteapta o fi buna si asta.
 
Geza, ai putea data viitoare,sa duci la remorca inca o "barca din aia" si sa-l inviti la o plimbare cu "Tataia" Cred ca ar avea o surpriza :)
 
Azi am avut pe Bega o plimbare buna ,frumoasa,si instructiva pe care trebuie sa o spun aici.
Un pescar odihnit si plictisit de apa prea linistita, la vederea caiacului meu" rapid", m-a apostrofat plin de umor si surprinzator pentru mine:"cine dracu te-a pus in barca aia TATAIE ?"Ultimul cuvant a fost suparator pentru sportivul din mine,mai bine dadea cu pietre. Fapt pentru care de azi il voi vizita des, ca sa vada pe dracul din barca.b-).Stiu ca razbunarea este arma prostului dar pana la o solutie desteapta o fi buna si asta.

Apelativul "tataie" nu conține nimic jignitor, semnifică "bunic" , ceea ce și sunteți , la 60 de ani este firesc , să vă bucurați de nepoțică ! Eu am devenit bunic la 43 de ani, deci la fel aș putea fi interpelat "tataie" fără a mă simți afectat in vreun fel. In schimb restul propoziției, mai puțin cuvântul "tataie", este total nepotrivit. Trebuia să acostați și să îi oferiți locul dobitocului, să vadă ce înseamnă să poți naviga cu o astfel de ambarcațiune.
 
Și eu am navigat azi pe Mureș, și pe ploaie, și pe furtună, și descărcări electrice, și tot tacâmul, dar am scăpat nevătămat, în schimb mă confrunt cu niște probleme concrete la care poate are cineva o rezolvare. Mi se fac bătături serioase la baza degetului mare, mai ales la mâna dreaptă, chiar dureroase. La fel călcăiele au suferit niște traume dureroase, chiar dacă am purtat încălțăminte de apă, nu din neopren, cu alea nu sunt probleme, dar acum e vară. Și la fel degetele de la mâini sunt destul de afectate după vreo 4-5 ore de umezeală, nu știu, ar trebui să port mănuși din neopren?, oricum și alea permit umezirea, folosesc mănuși din alea tăiate, pentru fitness.
 
Bataturi nu fac de la padelat, in schimb de problema cu calcaiele m-am lovit si eu, dupa cateva ore de stat in caiac. Rezolvarea a fost simpla: am taiat o bucata de izopren si am facut un fel de covoras, care sa incapa la fix intre cele doua suporturi pt. picioare, in asa fel incat sa am ceva moale sub calcai.
 
Incearca sa infasori in locurile de tinere ,material pentru a mari diametru padelei.Astfel vei avea o priza mai sigura si nu iti mai joaca in mana.Cred ca ai pumnul prea mare pentru padela subtire.
Pentru calcaie propun un burete si aducerea palonierului mai aproape .Sprijinul picioarelor trebuie sa fie cu talpa pe palonier.
Viteza maxima!
 
Ultima editare:
Incearca sa infasori in locurile de tinere ,material pentru a mari diametru padelei.Astfel vei avea o priza mai sigura si nu iti mai joaca in mana.Cred ca ai pumnul prea mare pentru padela subtire.
Pentru calcaie propun un burete si aducerea palonierului mai aproape .Sprijinul picioarelor trebuie sa fie cu talpa pe palonier.
Viteza maxima!

Imi aratati joi ce si cum :)
 
Simbata as dori sa reiau traseul de anul trecut din primavara de pe Timis cu plecare de pe DJ 572 dintre Hitias si Topolovatul Mare sau de ce nu poate lungim traseul si incepem coborirea de la Costei?
Doritori?
 

Back
Sus