yamaha de 25 hp cum pot sa-i montez comenzi la distanta

Tocmai aici este problema ca nu am decat doua gauri parghiile pentru conexiunea comenzi la distanta lipsesc.
 
Daca nu ai sistemul de comanda la distanta montat pe motor, se poate confectiona unul. In primul rand trebuie sa gasesti pe net o schita a acestuia. De regula, siteurile care vand piese pentru motoare pun si o schita explodata a motorului, de unde te vei putea inspira. Ceva masuratori pe motor, cava calcule si daca nu ai scule, un meserias intr-ale lacatuseriei.
Eu am reusit sa adaptez in acest mod, un Mercury de 20 cai din 2008. In afara de faptul ca a mai aparut rugina (inoxul lipsa, bata-l vina) merge perfect si acum. Initial eram hotarat sa cumpar chitul de adaptare, dar cand am vazut pretul mi s-au aprins avariile!
Poate reusesc sa fac ceva poze si sa-ti prezint lucrarea.
Si daca vrei sa te ajutam, da-ne date complete despre motor. Modelul si anul de fabricatie.
 
Ultima editare:
Am gasit foto cu chitul dar pretul este destul de mare si incerc sa modific un sistem de parghii de la stergatoare de la un opel ,am scos axurile si le-am dus la un strungar sa-mi faca camasile la ele cu filet exterior pentru a le ajusta mai usor pozitia la montaj,in functie de cum avansez va tin la curent,motorul este un yamaha autolube in 2 cilindri .
 
Acesta este motorul
 

Atașamente

  • received_m_mid_1411287170210_b58b5dad04622fcd15_0.jpg
    received_m_mid_1411287170210_b58b5dad04622fcd15_0.jpg
    29.8 KB · Vizualizări: 101
Aceasta este partea unde trebuia sa aiba motate parghiile pentru comenzi
 

Atașamente

  • IMG_20140916_084638.jpg
    IMG_20140916_084638.jpg
    48.3 KB · Vizualizări: 79
Am rezolvat acceleratia cu un sistem de pirghii ajustate si modificate de la un angrenaj de stergatoare Opel iar schimbatorul il conectez direct la cablu de unde am deconectat tija schimbatorului.
 

Back
Sus