Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
:) Atasez si o "harta" aproximativa a turei, printata dupa GPS, doar pentru orientare si clarificari...:):):)/QUOTE]
Da, e clar. Olguta! Bai ce memorie am!!!
In gura Olgutei am campat de cateva ori. Am plantat un nuc si mai infigeam in pamant cate o nuia de salcie, pentru umbra viitoare.
Prima campare cred ca a fost prin 2000. Initial campasem pe Sontea la intersectia cu S3, da asa ii spunea canalului Fortuna 3, cel din NE lacului, si dupa cateva zile de rateuri la pescuit, cautand pestele am dat de el in gura Olgutei. Am gasit in taluz un cuptor, de fapt era o plita, sapat de alti turisti si acesta a fost imboldul de a strange tigania si de a o muta acolo. Am prins crap pe Olguta, ca se prinde, si am facut cel mai bun crap la cuptor pe care l-am mancat vreodata. In cuptorul de care v-am vorbit.
Am revenit de multe ori acolo, chiar daca nu cu tabara, dar mergeam la pescuit. Veneam ba de la Fortuna 3, ba de la intersectia Sontei cu Centura, ba chiar si din Maliuc.
Am mai campat in zona in care Baba Rada se varsa in Sontea, la Mila. La intersectia in T, unde ai facut stanga, inaintea iesirii in Sontea, este un gropan imens. Loc bun de somotel, dar si de etalat utimele noutati in materie de scule de pescuit electric.
O poza vis a vis de canal. In fundal se vede intersectia cu Sontea pe cand nu exita acel dig de piatra ce l-am vazut acum in pozele tale. Poza este din martie 2007.
Din pacate, marea majoritate a pozelor ce le am sunt pe hartie. Nu le-am scanat si momentan nu va pot arata prea multe.

epsn1187.jpg
 
Ultima editare:
:confused: :confused::confused: Fara suparare... pe asta n-am "prins-o"... Explica-te un pic...

Nimic de rau. Daca nu citeam titlul topicului credeam ca este vorba despre Delta, trasee, povesti stuf(oase) :). Prin comparatie, topicul legat de Harti - Delta Dunarii are doar 2 pagini. Poate le unesti sub o titulatura generoasa. Delta Dunarii - harti povestite. :) La mai mare! 177 likes +
 
Detalii zona Maliuc...

Inca o corectie:
Canalul paralel cu Sulina este canalul de Centura, de la foisor pana faci stanga. Abia de acolo incepe Baba Rada.
Daca studiem hartile mai vechi, in care inca nu apare Centura, vom observa ca Baba Rada incepea din brat chiar in acel punct. Apoi mergea spre Sontea cale de aproape 1 km dupa care se lasa in jos si iesea in Sontea la Mila 23. Acel canal exista si acum si tot Baba Rada se numeste. Cel paralel cu Sontea cred ca este sapat odata cu Centura si face parte din aceasta. Dar intreband localnicii din Mila despre canalul Baba Rada te vor indruma pe cel de sus, pe care ai mers tu. Uite ca mai am de invatat. Nu prea am folosit harti vechi, le cautam pe cele de actualitate, editii cat mai noi. Si chiar daca mi-a picat in mana vreuna, la vremea respectiva zona nu era in sfera mea de interes.
Confuzia pe care abia am lamurit-o, provine din traseul Colandei, un vaporas ce facea naveta Tulcea - Mila 23 si viceversa pe acel canal si despre care localnicii spuneau "Colanda o ia pe Baba Rada pana la Gorgova".
Am o intrebare. De la foisor pana cand faci la stanga, sunt toate canalele astupate?
La foisor era o intersectie cu un canal pe care am mers odata cu barca. Niste aventuri de peste 25 km la vasle, pe o apa crescuta.

Asa banuiam si eu cu Baba Rada... Cat merge paralel cu Dunarea este "centura" si cand o ia la nord... isi schimba denumirea. M-am uitat pe hartile topo din '83, cele pe care le-am postat. Acolo nici nu apare decat un singur canal, care nu iese in Dunare, asta daca ma uit eu bine, ca ... nu stiu sa citesc !!! :mad::mad::mad:

Chestiunea cu vaporasul... este interesanta, dar ma depaseste...

Chestiunea cu Canalele... eu nu le-am incercat pe cele de sub Lacul Rotund, dintre centura Dunarii si lac, ci pe cele de sub Lacul Fortuna, din Canalul Fortuna in jos. Vezi pe "harta" de pe GPS ce-am incercat. Si citesti in povestire... ce-am patit !!! :mad::mad::mad: Si acum cand imi aduc aminte mi se cam zburleste pielea !!!... Pardon, parul !
 
Nimic de rau. Daca nu citeam titlul topicului credeam ca este vorba despre Delta, trasee, povesti stuf(oase) :). Prin comparatie, topicul legat de Harti - Delta Dunarii are doar 2 pagini. Poate le unesti sub o titulatura generoasa. Delta Dunarii - harti povestite. :) La mai mare! 177 likes +

Multumesc... Chiar ma pasioneaza... N-am crezut ca sunt(eti) oameni care sa ma inteleaga, sa-mi inteleaga bucuria de salbaticiune care alearga libera printr-o zona neumblata (practic, in comparatie cu celebrul nostru litoral... fi-mi-ar scarba :mad::mad::mad: ), unde mai pui ... nici nu stiu cum sa-i spun, sa nu se mai lege :):):) Liana ingandurata de mine :)):):) sau sa se infasoare era mai corect??? :):):) ) ... fiorul Deltei !!!
 
...
Chestiunea cu Canalele... eu nu le-am incercat pe cele de sub Lacul Rotund, dintre centura Dunarii si lac, ci pe cele de sub Lacul Fortuna, din Canalul Fortuna in jos. Vezi pe "harta" de pe GPS ce-am incercat. Si citesti in povestire... ce-am patit !!! :mad::mad::mad: Si acum cand imi aduc aminte mi se cam zburleste pielea !!!... Pardon, parul !

Eu intrebam doar de canalele transversale dintre spartura si Baba Rada. Daca ai vazut canale sau diguri, dopuri, cum le-o zice.
Este bine de stiut daca exista acces pe acolo acum, si cum esti ultimul ce-ai trecut prin zona.....
 
Eu intrebam doar de canalele transversale dintre spartura si Baba Rada. Daca ai vazut canale sau diguri, dopuri, cum le-o zice.
Este bine de stiut daca exista acces pe acolo acum, si cum esti ultimul ce-ai trecut prin zona.....

Sincer, nu-mi aduc aminte... Oricum eram bezmetic...
 
Este de inteles!! :agree:
Mai pleci in weekendul urmator? Daca te hotarasti iti dau nr. de telefon, in caz ca ai probleme.

Multumesc. Da, intentionez sa plec... in aceleasi locuri... Dar mult mai cunoscator !!! b-) Chestia cu telefonul, inca un multumesc, cred ca este bine sa-l pui pe mesaj privat.
 
Si incearca sa ajungi si pe Baclanesti. Este aproape de Fortuna. Si ca sa iesi prin nordul lacului, mergi pe canalul de NE. Cel din stanga lui, nu stiu in ce stare este, acum cativa ani era impracticabil, dar daca vrei sa-l incerci, fa-o prin celalalt capat, dinspre Sontea. Mi-e teama ca in Fortuna este apa mica in dreptul lui. Pe Baclanesti sunt insulite pe lac, cu salcii si stuf.
 
Si incearca sa ajungi si pe Baclanesti. Este aproape de Fortuna. Si ca sa iesi prin nordul lacului, mergi pe canalul de NE. Cel din stanga lui, nu stiu in ce stare este, acum cativa ani era impracticabil, dar daca vrei sa-l incerci, fa-o prin celalalt capat, dinspre Sontea. Mi-e teama ca in Fortuna este apa mica in dreptul lui. Pe Baclanesti sunt insulite pe lac, cu salcii si stuf.

Nu ma prind care-i Baclanesti... nu pui o poza, daca ai timp, cu traseu cu tot ??? Iarta-ma ca te "incarc"....
 
fortunabaclanesti.jpg


Si apropos, cum scap de pozele din Panoramio? Prea incarca imaginea aiurea.

Multumesc mult. De poze scapi declicand respectiva casuta.

Pasul 1, daca nu ai "side-bar-ul", un soi de meniu de configurare, apesi pe casuta de sus sa-ti apara.

Scoaterea+pozelor+de+pe+Google+Earth+1.jpg


Pasul 2, declickezi cu mouse-ul casuta "Photos".

Scoaterea+pozelor+de+pe+Google+Earth+2.jpg


Si gata, ai scapat.

Tot din side-bar poti sa-ti configurezi ce sa-ti arate si ce nu.
 
Am reusit.
Multumesc!
Trebuie sa fac o precizare. Cu toata "memoria mea de elefant" am inceput sa amestec unele lucruri!!
Canalul Fortuna 3 despre care am vorbit, adica cel din partea de NE a lacului Fortuna, se numeste de fapt, Fortuna 2 sau S24.
Cred ca trebuie sa urmez sfatul unui alt coleg de forum si sa-mi fac rost de o damigeana cu lecitina!!! :noroc:
 
Am reusit.
Multumesc!
Trebuie sa fac o precizare. Cu toata "memoria mea de elefant" am inceput sa amestec unele lucruri!!
Canalul Fortuna 3 despre care am vorbit, adica cel din partea de NE a lacului Fortuna, se numeste de fapt, Fortuna 2 sau S24.
Cred ca trebuie sa urmez sfatul unui alt coleg de forum si sa-mi fac rost de o damigeana cu lecitina!!! :noroc:

Iar ma pierzi... :confused::confused::confused: vroiam oricum sa te intreb ce numesti tu Fortuna 2... 3... :confused: La Isac, pe care l-am batut de 100 de ori, tot "aproximez" care-i Isac 1, 2... :mad::mad::mad:

P. S. Harta este cea mai buna !!! :):):)
 
Ultima foto postata. Iesirea de NE din Fortuna catre Baclanesti. Acela este Fortuna 2 sau S24. Da in Sontea, are cam 5-6 sute de metri din lac pana in Sontea.
Sontea se numeste si canalul din nordul Fortunei, nu numai cel pe care ai intrat tu in lac.
De fapt Sontea incepe de la canalul Mila 35 si se termina la Mila 23, unde stii.
Cel pe care ai intrat in Fortuna este un brat al sau.
Uita-te pe harta si ai sa intelegi. Trebuie sa plec. Vb maine.
 
Pupezica revine cu intrebari...

:) @ Ciby dar poate ma vor ajuta mai multi cu sfaturi...

Pentru a fi concis, am desenat...

Am multe neclaritati, dar ma intereseaza in primul rand ce probleme pot intampina pe parcurs... Ce-am observat este ca ...

1. L. Fantana Dulce are diguri... sunt ca cele de pe Dranov, la iesirea in Razelm, submersate ???
2. Nu stiu denumirile canalelor "desenate"
3. Despre L. Ligheanca nu stiu nimic, doar ca-mi place cum il cheama... :cool:
4. De la Mila 23 se poate reveni in Bratul Sulina pe traseul mov deschis ???
5. Care este canalul accesibil si daca se poate iesi pe acolo, in nord, catre Centura Fortunei sau in sud, catre Maliuc ???

Etapa 1 Mahmudia - Crisan - Maliuc - L. Fortuna

Crisan+-+Maliuc+-+L.+Fortuna.jpg


Etapa 2 L. Fortuna - L. Baclanestii Mari

L.+Fortuna+-+L.+Baclanestii+Mari.jpg


Etapa 3 L. Baclanestii Mari - L. Fantana Dulce - L. Ligheanca

L.+Baclanestii+Mari+-+L.+Fanatana+Dulce+-+L.+Ligheanca.jpg


Etapa 4 L. Ligheanca - Mila 23 - intoarcerea, cu 4 variante... si multe intrebari !!! :cool::skip::cool:

L.+Ligheanca+-+Mila+23+-+variante+de+intoarcere.jpg


Ultima intrebare... cum ti se pare tura (@Ciby)... prea lunga pentru o zi... avand in vedere ca tb sa ma intorc la... Mahmudia sau Uzlina ???
 
Etapa 1 Ok.
Etapa 2 Ok. Dar nu stiu cum este cu acostarea pe insulite. Nu am incercat. De la departare se vedeau inconjurate de vegetatie.
Etapa 3:
Nu stiu sa existe lacul Fantana Dulce, am impresia ca este o eroare la pozitionarea denumirii aceleia pe harta. Nu am fost in zona. Ceea ce se vede pe poza (tine cont de nivelul apelor si al vegetatiei) cred ca este o japsa, in care vei avea sau nu vei avea acces. Pe traseul marcat cu mov, exceptand lacul Baclanestii Mari si lacul Ligheanca nu am fost. Pe de alta parte, pe Panoramio sunt poze pe canalul din vestul Baclanestilor si pe canalul Razboinita (pe care tu l-ai botezat canalul Marelui V), ceea ce inseamna ca se poate circula. Razboinita este un canal frumos, asta din ce mi s-a povestit si mie, personal am intrat pe el cateva sute de metri din Sontea. Ceea ce ti se pare a fi diguri, cred ca sunt aluviuni depuse sau sunt diguri in urma dragarii. Daca se vad din Google Earth avand vegetatie inseamna ca sunt inalte si nu submerse. Canalul asa zis de Centura, de fapt se numeste Canalul Magistral Pardina - Stipoc, sau dupa alte surse, canalul Stipoc (despre care eu stiu ca incepe din canalul ce vine din Mila 23 si merge in est). Nu am fost pe acolo, inca. Dar de la Stipoc la Ligheanca si la Mila se circula.
Etapa 4:
Varianta cu mov deschis pica. Nu poti iesi in Sulina pe Dunarea Veche. Este un mare dig.
Varianta de intoarcere pe Baba Rada, cea cu portocaliu, ai putea s-o schimbi cu Sontea si apoi cu Baba Rada, pe la "faimoasa" intersectie, adica in locul unde Baba Rada coboara drept spre Bratul Sulina. Baba Rada deja il stii!
Traseul marcat cu albastru, se termina intrun canal transversal, de fapt la intersectia acestuia cu Centura, in acel dig de langa Maliuc, pe care deja il stii. Iar cel marcat cu verde deschis, nu merge nici el. Acel canal din nord este blocat. Singura varianta este pe canalul Fortuna si apoi pe centura in Stanga pana dai in Cranjala si mai departe la Maliuc.
De ce nu iesi din Lacul Rotund tot prin nord si mergi pe Centura pana la Maliuc? O sa gasesti si pe acolo salcii inecate, salbaticie, pasari. Cel putin pe vreo 2-3 km de la canalul de iesire din lac. Si apoi mai sunt pe malul drept zone cu liane, vita salbatica. O sa iti dai seama unde sunt canalele transversale dupa salcii. Poti cobora pe digul de blocare si sa faci poze din capatul canalului.
Cat despre lungimea turei, nu stiu ce sa zic, tu hotarasti la fata locului. Dar stiu o vorba, cine se scoala de dimineata, departe ajunge!
Eu n-o sa mai am acces la net pana luni, asa ca daca este vreo problema ne auzim la telefon!
 
Ultima editare:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus