Delta Dunării cu Cosmina, Gringo şi Lady Ga Ga

ZIUA 7: braţul Sf. Gheorghe (16,5km)

Dimineaţa a fost spectaculoasă: în contralumina soarelui ce se ivea peste fluviu, aburii ce se ridicau din apă împrumutau nuanţe portocalii. Apoi s-au trezit şi pescarii buclucaşi, care în stilul deja binecunoscut şi-au povestit unul altuia despre vizita nocturnă a unui mistreţ ce le-a mâncat mămăliga. Am demontat tabăra, am încărcat totul în caiace şi am ieşit pe apă pentru ultima zi de navigaţie.
Coborând pe lângă malul cu trestii recunoşteam locurile prin care, acum 9 ani, navigasem cu Kursk. Dacă atunci era furtună şi Kursk se târa greoi ca un bolovan, azi coboram sprinteni cu 8km/h astfel că în două ore şi jumătate terminam în Sf. Gheorghe periplul nostru deltaic.
Intenţionam să mergem cu corturile pe plajă şi ca să nu mai avem grija caiacelor ne-am gândit să le lăsăm în curtea vreunei gospodarii. Când am cerut acceptul proprietarului, ne-a spus că putem să le lăsăm liniştiţi pe mal, lângă barca lui:
-Unul din lucrurile frumoase aici este că nu se fură. Singurele cazuri în care s-a întâmplat totuşi, s-au dovedit a fi diverse reglări de conturi. Şi apoi, dacă aţi fi avut vreo barcă cu motor, poate se uita cineva la ea, dar ce vreţi să facă oamenii cu caiacele voastre la care trebuie vâslit? Vreţi să-i pedepsiţi cu ele?

delta149.JPG

Dimineaţa pe Dunăre
delta150.JPG


harta7.JPG

Traseul zilei
 
Ultima editare:
Da, si mie mi-a placut foarte mult, si multumesc! Dar parca s-a terminat cam in coada de peste ... cum a fost camparea la Sfantu? Mai erau zburatorii pe acolo?
 
Da, si mie mi-a placut foarte mult, si multumesc! Dar parca s-a terminat cam in coada de peste ... cum a fost camparea la Sfantu? Mai erau zburatorii pe acolo?

Multumesc si eu pentru rabdarea de a citi/vedea povestea ce s-a cam lungit (initial intentionasem sa pun doar imagini, de aia am incadrat threadul aici). Mai am un pic si termin :)
Da, zburătorii mai aveau corturile în boscheţii de pe plajă şi desigur, frumoasele lor aparate uşoare.
 
Celelalte zile: episodul marin.

După ce am scăpat de grija caiacelor abandonându-le în curtea omului binevoitor, ne-am refugiat pe plajă unde prietenii din Cluj regizaseră o primire deosebită. Ne-am înfipt cortul lângă ale lor, direct pe nisip şi am avut parte de două zile plăcute despre care nu prea am ce povesti fiindcă au fost leneveală curată. Telefoanele date pe acasă ne anunţau că în ţară vremea s-a stricat şi că frontul se îndreaptă spre noi. Ce să vă spun? Până în acea zi eram perfect deacord cu versurile "Nu ştiu cine-a putut crede vorbă spusă de-un poet/ Că s-a deplasat pe vremuri muntele la Mahomet ..." însă, dacă mă credeţi bine, dacă nu, nu, dar în acea dimineaţă a venit marea la noi! Mai mult, a cam dat buzna prin corturi, aşa că la ora 7, pe un vânt de-ţi sufla cafeaua din ceaşcă, am fost nevoiţi să strângem tabăra. Marea părea umflată de valurile înalte ce veneau către mal, vântul puternic le rupea coama de spumă pe care o pulveriza în perdele de stropi iar fâşia de plajă ce despărţea linia corturilor noastre de vechea graniţă de ape, dispăruse totalmente. După ce ne-am strâns fain, frumos boarfele, ne-am aşezat pe rucsaci şi am privit marea ca la cinematograf: era un spectacol atât de frumos încât nu ne mai dădeam duşi, în plus, dintre valurile ce învrăjbeau apa şi printre pulberea de stropi răzbătea atâta energie încât aveai senzaţia că o preiei direct din aer. Am stat acolo două ore umflându-ne pieptul şi simţindu-ne nemuritori, până ce, într-un târziu ne-am urnit spre campingul Delfinul.
La amiază am mers în sat la o masă tradiţională de peşte, după care, având la activ şi acest al doilea motiv pentru a ne simţi nemuritori, ne-am urcat în caiace cu intenţia de a verifica dacă mai există insula Sahalin. În ciuda vântului aspru ce ne răsucea padela in mână am început traversarea Dunării, dând piept şi cu cele mai mari valuri pe care le-au văzut Lady Ga Ga şi Gringo. Gringo se descurca ceva mai bine fiindcă avea cockpitul supraînălţat în timp ce eu înţelegeam în sfârşit de ce ar fi trebuit să-i fac coaming şi Lady-ei mele. În fine, am reuşit să urcăm pe Dunăre contra curentului şi a valurilor şi cu bucurie ne-am vărsat în canalul ce era un pic mai ferit (nu mult). Consultând GPS-ul ne-am dat seama că obiectivul nostru e cam îndepărtat aşa că ne-am plimbat de plăcere până pe la mijlocul traseului, de unde am făcut cale întoarsă.
A fost cu adevărat ultima ispravă nautică din acest periplu. A doua zi dimineaţa urcam caiacele pe motonava Moldova, 4,5 ore mai târziu debarcam la Tulcea într-un oraş ce ni se părea infernal de zgomotos şi de agitat iar seara adăstam pe malul lacului Siriu având revelaţia (revelaţie pe care o mai avusesem de multe ori înainte) că de fapt suntem oameni ai muntelui, că aici, printre culmile îmbrăcate şi vegetaţie verde, fără ţepi, ne simţim cu adevărat acasă.

marea20.JPG

Primirea de pe plajă
marea13.JPG

Tabăra noastră ridicată la o distanţă apreciabilă de mare ...
marea1.JPG

... şi la ora când am primit vizita mării
marea5.JPG

Zbucium
marea4.JPG

Frumuseţe sălbatică
marea10.JPG

Spectacolul mării nu poate fi complet într-o singură imagine
marea9.JPG

... nici în patru ...
marea8.JPG

... nici în cinci ...
marea6.JPG

Deja v-aţi obişnuit
marea11.JPG

Încă una şi mă duc
marea3.JPG

Greu de plecat
marea2.JPG

A fost extraordinar
marea14.JPG

Şi cu această ocazie am putut să îmbrăcăm restul de haine pe care altfel le-am fi cărat degeaba
marea15.JPG

Cu căţel, cu purcel, spre camping
marea16.JPG

Masă tradiţională
marea17.JPG

Plecăm spre Sahalin
marea18.JPG

Distracţie la maxim
marea19.JPG

Avantajul unui aparat subacvatic.​

- GATA -
 
Ultima editare:
Salut - ce aparat ati avut? Acesta subacvatic :). Cu el ai facut si pozele la marea agitata?
 
ma tot uit la imaginile tale/voastre si nu ma satur...

Sper sa ajungem si noi prin unele din acele locuri cat de curand. Ultimul meu tur in delta a fost organizat de Mircea Criveanu, un om deosebit, instructor de canotaj la Casa Pionerilor Constanta. Punctele principale arevtraseului au fost Tulcea - la vale pe Sf. Gheorghe - Lacul Rosu - canalul Dunavat - insula Popina - Jurilovca in anul 1982! Banuiesc ca s-au schimbat extrem de multe in Delta in aproape 30 de ani...:)
 
Nu stiu ce sa spun: eu stiu doar cum a fost in realitate, voi stiti doar cum apare in imagini :)

Eu stiu cum arata locurile alea in realitate, dar tu stii sa faci fotografii :) ! Nu simple cadre.
Diferenta este ca aflat acolo nu te mai saturi de frumusetea locurilor, frumusete care se schimba de la ora la ora. Fotografia o surprinde si o pastreaza, sa se poata bucura inca o data ochiul .
 
După ce am scăpat de grija caiacelor abandonându-le în curtea omului binevoitor, ne-am refugiat pe plajă unde prietenii din Cluj regizaseră o primire deosebită. Ne-am înfipt cortul lângă ale lor, direct pe nisip şi am avut parte de două zile plăcute despre care nu prea am ce povesti fiindcă au fost leneveală curată. Telefoanele date pe acasă ne anunţau că în ţară vremea s-a stricat şi că frontul se îndreaptă spre noi. Ce să vă spun? Până în acea zi eram perfect deacord cu versurile "Nu ştiu cine-a putut crede vorbă spusă de-un poet/ Că s-a deplasat pe vremuri muntele la Mahomet ..." însă, dacă mă credeţi bine, dacă nu, nu, dar în acea dimineaţă a venit marea la noi! Mai mult, a cam dat buzna prin corturi, aşa că la ora 7, pe un vânt de-ţi sufla cafeaua din ceaşcă, am fost nevoiţi să strângem tabăra. Marea părea umflată de valurile înalte ce veneau către mal, vântul puternic le rupea coama de spumă pe care o pulveriza în perdele de stropi iar fâşia de plajă ce despărţea linia corturilor noastre de vechea graniţă de ape, dispăruse totalmente. După ce ne-am strâns fain, frumos boarfele, ne-am aşezat pe rucsaci şi am privit marea ca la cinematograf: era un spectacol atât de frumos încât nu ne mai dădeam duşi, în plus, dintre valurile ce învrăjbeau apa şi printre pulberea de stropi răzbătea atâta energie încât aveai senzaţia că o preiei direct din aer. Am stat acolo două ore umflându-ne pieptul şi simţindu-ne nemuritori, până ce, într-un târziu ne-am urnit spre campingul Delfinul.
La amiază am mers în sat la o masă tradiţională de peşte, după care, având la activ şi acest al doilea motiv pentru a ne simţi nemuritori, ne-am urcat în caiace cu intenţia de a verifica dacă mai există insula Sahalin. În ciuda vântului aspru ce ne răsucea padela in mână am început traversarea Dunării, dând piept şi cu cele mai mari valuri pe care le-au văzut Lady Ga Ga şi Gringo. Gringo se descurca ceva mai bine fiindcă avea cockpitul supraînălţat în timp ce eu înţelegeam în sfârşit de ce ar fi trebuit să-i fac coaming şi Lady-ei mele. În fine, am reuşit să urcăm pe Dunăre contra curentului şi a valurilor şi cu bucurie ne-am vărsat în canalul ce era un pic mai ferit (nu mult). Consultând GPS-ul ne-am dat seama că obiectivul nostru e cam îndepărtat aşa că ne-am plimbat de plăcere până pe la mijlocul traseului, de unde am făcut cale întoarsă.
A fost cu adevărat ultima ispravă nautică din acest periplu. A doua zi dimineaţa urcam caiacele pe motonava Moldova, 4,5 ore mai târziu debarcam la Tulcea într-un oraş ce ni se părea infernal de zgomotos şi de agitat iar seara adăstam pe malul lacului Siriu având revelaţia (revelaţie pe care o mai avusesem de multe ori înainte) că de fapt suntem oameni ai muntelui, că aici, printre culmile îmbrăcate şi vegetaţie verde, fără ţepi, ne simţim cu adevărat acasă.

marea11.JPG

Încă una şi mă duc
marea3.JPG

Greu de plecat
marea2.JPG

A fost extraordinar

- GATA -


Crocodilule, gata ai plecat asa repede ?
mai stai putin si mai zi-ne ceva !
:sail::sail::titanic::titanic::noroc:
 
ma tot uit la imaginile tale/voastre si nu ma satur...

Sper sa ajungem si noi prin unele din acele locuri cat de curand. Ultimul meu tur in delta a fost organizat de Mircea Criveanu, un om deosebit, instructor de canotaj la Casa Pionerilor Constanta. Punctele principale arevtraseului au fost Tulcea - la vale pe Sf. Gheorghe - Lacul Rosu - canalul Dunavat - insula Popina - Jurilovca in anul 1982! Banuiesc ca s-au schimbat extrem de multe in Delta in aproape 30 de ani...:)

Pai, Delta pare sa se incadreze destul de bine stilului vostru (care pe undeva este si al "nostru" :), asa ca va inteleg. Dilema noastra a fost cu privire la campat, care mai nou e interzis in Delta. Baietii cu ciclul "Vasla Alba" (scuze, dar nu stiu sa le spun pe nume) au luat aceasta pozitie (citat aprox): "viata mea e simpla. Cand ma urc in tramvai, compostez bilet. Daca nu e voie sa campam in Delta, mergem altundeva, nu riscam sa vina unul sa ne strice concediul cu amenintari si amenzi." Noi am considerat ca legea e exagerata si ca, atata timp cat nu pot sa o aplice (nu au suficienti oameni pe teren care sa urmareasca situatia), nu e cazul sa fim "nemti", binenteles, cu bun simt, nelasand in urma noastra decat cel mult siajul. Am inteles ca va place sa cutreierati pe unde nici nu s-a auzit de tren (vorba unui banc stravechi) si sa va imbracati de sa va confunde rangerii cu peisajul dar v-as intreba, cum veti reyolva cu camparea?
 
ma tot uit la imaginile tale/voastre si nu ma satur...

Sper sa ajungem si noi prin unele din acele locuri cat de curand. Ultimul meu tur in delta a fost organizat de Mircea Criveanu, un om deosebit, instructor de canotaj la Casa Pionerilor Constanta. Punctele principale arevtraseului au fost Tulcea - la vale pe Sf. Gheorghe - Lacul Rosu - canalul Dunavat - insula Popina - Jurilovca in anul 1982! Banuiesc ca s-au schimbat extrem de multe in Delta in aproape 30 de ani...:)

Pai, Delta pare sa se incadreze destul de bine stilului vostru (care pe undeva este si al "nostru" :), asa ca va inteleg. Dilema noastra a fost cu privire la campat, care mai nou e interzis in Delta. Baietii cu ciclul "Vasla Alba" (scuze, dar nu stiu sa le spun pe nume) au luat aceasta pozitie (citat aprox): "viata mea e simpla. Cand ma urc in tramvai, compostez bilet. Daca nu e voie sa campam in Delta, mergem altundeva, nu riscam sa vina unul sa ne strice concediul cu amenintari si amenzi." Noi am considerat ca legea e exagerata si ca, atata timp cat nu pot sa o aplice (nu au suficienti oameni pe teren care sa urmareasca situatia), nu e cazul sa fim "nemti", binenteles, cu bun simt, nelasand in urma noastra decat cel mult siajul. Am inteles ca va place sa cutreierati pe unde nici nu s-a auzit de tren (vorba unui banc stravechi) si sa va imbracati de sa va confunde rangerii cu peisajul dar v-as intreba, cum veti rezolva cu camparea?
 
Pai, Delta pare sa se incadreze destul de bine stilului vostru (care pe undeva este si al "nostru" :). Am inteles ca va place sa cutreierati pe unde nici nu s-a auzit de tren (vorba unui banc stravechi) si sa va imbracati de sa va confunde rangerii cu peisajul dar v-as intreba, cum veti rezolva cu camparea?

Intrebarea nu imi e adresata direct, dar placandu-mi delta sunt vizat si eu.
Nu am sa renunt la a merge in salbaticia Deltei Dunarii din cauza unei legi cu aroma abuziva, date directionat pentru a concentra turistii in pensiuni cu prea putin profit.
La fel, pot spune ca n-am avut probleme vreodata in a ma face inteles . Nici nu politistul, nici nu jandarmul, nici cu alti "cerberi" ai societatii. Sunt mai mult decat convins ca nu are sa imi strice nimeni vacanta, pentru ca am campat in natura, undeva.
Dincolo de misiunea lui, fiecare om vorbeste o limba a ambitiilor si logicii proprii. Il asculti, o intelegi si apoi ii vorbesti pe limba lui.
Te va intelege la randul lui .

Veniti in Delta, va fi frumos ! :)
 
Intrebarea nu imi e adresata direct, dar placandu-mi delta sunt vizat si eu.
Nu am sa renunt la a merge in salbaticia Deltei Dunarii din cauza unei legi cu aroma abuziva, date directionat pentru a concentra turistii in pensiuni cu prea putin profit.
La fel, pot spune ca n-am avut probleme vreodata in a ma face inteles . Nici nu politistul, nici nu jandarmul, nici cu alti "cerberi" ai societatii. Sunt mai mult decat convins ca nu are sa imi strice nimeni vacanta, pentru ca am campat in natura, undeva.
Dincolo de misiunea lui, fiecare om vorbeste o limba a ambitiilor si logicii proprii. Il asculti, o intelegi si apoi ii vorbesti pe limba lui.
Te va intelege la randul lui .

Veniti in Delta, va fi frumos ! :)

Asta cu limbajul ambitiilor si logicii proprii, mi-a placut. Numai ca trebuie sa ai experienta in sportul asta, sa reusesti in timp util sa intelegi si sa si aplici.
 
Pai, noi vaslim, noi nu campam...:) Ne vom antrena sa dormim (pe rand) sezand in fund in kayak, la ancora.

Sa inteleg ca daca nu esti surprins "in flagrant" sforaind in cort, atata timp cat esti (doar) pe apa, "controlorii". sunt fericiti?

Sunt de acord ca natura trebuie protejata de oameni si "deseurile" lor si ca tot ce este adus din afara de turist trebuie purtat afara de acelasi turist. Am fost in zone protejate ecologic unde nu te poti spala pe dinti si unde, desi nu te cantarea nimeni la intrarea si la iesirea de pe traseu, fecalele trebuiau sa ramana la purtator in container de plastic/aluminiu pentru a nu introduce organisme noi in ecosistem. Sunt de acord si cu amenzile mari aplicate celor care nu respecta legea/regula menita sa protejeze mediul, dar cei care respecta natura trebuie lasati sa se bucure de ea.

Cu respectul de rigoare pentru investitiile si efortul lor, daca voiam cazare la pensiuni ma imbracam in alb..:)

Deci, nu este cazul sa mai visez la o calatorie in Delta Dunarii?
 
Ultima editare:

Back
Sus