Un nou blog despre yahting si locul unde imi impartasesc povestea si pasiunea mea.

Voi incerca sa centralizez aici toata pasiunea mea legat de yachting si mare. Avand in vedere ca sunt de profesie
filmmaker nu scriitor o s aincerc sa ma exprim cat mai mult grafic si prin filme, si mai putin prin povesti
Sper sa va placa si , de ce nu, sa fiu si folositor.

enjoy :)

blogul e aici: Wings Of Sail
 
Best Sailboats - Hallberg-Rassy

.... un articol despre Hallberg-Rassy , unul din producatorii mei favoriti de veliere. Cu ocazia asta o sa incep o serie de posturi in care voi prezenta o data pe luna , barci, designeri si producatori de top.

Mda. Constat tot mai des ca limba romana nu prea mai foloseste nimanui. Am dezbatut problema asta cu multi autori care prefera sa scrie in engleza, cu toate ca englezii au documentatie cacalau si probabil ii lasa rece un articol in plus, in detrimentul romanilor care nu au mai nimic si care in acest fel nici nu vor avea prea multe. Pentru toate celelalte: respect!
 
Mda. Constat tot mai des ca limba romana nu prea mai foloseste nimanui. Am dezbatut problema asta cu multi autori care prefera sa scrie in engleza, cu toate ca englezii au documentatie cacalau si probabil ii lasa rece un articol in plus, in detrimentul romanilor care nu au mai nimic si care in acest fel nici nu vor avea prea multe. Pentru toate celelalte: respect!

..ai dreptate. M-am gandit si eu la acelasi lucru inainte de a scrie ..in engleza. Din pacate am ales engleza ,pt ca find o limba cu o circulatie mult mai extinsa, va atinge un numar mai mare de cititori ( nu numai englezi, ci si francezi, spanioli, tailandezi ..etc).
totusi, poate ca ar trebui sa ma concentrez numai asupra publicului din Ro. . Merci de observatie...o iau in consideratie, si de ce nu ... poate chiar o sa-ti urmez sfatul (mai ales ca vine de la un om a carui carte am "devorato" cu mare pofta si placere... si caruia cu aceasta ocazie, vreau sa ii multumeasc pt. ca a scriso...atat de frumos....in romaneste :)
 
Mda. Constat tot mai des ca limba romana nu prea mai foloseste nimanui. Am dezbatut problema asta cu multi autori care prefera sa scrie in engleza, cu toate ca englezii au documentatie cacalau si probabil ii lasa rece un articol in plus, in detrimentul romanilor care nu au mai nimic si care in acest fel nici nu vor avea prea multe. Pentru toate celelalte: respect!

Animat de dorul de Delta, acum vreo 2 luni m-am "abonat" la ProTV si inca un post al carui nume nu-l retin. Incerc sa-mi fac timp sa ma uit cate putin la ProTV, pentru "re-aclimatizare", cam in fiecare seara. Stiri, varietati, alea, alea... Constat ca m-am nascut si m-am format intr-o limba romana complet diferita de cea de pe ecranul din 2012. Nu vreau sa intru in vreo polemica despre asta, dar ai mentionat utilizarea limbii romane.
 
Postez si aici raspunsul meu pt. CrocodiluDiluDilu dat pe blogul meu , deoarece consider ca intradevar , remarca dumnealui de a scrie in romana e pe deplin indreptatita:

"..ai dreptate. M-am gandit si eu la acelasi lucru inaite de a scrie ..in engleza. Din pacate am ales engleza ,pt ca find o limba cu o circulatie mult mai extinsa, va atinge un numar mai mare de cititori ( nu numai englezi, ci si francezi, spanioli, tailandezi ..etc).
poate ca ar trebui sa ma concentrez numai asupra publicului din Ro. . Merci de observatie...o iau in consideratie, si de ce nu ... poate chiar o sa-ti urmez sfatul (mai ales ca vine de la un om a carui carte am "devorato" cu mare pofta si placere, si caruia vreau sa ii multumeasc pt. ca a scriso...in romaneste :)"
 
..ai dreptate. M-am gandit si eu la acelasi lucru inainte de a scrie ..in engleza. Din pacate am ales engleza ,pt ca find o limba cu o circulatie mult mai extinsa, va atinge un numar mai mare de cititori ( nu numai englezi, ci si francezi, spanioli, tailandezi ..etc).
totusi, poate ca ar trebui sa ma concentrez numai asupra publicului din Ro. . Merci de observatie...o iau in consideratie, si de ce nu ... poate chiar o sa-ti urmez sfatul (mai ales ca vine de la un om a carui carte am "devorato" cu mare pofta si placere... si caruia cu aceasta ocazie, vreau sa ii multumeasc pt. ca a scriso...atat de frumos....in romaneste :)

Recunosc, treaba nu e simpla, dar pana la urma se rezuma la: vreau sa fiu citit de cat mai multi sau vreau sa fiu citit intr-un anume cerc. Te las (impreuna cu toti ceilalti de care pomeneam) cu dilema asta, fiindca nu am argumente pentru a inclina balanta intro parte sau alta. Face fiecare cum simte.
Cat despre Marea sete, iti multumesc pentru cuvintele frumoase. Ale tale si ale altora m-au convins sa continui cu urmatorul volum.
 

Back
Sus