Zonele de navigatie cu barcile neinmatriculate

Smokey

Mic barcaholic
Dupa o mica disputa cu un amic pe tema barcilor neinmatriculate (sub 7m, 20CP) am sunat la capitania Braila si de acolo ni s-a spus ca nu e voie cu barca neinmatriculata pe canalul navigabil, doar in zonele de agrement :confused:

Stie cineva ce lege reglementeaza zonele de agrement pe Dunare?
 
Dupa o mica disputa cu un amic pe tema barcilor neinmatriculate (sub 7m, 20CP) am sunat la capitania Braila si de acolo ni s-a spus ca nu e voie cu barca neinmatriculata pe canalul navigabil, doar in zonele de agrement :confused:

Stie cineva ce lege reglementeaza zonele de agrement pe Dunare?

Eu cred ca raspunsul este unul abuziv , la misto si in necunostiinta de cauza . Adica pescarii cu barcile lor nu au voie pe canalele navigabile ?:iupi:
Cam rai oameni mai sunt la capitania Braila....! Alo , se aude ?
 
Naiba stie, omul a spus ca pe caile navigabile trebuie sa ai pavilion, deci daca barca nu e inmatriculata nu are pavilion, deci nu e voie. A dat niste kilometrii intre care e stabilita "zona de agrement".

Am mai gasit asta si in O.G. 42/1997:
Art. 66. − Pentru activităţile sportive, de agrement sau transport în interes personal Autoritatea Navală Română va stabili porţiunile din apele naţionale navigabile şi categoriile de nave cu care şi unde se desfăşoară aceste activităţi pentru care sunt necesare certificate de capacitate, precum şi condiţiile şi cursurile obligatorii pentru obţinerea acestora.

:titanic:
 
Si care anume erau kilometri aia?
Cea mai recenta ordonanta care stabileste care sunt caile navigabile este http://www.sgg.ro/legislativ/docs/2008/05/nxhj1m3wscb8dk_y6fv5.pdf
Logic, portiunile pentru agrement ar trebuie sa fie in afara cailor navigabile.

Dar ce la bun sa mai ai barca daca n-ai voie sa mergi pe Dunare sau pe lacurile declarate cai navigabile?
Eu, unul as vrea sa pricep cum sta treaba cu (ne)inmatricularea barcilor mici (sub 7m si 20CP). Oricat am citit ordonantele tot nu sunt convins ca am inteles corect pt. ca sunt lucruri care imi par ca nu se leaga.

Eu am inteles asa:
- acordarea dreptului de pavilion e primul pas (inainte de inregistrarea in registrul matricol a barcilor pt. care este cazul sau pt. care se doreste acest lucru)
- pasul doi este inmatricularea, care inseamna inregistrarea in registrul matricol la ANR - nu se mai face pt. barci mici (nici macar inregistrarea in registrul capitaniilor de port);
- dupa inregistrarea in registrul matricol se elibereaza actul de nationalitate care atesta dreptul de arborarea a pavilionului roman.
- inmatricularea (inregistrarea in registrul matricol) nu-i totuna cu numarul de identificare - scrie undeva ca: toate navele de agrement vor purta un numar de identificare, atribuit de capitanie, urmat de initialele portului de inmatriculare stabilite de ANR cu exceptia velierelor si iahturilor construite si echipate pentru calatorii de lunga durata; pentru acestea din urma numele navei sau numarul prin care navele se individualizeaza se inscrie pe corpul navei, in mod vizibil, pe ambele borduri si in pupa navei si, dupa caz, si pe suprastructura acesteia; in pupa se inscrie si numele portului de inmatriculare


Acum, in OG 42/1997 avem : "Art. 44. − (1) Orice navă care se află în apele naţionale navigabile ale României trebuie să arboreze pavilionul statului în care este înmatriculată".
Bun, deci daca nava nu e inmatriculata (pt. ca e sub 7m si sub 20CP) ce pavilion sa arboreze?

Cred ca ar trebui facuta o scrisorica la ANR ca ne lamurim (inclusiv cu constructia in regie proprie).
 
M-am lamurit. Pentru ambarcatiunile mici de agrement (cu lungimea intre 2.5 si 7 metri si puterea motorului mai mica sau egala cu 15 kW) s-a introdus posibilitatea neinmatricularii in sensul inlocuirii transcrierii in registrele de evidenta (matricole) cu transcrierea in registrele de inventar (care, se pare, au o forma mult mai simpla).

In rest, totul e la fel ca pentru oricare alta nava. Vrei sa mergi pe caile navigabile => trebuie sa-ti inregistrezi barca, ceea ce inseamna ca primesti si drept de pavilion. Daca e vorba de ambarcatiuni mici de agrement ai optiunea de inmatriculare sau de inventariere (inventarierea costa mai putin si posibil ca hartogaraia sa fie putintel mai simpla).

Revenind la intrebarea intiala, inca n-am reusit sa gasesc ceva scris in legatura cu zonele de agrement de pe Dunare dar o sa mai caut.
Sau poate suna cineva la vreo capitanie si fie reuseste sa-i convinga sa puna ceva pe un fax fie sa citeasca lista la telefon (cu inregistrare).
 
Revenind la intrebarea intiala, inca n-am reusit sa gasesc ceva scris in legatura cu zonele de agrement de pe Dunare dar o sa mai caut.
Sau poate suna cineva la vreo capitanie si fie reuseste sa-i convinga sa puna ceva pe un fax fie sa citeasca lista la telefon (cu inregistrare).

Am sunat din nou (la Braila). Acelasi raspuns: nu e voie pe canalul navigabil fara pavilion. Am intrebat expres, nu e vorba doar de senal, ci de toata zona.

Zonele de agrement cica se stabilesc de fiecare capitanie in parte, si se comunica sub forma unor avize catre navigatori, care nu se publica pe internet.


Update: Am sunat la Tr. Severin ... aici e mai relaxata treaba, cica e voie, dar "s-ar putea sa faca probleme granicerii".
 
Ultima editare:
Avizele catre navigatori pentru Dunare sunt publicate aici: http://www.roris.ro/ro/Default.aspx (in meniul din stanga - sectiunea avize). Au si arhiva, poti cauta in ea dar nu poti cauta dupa cuvinte cheie. Poti restrange cautarea la un anumita capitanie sau regiune dar tot e munca de sisif.

Eu zic sa iei prin diferenta cu lista cailor navigabile.
 
Avizele catre navigatori pentru Dunare sunt publicate aici: http://www.roris.ro/ro/Default.aspx (in meniul din stanga - sectiunea avize). Au si arhiva, poti cauta in ea dar nu poti cauta dupa cuvinte cheie. Poti restrange cautarea la un anumita capitanie sau regiune dar tot e munca de sisif.

Eu zic sa iei prin diferenta cu lista cailor navigabile.
Incep sa caut...

Mai sunt si aici : http://afdj.ro/avize.html
Pe astea le-am citit pe toate, dar nimic despre zonele de agrement b-)
 
Ultima editare:
La link-ul dat de tine gasesti numai avizele emise de respectiva autoritate, respectiv AFDJ Galati. Avize pe care le vei regasi in baza de date a celor emise de toate autoritatile indreptatite sa emita avize la link-ul pe care l-am dat eu.
Ar fi bine daca ar exista un sit pentru fiecare capitanie in parte ca sa poti citi avizele dar eu n-am gasit.
 
Da, am gasit ceva concret:

Pentru Galati:
Autoritatea Navala Romana

Aviz catre navigatori

Un nou aviz pentru navigatori numarul 375/2008 este disponibil pentru zona de jurisdictie Galati, Romania in limba romana creat de Cpt.port Galati nr.59/4622/14.12.2007, CZ GALATI la data de 25.01.2008, ora 14:43:

Mesajul referitor la calea navigabila si traficul de pe aceasta nr 141 din anul 2008, pentru Toti utilizatorii in Toate directiile referitor la Anunt este valabil de la data de 25.01.2008.
Pe perioada de la data de 25.01.2008, 14:54 urmatoarea limitare este valabila pentru zona agrement nautic km 150+500-km 153 Dunare maldrept: Direcţie de trafic alternativă pe Toata calea navigabila / întregul obiect al caii navigabile.
Informatii aditionale in limba romana:
Avia catre navigatori
Nr.59/4622/14 decembrie 2007
Se aduce la cunostinta navigatorilor si a tuturor celor interesati ca,in conformitate cu prevederile art.66 din OG nr.42/1997 privind transportul maritim si pe caile navigabile interioare-republicata,cu modificarile si completarile ulterioare,pentru zona de jurisdictie a C.P.Galati se stabilesc urmatoarele sectoare de ape interioare pe care se pot desfasura activitati sportive si de agrement:
Capitania Portului Galati
# Sectorul cuprins intre Km 150+500 - Km 153 Dunare,de la limita exterioara a senalului navigabil spre malul drept.
Se pot desfasura activitati sportive si/sau de agrement in zonele de mai sus cu urmatoarele tipuri de ambarcatiuni:
# Ambarcatiuni sportive de tip caiac,canoe,barci cu rame etc;
# Veliere pana la clasa STAR;
# Sky nautic:
# Ambarcatiuni de agrement cu motor.
Administrarea sectoarelor de ape navigabile interioare pe care se pot desfasura activitatile sportive si de agrement precum si autorizarea activitatilor de sport nautic si de agrement se vor face in conformitate cu legislatia in vigoare.
Nerespectarea prezentului aviz catre navigatori atrage dupa sine raspunderea conform actelor normative in vigoare.
DIRECTOR
Capitan Sef de Port
OCTAVIAN GHEORGHIU . .

Acest Aviz inlocuie Avizul cu nr. 3558/2007.

Pentru Harsova:
Autoritatea Navala Romana

Aviz catre navigatori

Un nou aviz pentru navigatori numarul 464/2008 este disponibil pentru zona de jurisdictie Harsova, Romania in limba romana creat de Cpt.port Harsova nr.60/4622/14.12.2007, CZ GALATI la data de 29.01.2008, ora 15:49:

Mesajul referitor la calea navigabila si traficul de pe aceasta nr 188 din anul 2008, pentru Toti utilizatorii in Toate directiile referitor la Limite este valabil de la data de 29.01.2008.
Pe perioada de la data de 29.01.2008, 15:51 urmatoarea limitare este valabila pentru sectoare desemnate pt.desfasurarea activitati sportive/nautice: Direcţie de trafic alternativă pe Toata calea navigabila / întregul obiect al caii navigabile.
Informatii aditionale in limba romana:
Aviz catre navigatori
Nr.60/4622/14 decembrie 2007
Se aduce la cunostinta navigatorilor si a tuturor celor interesati ca,in conformitate cu prevederile art.66 din OG nr.42/1997 privind transportul maritim si pe caile navigabile interioare-republicata,cu modificarile si completarile ulterioare,pentru zona de jurisdictie a C.P.HARSOVA se stabilesc urmatoarele sectoare de ape interioare pe care se pot desfasura activitati sportive si de agrement:
Capitania Portului Harsova
# Sectorul cuprins intre Km 270 - Km 277 Dunare,(Brat Alionte si Canal Balaban):
# Sectorul cuprins intre Km 254-Km 259Dunare(intre ostrov Pomoastele si Puiul Zatoacei,la cota peste +250 cm Harsova);
# Sectorul cuprins intre km 248-250 Dunare (intre ostrov 23 August si mal drept la cota peste +300 cm Harsova).
#Sectorul cuprins intre km 21-25 Brat Borcea(Canalul Latesti);
#Sectorul cuprins intre km 65-98 Brat Macin(recomandabil la cota peste +250 cm Harsova).
Oficiul de Capitanie Fetesti.
#Sectoarele cuprinse intre Km 24-28;30-40;44-52;57-68 Brat Borcea;
#Sectorul cuprins intre km 2-4 Brat Bala.

Se pot desfasura activitati sportive si/sau de agrement in zonele de mai sus cu urmatoarele tipuri de ambarcatiuni:
# Ambarcatiuni sportive de tip caiac,canoe,barci cu rame etc;
# Veliere pana la clasa STAR;
# Sky nautic:
# Ambarcatiuni de agrement cu motor.
Administrarea sectoarelor de ape navigabile interioare pe care se pot desfasura activitatile sportive si de agrement precum si autorizarea activitatilor de sport nautic si de agrement se vor face in conformitate cu legislatia in vigoare.
Nerespectarea prezentului aviz catre navigatori atrage dupa sine raspunderea conform actelor normative in vigoare.
DIRECTOR
Capitan Sef de Port
OCTAVIAN GHEORGHIU .

Acest Aviz inlocuie Avizul cu nr. 427/2008.

Pentru Braila:
Aviz catre navigatori
Autoritatea Navala Romana

Aviz catre navigatori

Un nou aviz pentru navigatori numarul 448/2008 este disponibil pentru zona de jurisdictie Braila , Romania in limba romana creat de CZ. Galati nr.60/4622/14.12.2007 , CZ GALATI la data de 29.01.2008, ora 09:48:

Mesajul referitor la calea navigabila si traficul de pe aceasta nr 171 din anul 2008, pentru Toti utilizatorii in Toate directiile referitor la Anunt este valabil de la data de 29.01.2008.
Pe perioada de la data de 29.01.2008, 09:51 urmatoarea limitare este valabila pentru activitati sportive/agrement nautic zona CP BRAILA: Direcţie de trafic alternativă pe Toata calea navigabila / întregul obiect al caii navigabile.
Informatii aditionale in limba romana:Aviz catre navigatori
Nr.60/4622/14 decembrie 2007
Se aduce la cunostinta navigatorilor si tuturor celor interesati ca in conformitate cu prevederile art.66 din OG nr.42/1997 privind transportul maritim si pe caile navigabile interioare-republicata,cu modificarile si completarile ulterioare,pentru zona de jurisdictie a Capitaniei Portului Braila se stabilesc urmatoarele sectoare de ape navigabile interioare pe care se pot desfasura activitati sportive si de agrement:
Capitania Portului Braila
* sectorul cuprins intre km 161+200-163+500 mal drept al Dunarii(Ostrov Veriga);
* sectorul cuprins intre km 175-186 Brat Cravia(Bratusca);
* sectorul cuprins intre km 186-196 Dunare.

Oficiul de capitanie Macin
* sectorul cuprins intre km 14-64 Brat Macin.


Se pot desfasura activitati sportive si/sau de agrement in zonele de mai sus cu urmatoarele tipuri de ambarcatiuni:
# ambarcatiuni sportive de tip caiac,canoe,barci cu rame etc;
# veliere pana la clasa STAR;
# sky nautic;
# ambarcatiuni de agrement cu motor.
Adminstrarea sectoarelor de ape navigabile interioare pe care se pot desfasura activitatile sportive si de agrement precum si autorizarea activitatilor de sport nautic si de agrement se vor face in conformitate cu legislatia in vigoare.
Nerespectarea prezentului aviz catre navigatori,atrage dupa sine raspunderea administrativa,contraventionala sau penala conform legislatiei in vigoare.
DIRECTOR
CAPITAN SEF DE PORT
OCTAVIAN GHEORGHIU.

Acest Aviz inlocuie Avizul cu nr. 349/2008.

Pentru Dr.Tr. Severin:
Autoritatea Navala Romana

Aviz catre navigatori

Un nou aviz pentru navigatori numarul 630/2008 este disponibil pentru zona de jurisdictie Drobeta Turnu Severin, Romania in limba romana creat de VTMIS DR TR SEVERIN, CZ TR SEVERIN la data de 12.02.2008, ora 09:19:

Mesajul referitor la calea navigabila si traficul de pe aceasta nr 219 din anul 2008, pentru Toti utilizatorii in Toate directiile referitor la Anunt este valabil de la data de 12.02.2008.
Pe perioada Permanent de la data de 12.02.2008, 10:48 urmatoarea limitare este valabila pentru Zona de jurisdictie a CZ DROBETA TR SEVERIN: Restrictie pe Toata calea navigabila / întregul obiect al caii navigabile.
Informatii aditionale in limba romana:
AVIZ CATRE NAVIGATORI SI CONDUCATORII AMBARCATIUNILOR DE AGREMENT
privind stabilirea zonelor de agrement in zona de jurisdictie a Capitaniei Zonale Drobeta Tr. Severin, a portiunilor din apele nationale navigabile unde se desfasoara activitati de agrement si activitati sportive.

Este interzisa desfasurarea activitatilor de agrement nautic in urmatoarele zone :
- In zona porturilor fluviale de marfuri si pasageri, in limitele semnalizate
- In rada porturilor , in limitele semnalizate
- In zonele de ancorare pentru navele de transport, in limitele semnalizate
- In zona bazinelor pentru Santierele navale, in limitele semnalizate,
- Pe senalul navigabil semnalizat pentru navele de transport marfuri si pasageri,
Este interzisa desfasurarea activitatilor de agrement nautic in cazul existentei fenomenelor meteorologice nefavorabile (ceata, curgeri de sloiuri, furtuna , etc.).


Navele de agrement vor naviga cu vigilenta sporita la intrarea sau la iesirea din port si vor acosta numai in locurile permise de Capitania Portului.

Zonele de agrement in sectorul de Dunare cuprins intre km. fluvial 655 si km. fluvial 1075 se vor organiza in afara senalului navigabil si a zonelor interzise, cu respectarea OMT 728/2007-Regulamentul de navigatie pe Dunare in sectorul romanesc, a Hotararii 425/2003, privind desfasurarea activitatii de agrement nautic si , dupa caz, a HG 511/2001 privind unele masuri de de organizare a activitatii de agrement in statiunile turistice .

Aceleasi reglementari vor fi respectate si pentru agrementul desfasurat pe lacurile din jurisdictia Capitaniei Zonale Drobeta Tr Severin.
Nerespectarea prezentului aviz atrage raspunderea contraventionala sau penala conform actelor normative in vigoare ..
 
Ultima editare:
Am pus mana si-am sunat la ANR, serviciul juridic.
Sinteza este urmatoarea:
- asa cum ziceam mai sus, conform art 44 din OG 42/1997, ca sa circuli pe caile navigabile trebuie sa ai pavilion - drept de pavilion nu capeti dacat daca inregistrezi barca (intr-o forma sau alta)
- pt. ambarcatiunile mici de agrement s-a introdus posibilitatea luarii in evidenta
- momentan nu poti sa obtii o luare in evidenta pt. ca metodologia nu exista inca (nici macar registrele - care se fac pe baza metodologiei)

Concluzia lor: deocamdata puteti sa mergeti si pe caile navigabile si fara pavilion dar, citez, "cu atentie" - asta insemnand sa fii atent cand apare metodologia de punere in aplicare a luarii in evidenta a ambarcatiunilor mici de agrement (sub 7m si 15kW).

Pe undeva raspunsul lor se coroboreaza cu faptul ca abia acum urmeaza sa se aprobe noua forma a tarifelor serviciilor ANR (daca nu s-a aprobat inca) http://www.mt.ro/transparenta/2008/ordin_tarife_autoritatea_navala.pdf , fiind prima forma in care vad si eu ceva legat de serviciile/tarifele pentru ambarcatiunile mici.

Asa ca ambele capitanii aveau dreptate: teoretic n-ai voie fara pavilion, practic te mai poti fofila folosindu-te de vidul de reglementari dar e discutabil (adica te pui la mana cuiva).

Cat priveste chestia cu granicerii asta e asa cum a fost si pana acum, trebuie permis pt. zonele granita, eu asa stiu. Eventual discutam intr-un alt topic.


Cat priveste zonele de agrement, capitaniile pot da un aviz temporar pt. oarece evenimente sau manifestari sportive. Nu mai cauta ca nu existe zone de agrement cu caracter permanent pe caile navigabile a.i sa nu te mai supui legilor cu privire la respectivele ape.


Edit: am postat impreuna. Vad ca ai gasit ceva, cumva. Felicitari pt. rabdare :)
 
Ultima editare:
Am pus mana si-am sunat la ANR, serviciul juridic.
Sinteza este urmatoarea:
- asa cum ziceam mai sus, conform art 44 din OG 42/1997, ca sa circuli pe caile navigabile trebuie sa ai pavilion - drept de pavilion nu capeti dacat daca inregistrezi barca (intr-o forma sau alta)
- pt. ambarcatiunile mici de agrement s-a introdus posibilitatea luarii in evidenta
- momentan nu poti sa obtii o luare in evidenta pt. ca metodologia nu exista inca (nici macar registrele - care se fac pe baza metodologiei)

Concluzia lor: deocamdata puteti sa mergeti si pe caile navigabile si fara pavilion dar, citez, "cu atentie" - asta insemnand sa fii atent cand apare metodologia de punere in aplicare a luarii in evidenta a ambarcatiunilor mici de agrement (sub 7m si 15kW).

Pe undeva raspunsul lor se coroboreaza cu faptul ca abia acum urmeaza sa se aprobe noua forma a tarifelor serviciilor ANR (daca nu s-a aprobat inca) http://www.mt.ro/transparenta/2008/ordin_tarife_autoritatea_navala.pdf , fiind prima forma in care vad si eu ceva legat de serviciile/tarifele pentru ambarcatiunile mici.

Asa ca ambele capitanii aveau dreptate: teoretic n-ai voie fara pavilion, practic te mai poti fofila folosindu-te de vidul de reglementari dar e discutabil (adica te pui la mana cuiva).

Cat priveste chestia cu granicerii asta e asa cum a fost si pana acum, trebuie permis pt. zonele granita, eu asa stiu. Eventual discutam intr-un alt topic.


Cat priveste zonele de agrement, capitaniile pot da un aviz temporar pt. oarece evenimente sau manifestari sportive. Nu mai cauta ca nu existe zone de agrement cu caracter permanent pe caile navigabile a.i sa nu te mai supui legilor cu privire la respectivele ape.


Edit: am postat impreuna. Vad ca ai gasit ceva, cumva. Felicitari pt. rabdare :)

Felicitari si tie, ai mers direct la sursa :D

Vidul legislativ e cu doua taisuri, daca te prind probabil ca se aplica prima data prezumtia de vinovatie b-)

Chestia cu zonele de agrement vad ca e bine gestionata, daca te uiti pe site dupa numarul avizului, vezi daca e activ sau daca a fost inlocuit de un altul mai nou.

Daca e cineva interesat, am un zip cu toate avizele de pe roris.ro :cool:
 
Am vazut in avize "pana la clasa STAR". Bineinteles ca nu stiam ce e cu clasa asta asa ca a trebuit sa caut. Pe scurt: http://en.wikipedia.org/wiki/Star_(sailboat)
Probabil ca nu e o coincidenta ca e foarte aproape de 7m lungime.

Eu inca mai am o rezerva. Tie ti s-a spus ca ai voie cu o barca neinregistrata in zonele de agrement (care sa se incadreze intr-unul din tipurile de ambarcatiuni din avize) dar ar fi bine sa avem si temeiul legal pt. chestia asta.
 
Temeiul legal e format din:
- HG 452/2003 si
- inca un ordin pe care nu-l gasesc (in ipoteza ca exista :))

Initial am crezut ca e vorba de OMTCT 292/2003 dar nu e ala. Caut ordinul care sa acopere Art. 7 din HG 452, respectiv criteriile, normele, conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca amb. de agrement precum si normele de certificare/brevetare pt. conducerea lor (in zonele declarate ca fiind de agrement, evident).
 
Ultima editare:
Am dat si peste HG-ul acela dar se refera la conditiile pentru comercializare in general si punere in functiune in raport cu emisiile (sonore si de gaze).

In HG 452/2003 avem asa:
Art. 4.
.....
(3) Criteriile, condiţiile, precum şi procedura de eliberare a certificatului de autorizare turistică se aprobă prin ordin al ministrului turismului, cu avizul Ministerului Lucrărilor Publice, Transporturilor şi Locuinţei, în termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
................................
Art. 7. -
(1) Categoriile de ambarcaţiuni de agrement nautic care au acces în zona de agrement nautic, normele tehnice pe care trebuie să le îndeplinească, condiţiile de înmatriculare şi de autorizare, normele privind încadrarea cu personal navigant a ambarcaţiunilor de agrement nautic, precum şi normele de certificare/brevetare a acestuia se aprobă prin ordin al ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei, în termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
................................
Art. 8. - Criteriile privind amenajarea, echiparea şi dotarea zonelor de agrement nautic, precum şi regulile privind desfăşurarea activităţii în acestea se aprobă prin ordin al ministrului turismului, cu avizul Ministerului Lucrărilor Publice, Transporturilor şi Locuinţei, în termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Sunt trei articole care obligau MTCT sa emite ordine in termen de 60 de zile. Pentru Art. 4 si 8 MTCT a emis Ordinul 292/2003 http://www.legestart.ro/AfisareAct.aspx?id_act=MjQzNjg* si asa scrie si in ordin: "..... în baza prevederilor art. 4 alin. (3) şi ale art. 8 din Hotărârea Guvernului nr. 452/2003 privind desfăşurarea activităţii de agrement nautic...."

Dar cu Art. 7 ce-au facut, ce ordin s-a emis in termen de 60 de zile?

Eu asta as fi vrut sa gasesc, fix ce sugereaza Art. 7:
- categoriile de ambarcaţiuni de agrement nautic
- normele tehnice pe care trebuie să le îndeplinească
- condiţiile de înmatriculare şi de autorizare
- normele privind încadrarea cu personal navigant a ambarcaţiunilor de agrement nautic
- normele de certificare/brevetare (a personalului)

Altfel o sa ma amendeze careva ca n-am roata de rezerva la barca sau n-am carnet de navigator de transatlantic sau barca e prea rosie sau prea mica ....
 
Pus mana si sunat la Min. Trasporturilor, directia generala juridica.
Ghinion de nesansa. La o cautare sumara nici ei nu gasesc raspunsul la intrebare.
Trebuie sa fac scrisorica si s-o depun la registratura pentru o cautare avansata.
dar n-am vreme prea curand.
 

Back
Sus