Vand caiac Bic Sport Bilbao + (optional) costum de neopren

@klimm,
Nu polemizam, discutam,iar pe Alex78 il ajutam pentru ca tinem proaspat threadul.Si eu sunt detinatorul unui Bilbao, de care sunt foarte multumit.Este un caiac super, pentru agrement si face fata cu succes scopului pentru care a fost proiectat.Si pretul cerut este ok, se face o economie de aproximativ 600 lei, fata de pretul de nou, cu aceleasi accesorii.Ca viteza, sper sa nu ma insel, cred ca eu merg cu peste 5 km/ora, padeland la 1/2 din capacitatea de efort.De curiozitate o sa ma cronometrez odata, am un telemetru cu laser, o sa masor precis o distanta si va spun in cat timp o parcurg.O sa cumpar in curand si un Gumotex Solar 410C si o sa stim exact cu ce viteza se deplaseaza caiacele pneumatice, sit-on si sit-in.
 
Cu telemetrul cu laser nu faci mare branza, pentru ca masoara distante relativ mici (in jur de 30 de metri) ceea ce iti va da erori mari la calcule, mai ales ca tu masori distanta stand pe loc, apoi demarezi. Cel mai bine e sa folosesti un GPS, chiar si de masina, care iti va spune cu destul de mare acuratete viteza de deplasare.
Oricum, revenind la intrebarea initiala, Muresul e destul de lent in zona de campie, cred ca se poate merge in amonte si cu un caiac gonflabil, cu atat mai mult cu un caiac rigid.
Ca exemplu: eu am padelat contra curentului pe Bega, cu un caiac Tobago (tandem), iar Bega are ceva viteza de curgere in amonte de Timisoara. Deci raspuns final: DA, se poate padela in amonte cu un Bilbao, pe Mures, in zona Aradului.
 
Am lasat la 1500 si am scos sacul din pret. Ma apuc sa-mi fac canoe si trebuie sa eliberez spatiul :-D.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Caiacul s-a vandut. Se poate inchide topicul.

Ii urez cumparatorului sa se bucure de el! :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ultima editare:

Back
Sus