Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Etapa 1 Ok.
Etapa 2 Ok. Dar nu stiu cum este cu acostarea pe insulite. Nu am incercat. De la departare se vedeau inconjurate de vegetatie.
Etapa 3:
Nu stiu sa existe lacul Fantana Dulce, am impresia ca este o eroare la pozitionarea denumirii aceleia pe harta. Nu am fost in zona. Ceea ce se vede pe poza (tine cont de nivelul apelor si al vegetatiei) cred ca este o japsa, in care vei avea sau nu vei avea acces. Pe traseul marcat cu mov, exceptand lacul Baclanestii Mari si lacul Ligheanca nu am fost. Pe de alta parte, pe Panoramio sunt poze pe canalul din vestul Baclanestilor si pe canalul Razboinita (pe care tu l-ai botezat canalul Marelui V), ceea ce inseamna ca se poate circula. Razboinita este un canal frumos, asta din ce mi s-a povestit si mie, personal am intrat pe el cateva sute de metri din Sontea. Ceea ce ti se pare a fi diguri, cred ca sunt aluviuni depuse sau sunt diguri in urma dragarii. Daca se vad din Google Earth avand vegetatie inseamna ca sunt inalte si nu submerse. Canalul asa zis de Centura, de fapt se numeste Canalul Magistral Pardina - Stipoc, sau dupa alte surse, canalul Stipoc (despre care eu stiu ca incepe din canalul ce vine din Mila 23 si merge in est). Nu am fost pe acolo, inca. Dar de la Stipoc la Ligheanca si la Mila se circula.
Etapa 4:
Varianta cu mov deschis pica. Nu poti iesi in Sulina pe Dunarea Veche. Este un mare dig.
Varianta de intoarcere pe Baba Rada, cea cu portocaliu, ai putea s-o schimbi cu Sontea si apoi cu Baba Rada, pe la "faimoasa" intersectie, adica in locul unde Baba Rada coboara drept spre Bratul Sulina. Baba Rada deja il stii!
Traseul marcat cu albastru, se termina intrun canal transversal, de fapt la intersectia acestuia cu Centura, in acel dig de langa Maliuc, pe care deja il stii. Iar cel marcat cu verde deschis, nu merge nici el. Acel canal din nord este blocat. Singura varianta este pe canalul Fortuna si apoi pe centura in Stanga pana dai in Cranjala si mai departe la Maliuc.
De ce nu iesi din Lacul Rotund tot prin nord si mergi pe Centura pana la Maliuc? O sa gasesti si pe acolo salcii inecate, salbaticie, pasari. Cel putin pe vreo 2-3 km de la canalul de iesire din lac. Si apoi mai sunt pe malul drept zone cu liane, vita salbatica. O sa iti dai seama unde sunt canalele transversale dupa salcii. Poti cobora pe digul de blocare si sa faci poze din capatul canalului.
Cat despre lungimea turei, nu stiu ce sa zic, tu hotarasti la fata locului. Dar stiu o vorba, cine se scoala de dimineata, departe ajunge!
Eu n-o sa mai am acces la net pana luni, asa ca daca este vreo problema ne auzim la telefon!

Super Multumesc !!! Raman dator !!! Whisky-ul il dau eu. Ne auzim la telefon daca este ceva... cu intrebari, sper nu de ajutor, Doamne fereste. Distractie placuta !!!
 
Noutati... de pa Pupezica !!!

Dragii mei... (ati vazut ce "oficial" incep ??? :) ), am gasit o ... "comoara", din fericire nu "in adancuri scufundata"...

Se numeste "Rezervatia Biosferei Delta Dunarii - Ghidul Vizitatorului", de Petre Gastescu si Grigore Baboianu. Aceasta adevarata comoara a fost editata se pare in cadrul unui proiect pe fonduri europene, sus, pe coperta, are 3 sigle: "Danube Parks - network of protected areas", "South East Europe - Jointly for our common future" si desigur... pelicanul "ruginit" de la RBDD.

De ce este comoara ??? Pentru ca este un mini-atlas al Deltei, cu harti eu zic ca destul de bune... cu linii batimetrice orientative !!! si mai ales, cu denumiri !

N-am apucat s-o citesc din scoarta in scoarta dar... sigur Pupezica va deveni mai desteapta la descrieri: amanunte din teren + denumiri din carte...b-)b-)b-)... Iarasi ma-ncurca drepturile de autor, daca intelegeti ce vreau sa spun.

Scara la care sunt hartile este fantastica, eu o banuiesc 1:25.000 sau 1:50.000 !!! De altfel, si-n bibliografie este citata o harta 1:25.000 !!! Asa ca agitati-va si voi un pic, poate facem rost de o harta adevarata !!!
 
Dragii mei... (ati vazut ce "oficial" incep ??? :) ), am gasit o ... "comoara", din fericire nu "in adancuri scufundata"...

Se numeste "Rezervatia Biosferei Delta Dunarii - Ghidul Vizitatorului", de Petre Gastescu si Grigore Baboianu. Aceasta adevarata comoara a fost editata se pare in cadrul unui proiect pe fonduri europene, sus, pe coperta, are 3 sigle: "Danube Parks - network of protected areas", "South East Europe - Jointly for our common future" si desigur... pelicanul "ruginit" de la RBDD.

De ce este comoara ??? Pentru ca este un mini-atlas al Deltei, cu harti eu zic ca destul de bune... cu linii batimetrice orientative !!! si mai ales, cu denumiri !
N-am apucat s-o citesc din scoarta in scoarta dar... sigur Pupezica va deveni mai desteapta la descrieri: amanunte din teren + denumiri din carte...b-)b-)b-)... Iarasi ma-ncurca drepturile de autor, daca intelegeti ce vreau sa spun.

Scara la care sunt hartile este fantastica, eu o banuiesc 1:25.000 sau 1:50.000 !!! De altfel, si-n bibliografie este citata o harta 1:25.000 !!! Asa ca agitati-va si voi un pic, poate facem rost de o harta adevarata !!!


unde ai gasit-o? se gaseste de cumparat?
 
unde ai gasit-o? se gaseste de cumparat?

Eram la serviciu si am incercat sa deschid o cutie de ness... cu mana goala, nu cu coada vreunei lingurite... si ce sa vezi ??? :mad::mad::mad: Mi-am rupt o unghie... Plin de draci, intreb la colegi: Nu aveti o pila ? :mad::mad::mad: La care ei ma intreaba senin: Unde ???

Asta este Romania !!!

Am facut rost cu greu de ghid... :):):)
 
Pai si? De unde, cat, cand?
Am fi si noi interesati.
Ai fost in delta in weekend?

Da... Inca o data Multumiri. Azi descriu tura. O tura curata, "executata" perfect cu ajutorul noilor "cunostinte" dobandite de la tine !!! O descriu azi.

Am fost asa... la botul calului: Mahmudia - putin Perivolovca - am incercat un canal care iese in Canalul Caraorman, blocat... - Perivolovca in continuare - canal de legatura cu canalul drept care iese in Canalul Caraorman - REUSITA TOTALA !!! - Canalul Caraorman - Crisan - Bratul Sulina - Maliuc - Canalul Cranjala - Lacul Fortuna pe intrarea dificila - Lacul Baclanestii Mari :):):) SUPERB SUPERB SUPERB :):):) - Canal legatura cu Canalul Razboinita (n-am vazut niciodata apa asa de limpede, se vedea fundul...:):):) ) - Canalul Razboinita - aici nu sunt sigur, dar clarificam in descriere, Canal Sontea - Canal Olguta - Canal Sontea - Mila 23 - Dunarea Veche - Crisan - Canalul Lung - Canal Litcov - L. Isac , ciorba, nu alta, mi s-a oprit de 2 ori motorul !!! :mad::mad::mad: - L- Uzlina - Canal Uzlina - Mahmudia !!!

Ciocnit de pahare dupa o tura superba !!! Fara pic de ploaie... Si nici nu am fost bezmetici, am stiut pe unde am mers !!! b-)
 
Iaca si scanurile... cu Ghidul Deltei de la RBDD...

Am scris cu pixul pe ele ce sunt...

001.jpg


002.jpg


003.jpg


004.jpg
 
Tura 26.05.2012 Mahmudia-Crisan-Maliuc-L. Rorund-L. Baclanestii Mari-Razboinita p I

Am pregatit popcornul, berea si monitorul. Asteptam.

Sa incepem... am sufletul inca plin de imagini, de senzatii, de betia libertatii. Cred ca in fiecare dintre noi zace un mic explorator, trebuie doar sa-l descoperi... b-)b-)b-). Delta m-a ajutat, intr-o perioada destul de grea din anumite puncte de vedere sa redescopar bucuria de a ... nu vreau sa spun "de a trai", ar fi un pic patetic, dar destul de adevarat... bucuria de a fi liber si asa cum am mai scris, de a depasi "mediocritatea pentru care nu toti suntem facuti"... Ce mai, mi-a redat o componenta importanta care-mi lipsea din suflet si din viata de cand nu mai practic alpinismul, marea mea dragoste...

Tulcea, ora 12:00 noaptea, pe 25.08.2012... Am oprit la un magazinas de scule de pescuit la iesirea din Tulcea catre Mahmudia... si am luat o lanseta Shimano cu o mulineta Balzer... si cateva "momeli", poate prind si eu ceva !!! :mad::mad::mad: b-)b-) Trebuie sa mai spun ceva despre mine: am prins 5 pesti in toata viata mea, un bibanel cam cat palma (cred ca l-am lovit in cap cu carligul de l-am ametit de s-a lasat prins !!! :p) si 4 guvizi / stavrizi la taparina, pe mare la Sf. Gheorghe... si ca un bun ecologist, toti cei 5 pestiuci traiesc si in ziua de azi, daca nu i-o mai fi prins cineva ... :confused:

Drum catre Mahmudia, pupat Pupezica-n prora draga de ea, un pahar de whisky... somn cu hartile printate cu intrebari pentru Ciby in mana...:cool:

Dimineata, hai, sa plecam devreme, de unde... Am revenit la harti + cafea, am mai reparat ceva pe la barcuta, o incuietoare stricata la chesonul din prora, barca la apa, benzina si du-te... Dunarea, cat vedeai cu ochii, ca un lac... Innorat, cam stresati cu ploaia, am glisat catre Cotul Uzlinei ...b-)

Cotul Uzlinei l-am lasat in stanga, Dunarea Veche prin dreptul Murighilolului (am facut poze documentare !!! ), Dunarea Noua din nou la primul "M" spre Sf. Gheorghe, apoi am facut stanga la a doua bucla pentru a gasi intrarea pe Perivolovca. Intrarea, destul de clara, cu apa buna, Perivolovca este un canal mare, frumos, cu nuferi albi pe stanga si galbeni pe dreapta... Pasari sperioase, nuferi, ce mai, PARADIS !!!! :cool:

Practic, de la intrare, Canalul Perivolovca inconjoara prin est Lacul Taranova, lasa in stanga, pe deasupra lacului un canal (Canalul Taranova) si continua sinuos, dar larg si navigabil, printre L. Isac la vest si L. Chiril la est, pana in Litcov. Este un canal fff frumos si sigur, il recomand tuturor, dar mai ales incepatorilor. Eu l-am parcurs prima data cu.... evident, "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon" :cool::cool::cool: Am facut o zi de cate opriri la vasle prin nuderi am facut ! :)

Recomandari: Daca "scopul" este departe, ca in cazul meu, cea mai rapida cale de acces catre Crisan este Canalul Uzlina - L. Uzlina - L. Isac - Canalul Litcov - Canalul Lung - Crisan (cu ocolirea prin dreapta a insulitei). Daca scopul este... aventura si privitul... face-ti ca mine, cum va voi povesti in continuare... :):):)

P. S. Vedeti ce Pupezica desteapta sunt cu ghidul in fata ochilor si cu ... degetele pe tastatura ???
 
Tura 26.05.2012 Mahmudia-Crisan-Maliuc-L. Rorund-L. Baclanestii Mari-Razboinita p II

Deci, la capitolul "faceti ca mine" am ramas...

Pe harta mea GPS apare... un canal !!! La dreapta din Perivolovca, catre nord, canal care da in Canalul Crisan pe care eu, in mod gresit, l-am numit "in integrum" Canalul Caraorman... Vezi ce bine este sa ai ... carte ??? :):):) Ai carte... ai ... denumiri !!!:cool:

Am scris pe harta pe care o voi atasa, asa ca nu ma voi mai obosi sa explic in cuvinte cum, canalul care vine din L. Puiu se numeste Canalul Caraorman pana ... undeva, cred ca pana la intersectia cu Litcovul, si apoi ... ACELASI CANAL :mad::mad::mad: devine brusc Canalul Crisan si iese la Crisan !!! Domnul Gastescu chiar exagereaza.... :cool::cool::cool:

Sa revenim la... canalul nostru ! Deci, pe hartuta mea aparea un canal, lung cat o zi de post, care lega pe direct Perivolovca (la cca 1 km de la intrarea din Dunare, de Litcov, spre intersectia cu Canalul Cresa, asa cum "doct" v-am explicat ! :cool:

Am incercat pe el, bine inteles. BLOCAT. Ca sa fiu sincer, daca "scopul" era acela... cred ca treceam. In opinia mea, merita incercat, este salbatic, nu trece nici dracu, si... merge PRIN GRINDURI ! b-)b-)b-)

Ne-am resemnat... si "da-i inainte cu tupeu"... pe Perivolovca... De unde ! Stai sa arunc undita, stai sa "miros" nufarul... o egreta, vai ce frumoasa este... orele le pun dupa ce pun pozele. Asa, din nufar in nufar si din egreta in batlan, am parcurs Perivolovca... am trecut de "nivelul" Chirilului, al Isacului si, ce sa vezi, sub Lacul Cuibul cu Lebede... Un CANAL LA DREAPTA, care, pe GPS, parea ca duce pana-n "Canalul Nenumit" !!! b-)b-)b-)

Discutii aprinse si... am intrat pe el !

Superb. Noi si canalul, obstacole, 2 la ora, fund nisipos ca, deh, am vrut canal prin grinduri !!! :mad::mad::mad: Glumesc, o experienta unica. Dupa cateva aventuri, apa mica sub chila (0.40 - 0.50 cm) am trecut. Aventuri = copaci cazuti, "trepte" pe fund... dar nimic dramatic.

Oricum, ca sa ma laud si eu, tb putina indemanare.

Recomandari : canal superb, salbatic, destinat "avansatilor" cu barci mici, cel mult ca a mea (na ca ma laud singur :confused::confused::confused:, sorry). Nu este de parcurs ca si legatura, dureaza prea mult. Ar trebui parcurs ca scop in sine. Nu este recomandata glisarea (stiu teoria cu... barca de-abia atinge apa, zboara, etc... :mad::mad::mad:) in opinia mea, prostii, daca dai de un bustean respectabil sau de un prag, zbori din barca cu brio... si mai vb si urat, ca-l injuri de mama pe cel care ti-a dat sfatul cu "glissssarea".

Canalul acesta ARE PRAGURI SEMNIFICATIVE. Are SENAL SINUOS... senalul NU ESTE INTOTDEAUNA PE MIJLOC. Sondati apa cu vasla + mergeti cu "vasla-n mana dreapta si cu volanul in stanga"... Cum spunea poetul : "si pe prasea cu celalalt..."
Canalul acesta ARE NISIP PE FUND = toaca elicea. Nisipul sub apa este DUR CA BETONUL. In caz de impact la viteza, spargi barca sau sari din barca...

Adancimea este FOARTE VARIABILA... zone de peste 2 m, nu atingi cu vasla, zone de sub 50 cm... Este un lucru destul de rar in Delta, cel putin in opinia mea.

Ultima indicatie... desi aici nu ma prea pricep, trebuie sa studiez: eu am fost pe "apa buna" cu Dunarea in crestere la Mahmudia (daca nu ma insel 195 cu "+11"). Pe apa mica nu cred ca este practicabil... Interesati-va intotdeauna despre nivelul apei. Daca nu va pricepeti, ca mine !!! :mad::mad::mad:, la "niveluri" si "cote", (eu sunt inginer nu HIDROLOG :mad::mad::mad:), intrebati atat: Am apa??? Si localnicii stiu ei ce-i aia...

Ultima indicatie , pe dracu !!! Vai ce urat vb... Ma cert cu mine insumi, sa scriu, sa nu scriu... Pe cei experimentati nu-i prea intereseaza, dar daca as fi avut eu sfaturi si descrieri la inceput... Asa ca scriu :):):)

Canalul acesta de legatura are apa stationara. Nu (prea) are curent de loc. Cum recunosti acest lucru ??? :confused::confused::confused: Te uiti la apa. Arunci o frunza... Daca STA, in timp ce BARCA STA protapita, atunci NU CURGE... Simplu, nu ??? :cool: O sa ziceti ca am inebunit... dar nu-i asa. Aceasta informatie este importanta pentru... BUTUCI. Butuceii intr-o apa stationara... stau mult in apa. Iau apa si... se scufunda. Nu-i vezi, stau intre ape, cum se spune... Si dai de belea. Daca sunteti doi in barca, unul conduce, celalalt sta in picioare, atent, sa "vada-n apa", mai ales daca este limpede... Apa "stationara" este ori limpede, ori imputita... Si cel care sta in picioare... se TIN-te BIN-te... :cool:

Gata cu "academia"...:ahoy:

Canalul acesta de legatura (SUPERB), da in Canalul Nenumit, intr-un final.... dar povestim mai departe...

Acum atasez o harta:

Harta+complexa+Canal+Perivolovca+si+Canal+Nenumit+rev.+1.jpg
 
Tura 26.05.2012 Mahmudia-Crisan-Maliuc-L. Rorund-L. Baclanestii Mari-Razboinita p III

Canalul de legatura... iese in "Canalul Nenumit"... o clasica intersectie in "T"...

La dreapta, deci inapoi, arata bine. Usor practicabil, nuferi... La stanga, ceva mai dificil. Am mai spus si ma repet, merita incercat, chiar de la "baza", din Perivolovca... Daca nu vroiam Maliuc, faceam dreapta. Dar am facut stanga... b-) 'Nainte, 'Nainte, spre Marea Unire... b-)b-)b-)

Scuze, abia am postat si vin cu o rectificare... Aici, pe bucata aceasta de "Canal Nenumit" este ... faza cu "nisipul"... Dar parca am dat de nisip si pe legatura... :confused::confused::confused:, oricum, descrierea se potriveste si cu acesta ! Vedem in poze !!! :):):) Ca le am cronologic, cu data si ora... si unele si cu coordonate GPS, ca le-am facut cu Nikon-ul de care v-am spus !!! :)

Dune de nisip cu iarba pe stanga si pe dreapta, frumos...

Aici este cu pragurile din descrierea trecuta si cu apa mica... ce vreti, am luat-o inainte cu descrierea !!! :mad::mad::mad:

Canalul are apa curgatoare, nu prea are alte obstacole decat fundul nisipos, aceiasi 2 la ora... si LEBEDE !

Pana acum n-am mai vazut lebede pe canale. Le-am fotografiat si-n dunga. Intr-o poza pare ca se pupa ! Dar postez poze la sfarsit, ca altfel nu ma mai cititi !!! :mad::mad::mad: Si eu as face la fel in locul vostru !!! :):):)

Sa continuam, nerepetand descrierea anterioara. Dupa ce faci dreapta in cca 30 min... ai Litcovul in fata, cu foisor ca punct de reper. Se poate acosta, ceea ce am si facut, sa urc in foisor, bine-nteles... Dar m-au alungat niste viespi ! :mad:

In litcov dreapta, cateva sute de m, si.... Canalul Crisan, in toata splendoarea lui !!! Cred ca era 14:00 sau 15:00, daca nu mai tarziu... nu mai glisssasem :cool: de mult barcuta, asa ca ... Crisan (punctele ma scapa de cacofonie)

Crisanul nu-l mai descriu, cu... ocolirea insulitei prin dreapta si cu... "tii malul drept aproape"... Si iata-ne pe Sulina ! Fara sa exagerez, parca se sparsese conducta cu vapoare MARI :mad::mad::mad:. Am poze, v-arat ! Cred ca am numarat 5-6 pana la Maliuc... deci valuri si ATENTIE :mad:b-):mad:. Vapoarele NU OPRESC, ca si TRENUL !!! Nu trebuie sa te apuce pescuitul sau... somnul pe Sulina !!! b-)b-)b-)

Vad, inca o data !!! :cool::cool::cool: "spartura in dig" de la Gorgova, de pe malul stang opus Gorgovei (localitate + lac), pe unde am luat-o data trecuta, si mergem mai departe, intins, catre Maliuc. Cautam benzina pe Dunare, nema bine inteles :mad::mad::mad:, asa ca am intrat pe... Canalul Cranjala !!!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus