Turneul International Dunarea - TID 2011

Cand a fost asta ... Ca nu pot sa imi iert ca nu am fost acolo
Ai fost, ai fost ! Erai in spatele nostru la 10m, in somn adanc, de padelist :) . Tabara Tulcea, in partea romaneasca de corturi . Dar ar trebui sa puna capitanul, distributia nocturna, ca el ne-a filmat.
Eu imi amintesc doar ca eram cativa in intuneric, insufletiti de atmosfera de cu ziua de la festivalul Rowmania, de seara aia frumoasa si de un vin rosu pe care il purtasem in caiac multa vreme. Oboseala acumulata s-a evaporat odata cu primele cantece. Dar dintre toate, acesta s-a lipit de inima capitanului atat de tare, ca m-a pus sa-l repet si ne-a capturat video sa ne dea in vileag :) .
 
Dreptul la replica...

Ca impresie la TID a fost foarte frumos, nu mai merg niciodata.

Initial am vrut sa ignor mizeriile acestea. Eram constient ca timpul alocat unui drept la replica detaliat mi-ar fi luat cel putin 45 de minute din viata mea. Timp pe care pur si simplu preferam sa il consum intr-un cu totul alt mod, care merita. In urma "presiunilor" unor forumisti pe a caror parere contez, iata-ma scriind toate acestea.
Asa cum am mai declarat, Mioritza este scrisa adanc in ADN-ul nostru de romani. Se pare ca nu se vindeca nici atunci cand esti plecat din tara de ani buni. Stie el... "De ce esti trist? Pentru ca sunt aia veseli..." Cam asa suna un episod din Robotzi dar care spune multe despre noi romanii.

Pentru mine este mult mai importanta parerea celorlalti 39 de participanti de anul acesta. Cativa dintre ei chiar si-au exprimat in privat parerea lor despre organizarea TID. Asa cum spune si Legendaru' "se putea si mai bine", sunt foarte constient de asta. Intotdeauna se poate si mai bine! Un lucru e clar insa, a fost putin mai bine decat anii anteriori. Sper sa pot spune acelasi lucru si la anul.

Statutul TID spune clar: "Organizatorii TID din toate tarile participante opereaza ca entitati non-profit. Fara exceptie, ei contribuie cu timpul lor fara pretentii materiale. Nu exista angajati platiti de TID." Nu am voie sa ma plang si trebuie sa accept si mizeriile acestea pentru ca fac parte din "program", in fiecare an. Nu ma forteaza nimeni sa fac asta. O fac pentru ca asa am ales in urma cu cinci ani.

Sunt dator niste scuze lui Bogdan Buciu. As vrea doar sa stii ca am fost supus unor presiuni extraordinare dinspre partea germana cu privire la programul de liniste de dupa ora 22:00 pe care noi romanii il ignoram "cu mandrie", daca pot spune asa. Pe de alta parte, din experienta personala stiu ca pe partea bulgara este mult mai rau din punctul asta de vedere. Poate si noi ar trebui sa mai reglam putin asteptarile... Sau, de ce nu "sa fim noi schimbarea pe care vrem sa o vedem in lume...".

Nu mor caii cand vor cainii. Salutare tuturor si sa ne vedem cu bine pe Dunare si la anul!

Costin IATAN
TID Romania
 
Ultima editare:
Ce nu merge bine la TID, propuneri de imbunatatire a lui pe partea romaneasca, sugestii si alte idei constructive sunt oricand binevenite. Nu poti sa multumesti pe toata lumea, nu poti fi prieten cu toti participantii. In fond si la urma urmei fiecare este liber sa isi faca propriul TID daca nu ii place acest TID. Originalul adica. Pe partea romaneasca cativa oameni raspund de bunul mers. Laudele si suturile in carma le iau numai ei. Din pacate nu am participat pentru a veni cu sugestii despre cum ar fi sa fie bine dar din poze si din povesti imi dau seama ca a fost minunat. Suntem toti in aceeasi oala. Suntem toti romani. Poate de aceea cand unul dintre noi face ceva bun, deosebit, mai cu mot, se gasesc alti 10 sa ii dea la cap. Haidem sa haideti sa venim cu idei (faptele ar fi de preferat) despre cum am putea imbunatati organizare pe partea romaneasca. Haideti sa facem un pic de ,,voluntariat,, intelectual si fizic eventual si sa ajutam cu zambetul pe buze pe cei implicati in mod direct. Sau ne putem ,,aseza,, direct la masa intinsa de ei, caz in care ,,inghitim,, fara comentarii tot ceea ce este trecut in meniu. Un sarut mana pentru masa este suficient. Nu cred ca ei asteapta sa ramanem sa spalam si vasele. Desi ar fi frumos. Si daca la vase nu ne inghesuim macar sa nu ne spalam rufele in public. Balacareala, oricat de acvatic va suna acest termen, nu scoate in evidenta decat incapacitatea unora de a combate cu argumente o idee. Sau de a imbunatati cu idei aceeasi idee.

Sageata trasa si cuvinetele spuse/scrise NU se intorc inapoi.
 
Ultima editare:
Romania are cele mai bune legi din lune!
DAR...
Fie, nu au norme de aplicare...
Fie, sunt uitate...
Fie, ignorate...
Si cu siguranta, de toata lumea incalcate...
In orice caz, ne dam la gioale, unii la altii, ca-n curtea scolii... si pentru ce? Pentru NIMICURI !!!
Pana cand nu ne maturizam si nu ne educam copii (cu cei sapte anii de-acasa!!!), natiunea noastra este condamnata la infantilism pe toata linia: politic, economic si social.
Readuceti-va aminte ca odata foloseam cuvite precum: Buna ziua! Multumesc! La buna vedere draga! Iarta-ma! Scuze! Cu stima! Al vostru devotat... Draga!
Cu alte cuvinte... Hai fratilor sa-l uitam, odata si odata, pe acest Caragiale si sa traim si noi in secolul XXI...
Va multumesc!
Legendaru'
 
Mi-e dor de Caragiale. Mi-e dor de bunici. Mi-e dor de strada ingusta.
Am putea sa traim in secolul 21 cu bunul simt al secolului trecut. Secolul 21 nu are ce sa ne (mai) invete. Tehnologia nu tine loc de educatie. Cu internetul nu ne putem creste copiii. Hai sa ne jucam. Sa citim. Sa comunicam verbal. Sa tragem linie la sfarsit si sa nu avem ce regreta. Totul este o chestiune de timp.

Respectele mele Razvane pentru ceea ce ai reusit sa faci si mai ales pentru ceea ce mi-ai aratat ca se poate face.

Razvan

PS Razvane, povesteste-ne despre experienta traita de tine lunile astea si lunile dinainte de TID. Sunt lucruri din care voi avea ce invata. Sunt povesti pe care le povestesc celui mic aratandu-i pe calculator poze cu caiace si cu nenea cu barba care a mers 2 luni intr-unul pe Dunare. Hai sa vorbim despre TID in toata frumusetea lui. SI despre oamenii care participa la el. Te ascultam.
 
Costin, eu revin cu o propunere (constructiva)... Asta-primavara te-am sunat ca sa imi dai datele necesare pentru a vira cei 2% din impozit, in cadrul campaniei "2%". Mi-ai zis ca inca nu se poate pentru ca AS TID Romania nu are personalitate juridica. Sincer, nu stiu exact ce cheltuieli ar presupune sa o constituiti ca persoana juridica. Dar daca o faceti, la anul promit sa virez cei 2% catre AS TID Romania. Nu stiu despre ce suma e vorba, dar cu siguranta e mult mai mare decat taxa de 20 de Euro. Si am convingerea ca sunt mai multi cei care si-ar vira acei 2% catre TID. Deci s-ar strange niste bani cu care s-ar putea schimba cate ceva in organizare. Nu mai trebuie sa stai la mila unui primar sau a altuia ca sa bage apa la cisterna grupului sanitar din camping, sau ca sa aduca daca are el chef toalete ecologice. Ati avea bani sa inchiriati, cu contract clar si cu sanctiuni, toalete ecologice sau grupuri sanitare adecvate. Asta ar fi un pas mare ca lucrurile sa devina mai civilizate pe tronsonul romanesc.
Parerea mea...
 
@Costin: Cum ziceai si tu asta e la capitolul exista si nemultumiti. Si vor exista intotdeauna. Cred ca ar trebui sa te bucuri ca au fost mult mai multi fericiti decat nefericiti. :)
Si din cate am auzit Dunarea anul asta a fost mult mai prietenoasa. :)
 
La Tid-2011, comparativ cu editiile trecute pe teritoriul romanesc, n-a mai fost nimeni pus in situatia de a abandona , din cauza motivelor de vreme nefasta & probleme cu echipament nepotrivit.
 
Costin, eu revin cu o propunere (constructiva)... Asta-primavara te-am sunat ca sa imi dai datele necesare pentru a vira cei 2% din impozit, in cadrul campaniei "2%". Mi-ai zis ca inca nu se poate pentru ca AS TID Romania nu are personalitate juridica. Sincer, nu stiu exact ce cheltuieli ar presupune sa o constituiti ca persoana juridica. Dar daca o faceti, la anul promit sa virez cei 2% catre AS TID Romania. Nu stiu despre ce suma e vorba, dar cu siguranta e mult mai mare decat taxa de 20 de Euro. Si am convingerea ca sunt mai multi cei care si-ar vira acei 2% catre TID. Deci s-ar strange niste bani cu care s-ar putea schimba cate ceva in organizare. Nu mai trebuie sa stai la mila unui primar sau a altuia ca sa bage apa la cisterna grupului sanitar din camping, sau ca sa aduca daca are el chef toalete ecologice. Ati avea bani sa inchiriati, cu contract clar si cu sanctiuni, toalete ecologice sau grupuri sanitare adecvate. Asta ar fi un pas mare ca lucrurile sa devina mai civilizate pe tronsonul romanesc.
Parerea mea...

Bogdan te asigur ca asta este prioritatea noastra numarul unu de indata ce ne vom intoarce de la conferinta TID pentru anul 2012 care va avea loc anul acesta in Bulgaria intre 13-16 Octombrie. Schimbarea statutului asociatiei noastre.
In alta ordine de idei, cei 2% nu este o suma asa de mare precum crezi. La un salariu mediu lunar de 1500 lei se strang mai putin de 50 de lei pe an. Asta inseamna ca vom avea nevoie de foarte multe persoane care sa subscrie acei 2%. Adevarul este ca nu ne putem baza doar pe asta si vor trebui cautate si alte forme de finantare/sponsorizare. Pentru asta insa vom avea nevoie de "know-how" din partea celor care il au...

Multumesc foarte mult pentru sprijin si atitudine Bogdan!

Costin
 
Din cele 3 participari pe care le-am avut pana acuma, anul asta a fost cel mai grozav. Nu vreau sa spun ca iin ceilalti 2 ani nu a fost ok, dar anul asta si vremea a tinut cu noi, nu a ploat deloc, doar pe mare am avut parte de cateva picaturi vreme de 1 minut, dealtfel binevenite, ca sa creeze un pic de atmosfera.
Dunarea e frumoasa, mai ales vazuta din caiac !
 
Eu nu am cu ce sa compar, stiu doar ca m-am simtit excelent, sentimentul pe care l-am avut atunci cand ajungeam in tabara si gaseam o gasca de oameni super veseli (unii care faceau baie, altii care testau barci, sau beau bere .... :) -o forfota plina de viata si voie buna- ) nu se poate compara decat cu bucuriile din copilarie cand ieseam cu baietii pe maidane.
Costine eu iti multumesc mult pentru TID 2011, si de abia astept TID 2012 ....
P.S. Ma bag si eu si Anca la aia cu 2%
 
... de indata ce ne vom intoarce de la conferinta TID pentru anul 2012 care va avea loc anul acesta in Bulgaria intre 13-16 Octombrie.

Costin , de acum au trecut cateva editii Tid pe teritotiu romanesc si cu bune si poate cu niscaiva particularitati nu grave din perspectiva noastra. Banuiesc ca la conferinta asta ce urmeaza, va fi macar o voce care va incerca sa te "sapuneasca", pentru anumite precedente, de la ultima editie... In timp am vazut ca dai dovada de om care stie si sa asculte, si sa se implice muncind, cand restul se relaxeaza. Ceea ce nu e nici putin lucru, si nici rau....
Am vrut sa trimit acest mesaj doar pe privat... Dar mi-am zis ca n-ar fi rau, sa fie la vedere, pentru ca formam totusi o comunitate cu calitati si slabiciuni si pe care poate ca nu ti-e foarte simplu sa o reprezinti, fata de alti oameni ce gandesc si inteleg prin filtrul culturilor din care provin. Si in acelasi timp, pe langa punctele etalate de mine, poate mai "miroase" si altcineva ceva idei ce pot fi de folos.

Acolo la conferinta sa nu uiti nici o clipa te rog, macar doua lucruri :
1. Ca avem un inaintas pe care-l chema Nicolae Titulescu si care a realizat niscaiva ispravi internationale, prin diplomatia de care a dat dovada si de la care avem de invatat cu totii.
2. Ca avem totusi un sange si un temperament latin oricat de surogat sau in amestec o fi el. De aici neajunsurile cele in privinta programului de odihna si liniste, reclamat de ei...In privinta asta poti sa-i intrebi anticipat pe ceilalti organizatori straini, cum ar vedea ei impacarea "caprei cu varza".
Iti urez succes in acest demers
Delafluviu
 
Ultima editare:
In alta ordine de idei, cei 2% nu este o suma asa de mare precum crezi. La un salariu mediu lunar de 1500 lei se strang mai putin de 50 de lei pe an. Asta inseamna ca vom avea nevoie de foarte multe persoane care sa subscrie acei 2%. Adevarul este ca nu ne putem baza doar pe asta si vor trebui cautate si alte forme de finantare/sponsorizare.
Mie imi iese undeva pe la 70 de lei pentru un salar de 1500 lei, cum e exemplul tau. Avantajul este ca banii astia vin in plus fata de sumele colectate din taxe de participare. Virarea celor 2% nu scuteste participantii de achitarea taxei de 20 euro. In plus, cei2% pot fi virati de oricine, nu doar de cei care participa la TID. Sunt foarte multi cei care si-ar dori sa participe, dar nu pot sa o faca din diverse motive. Nu cred ca ar fi foarte greu sa fie convinsi sa dea o semnatura pe un formular :)
 
Ahoy ! Astazi am cumparat o revista de specialiate ,nu ii spun numele pentru a nu crea probleme site-ului ,dar ceea ce ma impresionat foarte mult ,a fost primul titlu de pe coperta '' Legendaru ' la TID '' . Tot in acest numar al revistei exista un articol scris in cinstea domnului Constantin Lascu.Felicitari Legendarului ,tuturor participantilor la TID si nu in ultimul rand organizatorilor.Am urmarit pe acest site , cu mare drag tot ce s-a scris despre TID pe tot traseul lui. Vant bun din pupa tuturor!
 

Back
Sus