barcaholia, boala grea

Buna ziua dragi barcaholici

Numele meu este Dani si sunt barcoholic de "la munte". Partea buna e ca nu ma tratez :)

"Boala" a inceput in 2008 cu o tura in Croatia pe post de mus(afir) pe un elan 434 si a continuat cu un curs la YCRR. Boala a progresat in 2009 cu 2 ture in Ionica ( 2+1 saptamani ) pe post de skipper pe un Sun Odissey 45.2 si un Bavaria 46 Cruiser.

Fiind se pare o boala incurabila 2010 m-a prins cumparand impreuna cu un prieten un rest de velier tractabil, de pe ebay, prin procedura "neveu". Barca va ajunge luni la Brasov si fiind in fibrilatii mi-am permis sa imi fac introducerea printre voi.

Puteti arunca un ochi pe restul de barca: aici si puteti vedea surioarele ei aici

Promit solemn sa nu ma fac bine si sa abuzez de experienta si knowhow-ul vostru de cate ori va fi nevoie ( si presimt ca va cam fi :))

PS: imi cer scuze pentru tonul foarte neprotocolar, dar va bantui de ceva vreme si am impresia ca va cunosc :)
 
Ultima editare:
Bun venit pe forum Dani, si felicitari pentru achizitie, da' din ce se vede in descrierea de pe ebay, te cam asteapta munca lu' calache la reconditionat barca :). Asta nu e o problema, daca ai ceva manutza o scoti la capat cu ceva bani si mult timp, daca nu, gasesti baieti priceputi chiar si printre forumisti. Imi pare rau de barcutele astea, azi am mai vazut una neglijata si ajunsa o epava, pacat ca au ajuns in mana unor carnati pe care-i doare la bostan de barci. Insa tot raul spre bine, asa ajungem si noi sa ne luam barci ieftine :p.
 
bravo! tot raul se repara,dupa care pluteste si merge pe apa cu cereri de vint.
si uite asa o sa ocupam marea neagra si o sa-i spunem "marea nostrum barcaholicum"
sa o porti sanatos si sa faci n+1 tururi de glob!
 
Multam de urari

Imi dau seama ca nu o sa fie floare la ureche. Dar avand in vedere ca mai toata ziua stau cu ochii in monitoare, sunt mare amator de ceva munca manuala iar despre timp m-a cam rezolvat boc:)

Ceea ce ma sperie cel mai tare acum, e partea de manevre fixe, unde chiar nu vreau sa manufacturez. Asta si pt ca plec de la premiza ca fibra e ok ( omul m-a asigurat ca e, si am hotarat sa biduiesc doar dupa ce pretul a trecut de 1000 de lire, pe principiul ca n-o mai fi inca un nebun care sa dea banii pe orbecaite )

Ca si target foarte optimist am luna august pentru botez
O sa fac niste poze luni ca sa imi iau dupaia urecheala de la voi :)

Cat despre o tura de bere si de mare, sunt mare amator mai ales ca vreau sa fur cat mai multa meserie
 
bine ai venit

Felicitari pentru achizitie, Dani , cu siguranta o sa ai multe satisfactii date de barca.
Cel mai important este sa te dai cu ea pe apa , si sa o repari din mers , daca este posibil . Daca sacrifici vara pentru a avea la toamna barca perfecta , te mai asteapta o iarna de...dor de mare .

Gasesti multi binevoitori care sa-ti dea multe sfaturi . Oamenii spun cu draga inima ceea ce cred ei , insa nu e intotdeauna corect tehnic . Intreaba de 3 ori , apoi pune in practica varianta cea mai logica si studiaza efectele . Vei invata mult si la un moment dat vei intreba din ce in ce mai putin , vei incepe sa dai tu sfaturi altora .

Sa ai o vara frumoasa !
 
Ultima editare:
Salut, Dani. S-o porti sanatos.
Cine a aranjat transportul? Tu sau vanzatorul? Cat a costat?
:noroc:
 
Buna Treaba
Mult de munca da va fi si o satisfactie mare.
Eu in weekend, sunt permanent prin Predelut(Bran), daca pot sa ajut cu ceva, let me know.

:noroc:
 
Pentru transport am contractat un TIR la grupaj
a costat 1700 EUR + TVA ( deductibil ), din Portsmouth pana in Brasov. A incarcat-o vineri si luni dupamasa a descarcat-o.
Ne-a mai costat inchirierea macaralei care a pus-o in semiremorca ( 125 GBP ). De incarcare s-au ocupat cei de la marina unde era barca.

Teodor, multam de oferta, mai mult ca sigur ca o sa te rog macar sa ne dai cel putin un sfat, dupa ce vremea se mai incalzeste
 
Sa te bucuri de barcuta si sa ne intalnim la vara, pe valuri ! :)


-Mi-a placut documentarul foto ;) -
 
Salut si sa-ti traiasca sa te bucure pe ape!
Te-ai miscat f inteligent si rapid, good timing, bravo la tine!

O trebusoara mi se pare urgent de facut la barca ta: din descrierea de pe ebay rezulta ca s-ar putea sa mai fie apa in interior. E bine sa te bagi inauntru si sa verifici asta si daca are apa s-o scoti (eventual cu o pompa de mana) pentru ca daca ingheata in spatii inguste se dilata si poate cauza ruperi de material = pagube serioase! Spor la treaba!
 
Cum ai cumparat-o?

Salut si sa ai multe zile frumoase pe ape.
Cum ai cumparat-o, de pe net? Ai vreun prieten acolo? Poate imi dai niste detalii. Ai vazut si altele? Multumesc
 
victor, dupa cum am zis in primul post am luat-o de pe ebay.co.uk, fara sa o vad, numai pe baza pozelor si a unui schimb de mailuri cu vanzatorul. Am cautat de ceva luni un trailer sailer ca si pe care sa il reconditionez.

in anglia nu se inmatriculeaza remorcile pana la 3500 kg si de asta unul din criterii a fost sa incapa intr-o semiremorca de TIR. Sunt curios cat o sa ma coste omologarea trailerului:)

barcute faine am gasit pe net si in olanda sau in germania, dar bariera lingvistica ( mai ales cand e vorba de termeni tehnici ) m-a impins catre uk

skipper: planul initial era sa o curatam la descarcare, dar era prea frig pentru wap. Are ceva apa in ea, si imi dau seama ca e un risc de inghet dar la cum arata prognoza de-abia sambata o putem curata.
 
Multumesc

Ma gandeam ca ai mai vazut altele pe acolo. Multumesc si sa ne tii la curent cu lucrarile. Ma tenteza si pe mine una ca e destul de accesibila la pret, dar sunt curios cati euroi o sa iti ia sa o pui la punct. Toate bune.
 
barca

era una la Bucuresti, e drept ca intr-o conditie mult mai rea decat cea ddin anglia si la un pret mult mai mare, deh, romania, dar poate o da mai ieftin, io nu as da pe ea mai mult de 500 euro, poate daca ii propune cineva...o da, ca in curand nu mai ramane nimic din ea.
 
S-o stapanesti sanatos !!
Din cate vad eu a incaput la fix in tirul ala :D

Nu sacrifica vara .... ca uite cum arata iarna pe la Mangalia (poze facute ieri pe un dig din Saturn):
 

Atașamente

  • furtuna_mangalia_09032010.jpg
    furtuna_mangalia_09032010.jpg
    44.2 KB · Vizualizări: 85
  • furtuna_mangalia_09032010_2.jpg
    furtuna_mangalia_09032010_2.jpg
    46.9 KB · Vizualizări: 81
am dat o tura scurta pana la barca, in asteptarea weekendului.
apa a inghetat pe alocuri :(

am facut cateva poze din care reiese jegul din barcuta ( am aruncat cu ocazia asta cativa saci de mizerie: orez uncle ben's, ceaiuri, paturi, haine, si alte cele )
pozele aici: http://picasaweb.google.com/na23.project/ShortVisit#

si prima problema: am 2 winch-uri lewmar self tailing model pre 1983 ( hold fast ). teoretic se desurubeaza partea de sus ( bratul si coroana sunt dintr-o singura bucata ) prin lovirea in brat cu un ciocan de cauciuc in sens trigonometric.
Am lovit cu simt de raspundere si nici macar nu l-am miscat:)
Am schimbat mailuri cu lewmar care mi-au confirmat ca asa se procedeaza si mi-au atras atentia ca trebuie sa am grija ca nu mai exista piese de schimb pentru winchurile astea. Asa ca sambata vedem daca mai adaugam ceva pe lista de cumparaturi :)
 

Back
Sus